انتقاد شدید از فتوای‌ قتل مالکی از سوی قرضاوی

خطیب جمعه نجف از فتوای قتل نخست وزیر عراق از سوی رییس اتحادیه جهانی علمای مسلمین به شدت انتقاد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان حجت الاسلام سید صدرالدین قبانچی خطیب جمعه نجف اشرف در خطبه‎های نماز جمعه این هفته که در حسینیه فاطمیه کبری برگزار شد از فتوای جواز قتل نخست وزیر عراق از سوی شیخ یوسف قرضاوی رییس اتحادیه جهانی علمای مسلمین به شدت انتقاد کرد و گفت: این چه دینی است که قتل مردم را جایز می‎شمارد. متأسفانه برخی از علما به شدت در برابر عراق ایستاده‎اند و حتی از مسؤولان سایر کشورها می‎خواهند به این کشور سفر نکنند.

وی افزود: این سخنان نشان دهنده الگوی افراطی است که در سطح اسلام و بین المللی غیرقابل قبول است. هیچ کس از مذهب افراطی حمایت نمی‎کند.

حجت الاسلام قبانچی تصریح کرد: این روزها شاهد آن هستیم که پیامهای تهدید آمیزی به منازل فرستاده می‎شوند و از خانواده‎ها می‎خواهند که خانه‎های خود را ترک کنند. ما با این مسائل به شدت مخالفیم, خواه از شیعیان صورت گیرد یا اهل تسنن.

خطیب جمعه نجف با اشاره به این که چنین اموری در اسلام جایی ندارد, اظهار داشت: اخلاق تشیع, شیعیان را از چنین اقدامی دور می‎سازد و از اهل تسنن نیز چنین مسائلی رخ نمی‎دهد. کسانی که به قتل و تهدید مردم روی می‎آورند پیرو تروریسم و افراط‎گری هستند.

وی از تشییع پیکر 50 شهید قبرهای دسته جمعی یاد کرد و ادامه داد: قبرهای دسته جمعی لکه سیاهی در پرونده نظام دیکتاتوری است که بی‎گناهان را به قتل رساند. توجه به خانواده‎های شهدا به ویژه شهدای قبرهای دسته جمعی ضروری است.

حجت الاسلام قبانچی از درخواست برخی افراد برای انصاف بعثی‎ها به شدت انتقاد کرد و خاطر نشان ساخت: گریه و زاری برای بعثی‎ها چه معنایی دارد, اگر این مسائل به دلیل تبلیغات انتخاباتی باشد پس بدترین نوع تبلیغات است. کسانی که چنین سخنانی به زبان می‎آورند وجدان خود را قاضی کنند و به ایتام و زبان بیوه و ملتی که سختی‎های دوران نظام سیاه را متحمل شدند به خوبی بنگرند.

استاد حوزه علمیه نجف با اشاره به فرارسیدن تبلیغات انتخاباتی و لزوم پایبندی کاندیداها به اخلاق انتخاباتی, تأکید کرد: همگان باید به اخلاق انتخاباتی پایبند مانده و از اتهام پراکنی و توهین به دیگران خودداری کنند.

وی بیان داشت: هم اکنون دو شیوه برای بازسازی عراق و جهان اسلام وجود دارد؛ روش معتدلی که بر گفت‎وگو و مذاکره و انتخابات استوار است که روش مطلوبی به شمار می‎آید و روشی که بر قتل دیگران استوار است.

 

کد خبر 236053

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha