تقویت حضور زاکانی در انتخابات/داستان آل اسحاق و موتلفه

در اخبار احزاب هفته گذشته علاوه بر نشست خبری مشروحی که متکی داشت، خبر تقویت حضور زاکانی در انتخابات پررنگتر از اخبار دیگر بود.

 به گزارش خبرنگار احزاب شبستان می توانید مشروح اخبار احزاب و انتخابات در هفته گذشته را در گزارش زیر بخوانید:

زاکانی برای تقویت گفتمان انقلاب اسلامی وارد عرصه می‌شود
مجتبی توانگر مسئول روابط‌ عمومی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در گفت‌وگویی اظهارداشت: با توجه به اینکه معیارهای انتخاب نامزد مورد نظر در شورای مرکزی و کمیته‌های جمعیت ایثارگران نهایی شده است، هفته آتی مصادیق پیشنهاد شده را با توجه به معیارها مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

وی افزود: در مرحله نخست ارزیابی صلاحیت‌های عمومی، نامزدها باید حائز چند ویژگی ایجابی وچند ویژگی سلبی باشند؛ در مرحله دوم صلاحیت‌های فردی ایشان نمره‌گذاری خواهد شد و در مرحله سوم میزان مقبولیت و رای‌آوری آنها بررسی می شود و نهایتا یک نامزد به مردم شریف ایران معرفی خواهد شد تا دولتی در تراز انقلاب اسلامی و الگو برای بیداری اسلامی شکل گیرد.

توانگر در پاسخ به سوالی درخصوص ائتلاف سه‌گانه گفت: خطی مشی و راهبرد جمعیت ایثارگران از بدو تاسیس، همگرایی بین نیروهای وفادار به نظام و تلاش برای انسجام، وحدت و ائتلاف بین نیروهایی است که صادقانه و خالصانه بر اصول و مواضع اصلی انقلاب وفادارند لذا هر اقدامی را که در این راستا صورت بگیرد، از منظر جمعیت ایثارگران مورد قبول است.

وی افزود: ائتلاف سه گانه‌ای که اخیرا شکل گرفته، اگر بر روی اصول و مواضع ایستادگی کند و آمادگی داشته باشد که در صورت لزوم از خود بگذرد و معیار‌ها و ارزش‌های انقلاب را نصب‌العین خود قرار دهد، قطعا از نظر جمعیت ایثارگران پسندیده است و مورد حمایت قرار می‌گیرد.

مسئول روابط عمومی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند این جمعیت از نامزدی زاکانی حمایت می کند گفت: تاکنون هیچ مصداقی در جمعیت ایثارگران مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و از هفته آتی بررسی مصادیق آغاز می شود.

وی با بیان اینکه کاندیداتوری علیرضا زاکانی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری قوت گرفته است، گفت: زاکانی برای تقویت گفتمان انقلاب اسلامی وارد عرصه انتخابات خواهد شد.

برای کاندیدا شدن یکسال مطالعه کردم

منوچهر متکی نامزد پیشنهادی جبهه پیروان خط امام و رهبری برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در اولین نشست خبری خود که در سالن سیدالشهداء برگزار شد اظهار داشت: نقش رسانه‌ها در طول سالیان طولانی گذشته نقشی ممتاز، موثر و بی‌نیاز کننده بوده و ما در مواجهه با برخی از فضاهایی که با نرساندن مطالب ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی سعی می‌کردند تصویرسازی‌های دیگری کنند، کمتر مورد تهدید هستیم.

وزیرخارجه سابق کشورمان با بیان اینکه به روح بلند برپادارندگان نظام جمهوری اسلامی امام (ره) و شهدا درود می‌فرستیم تصریح کرد: ملت ایران طی 34 سال گذشته توانسته با استقلال سیاسی به دست آمده، آزادانه سرنوشت خود را تعیین کند.

وی بر همین اساس مشارکت با نشاط و گسترده در انتخابات‌های جمهوری اسلامی ایران را یک محور مهم در جامعه دانست و یادآور شد: خوشبختانه ما این نشاط و حضور گسترده را همواره داشته‌ایم.

متکی با تاکید بر اینکه به اعتقاد ما تمامی گزینه هایی که در جریان انتخابات طرح‌های ذهنی خود را در مدیریت کشور عرضه می‌کنند باید حق دولت و ملت را توامان به رسمیت بشناسند افزود: حق دولت و حق ملت در نظام جمهوری اسلامی سطوح راهبردی و استراتژیک در امر کشورداری است؛ یافتن بهترین مدل‌ها در اداره کشور و پرداختن به نیازهای جامعه و معیشت مردم است.

نامزد پیشنهادی جبهه پیروان خط امام و رهبری ادامه داد: دولت باید در این جایگاه تمامی توان خود را به کار گیرد، ورود به حوزه‌های ایدئولوژی در نظام اسلامی جایگاه ولایت فقیه و رهبری است.

* پس از یکسال مطالعه و بررسی، کاندیداتوری خود را اعلام کردم

وی با بیان اینکه بنده اصولی که در برنامه‌ریزی ریاست جمهوری خواهیم داشت را به اطلاع می‌رسانم اظهار داشت: ورودم به این عرصه حاصل یک سال مطالعه و بررسی و نهایتاً تصمیم‌گیری برای این اقدام مهم در کشور است.

متکی با بیان اینکه اصل اول این است که ساحت‌های مختلف زندگی مردم با یکدیگر مرتبط است و بر هم تأثیر دارد، افزود: بنابراین باید در برنامه‌ریزی‌ها برای دولت آینده همه جوانب را به صورت سیستماتیک برای نیازهای مردم در نظر گرفت.

عضو شورای مرکزی جبهه پیروان با تاکید بر طراحی متوازن برنامه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ادامه داد: رئیس جمهور باید برای مدیریت بهینه کشور سطح تصمیم و تصمیم‌گیرنده را مورد توجه قرار دهد و یک توازن و انطباقی بین این دو ایجاد کند.

وی تصریح کرد: اگر برای تصمیمات بزرگ افراد کوچک ناکارآمد و بالعکس گمارده شوند، بحران مدیریت در کشور ایجاد خواهد شد، از این رو برنامه اداره کشور باید از نظم و قاعده‌ای برخوردار باشد.

متکی مهمترین وظیفه رئیس جمهور بعدی را قابل پیش‌بینی ساختن رفتار دولت برای شهروندان و کشورهای دنیا دانست و اظهار داشت: مجموعه کارکردهای دولت در تعامل با شهروندان و محیط بین‌الملل باید قابل پیش‌بینی باشد تا بتوانند بر اساس آن رابطه خود را تنظیم کنند.

وزیر سابق امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه ما در دوران و دنیای جدیدی زندگی می‌کنیم و باید نگاهمان را به تمام جهان معطوف کنیم، افزود: ما در یک سیاست متوازن باید از همه ظرفیت‌ها در جهت منافع ملی و نیازهای کشور استفاده کنیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه ما باید رابطه خود را با قدرت‌های بزرگ تعریف کنیم، به لزوم طراحی بازی خلاقانه در مناسبات خارجی اشاره کرد و افزود: بسیاری از برنامه‌های برنامه‌ریزان در بینش درست است اما به دلیل اتخاذ روش‌های نادرست کار به سامان نمی‌رسد.

* دولت یازدهم باید دولت بازنگری در روش‌های کشورداری باشد

متکی بر همین اساس گفت:‌ دولت یازدهم باید دولت بازنگری در روش های کشورداری باشد و اگر تصمیم مهمی در حوزه اقتصاد همچون هدفمندی یارانه‌ها اتخاذ می‌شود، باید به همه جوانب آن توجه شود، چراکه در غیر این صورت پولی را که در جیب مردم می‌گذاریم باید چند برابر آن را در جای دیگر از آنها بگیریم که این امر نقص غرض است درحالی که هدف ما بالا بردن قدرت خرید مردم بوده است.

نایب رئیس جبهه پیروان با بیان اینکه همانطور که در نامه نخست خود برای ورود به عرصه انتخابات یادآوری کردم، فرآیند دولت یازدهم باید در نهاد خانواده استوار باشد، تصریح کرد: خانواده اولین و مهمترین مجموعه اجتماعی جامعه است و مشکلات حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به راحتی در ساحت خانواده بازخورد و اثر دارد.

وی با تاکید بر اینکه در صدد ارتقای جایگاه خانواده ایرانی است، ادامه داد: اداره کشور از منظر اقتصادی در پشت درب‌های بسته مقدور نیست و باید زمینه گفت‌وگوی ملی با نخبگان برای خروج از بخش‌هایی که در سال‌های اخیر در تورم و بیکاری با آن مواجه بودیم فراهم شود.

متکی یادآور شد: با چنین نگاهی شاید بتوان از مجموعه صاحب‌نظران بهره بیشتری گرفت از این رو بنده در نظر دارم مباحثی را که از مهرماه با دعوت از صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه و مدیران بخش‌های اقتصادی اعم از صنعتی، بیمه، خدمات و تأمین اجتماعی داشته‌اند، مورد بررسی قرار داده و در قالب نامه‌ای با طرح سؤالات مشخصی برای اقتصاددانان ارسال کنم تا بر اساس پاسخ آنها، برنامه در حال تدوین را نهایی کنیم.

متکی پشتیبانی راهبردی و پیش‌بینی مسائل استراتژیک را یکی از محورهای اساسی در اداره امور کشور دانست و خاطرنشان کرد: رئیس جمهور بعدی باید بیش از هرکس عواقب و نتیجه سیاست و برنامه‌های خود را قابل پیش‌بینی کند و بازتاب روش‌های خود را کارشناسی کرده باشد.

وزیر سابق امورخارجه کشورمان با اشاره به فهرست شدن مسائل فرهنگی و اجتماعی در زمینه‌های مختلف گفت: اقشار جامعه و بویژه جوانان با مسائلی روبرو هستند که باید در این زمینه حرف‌های گفتنی داشته باشیم. از این رو نیازمندیم برخی از حوزه‌ها را مورد بازبینی قرار دهیم.

*انتخابات در جمهوری اسلامی قابل پیش‌بینی نیست

وی در ادامه این نشست در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه شما سازوکار انتخابات را در ایران چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: با نگاهی به پیشینه انتخابات در کشور و خروجی نتیجه آن متوجه می‌شویم که انتخابات در جمهوری اسلامی قابل پیش‌بینی نبوده و به لحاظ قوانین قابل خدشه نیست چراکه با نظارت چند گانه‌ای که وجود دارد قابل تصرف نبوده و از این رو انتخابات یازدهم همانند انتخابات قبلی پرشور، با نشاط و با رعایت همه موازین خواهد بود.

متکی در پاسخ به این سوال که نظرتان راجع به روابط ایران و آمریکا چیست یادآور شد: ایالات متحده آمریکا در صورت برخورد واقع‌بینانه با صحنه مسائل بین دو کشور و محیط بین‌المللی می‌تواند از فرصت مذاکره و روابط با ایران برخوردار باشد.

نامزد پیشنهادی جبهه پیروان اضافه کرد: البته منوط به اینکه رویه گذشته و رویکردهایی که طی سالیان طولانی گذشته نسبت به ایران داشته را تغییر دهد و به شعاری که 4 سال و نیم پیش اوباما مطرح کرد جامع عمل بپوشاند.

متکی با بیان اینکه در روزهای اخیر زمزمه‌های جدیدی مطرح می‌شود گفت: چنانچه انطباق بین گفتار و عمل آمریکا در رویکردشان نسبت به ایران باشد می‌تواند از این فرصت در روابط با ایران استفاده کند.

*حضور من در عرصه انتخابات از باب توصیه تشکیلاتی نبوده است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر آقای هاشمی نامزد انتخابات شود با توجه به رابطه آقای عسگراولادی با شما به نفع هاشمی کنار می‌روید گفت: بنده نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری هستم؛ حضور من در این عرصه از باب توصیه تشکیلاتی نبوده و طی یک سال بررسی‌ها و رصد نسبت به مسائل کشور به این جمع‌بندی رسیدم که وارد عرصه شوم.

متکی بر همین اساس به 3 نامزد جبهه پیروان اشاره کرد و گفت: ما فعالیت‌های خود را مستقلاً داریم ضمن اینکه آداب، رسوم و اخلاق در کار انتخابات را ملزم دانسته و مقید به انجام آن هستیم.

نامزد پیشنهادی جبهه پیروان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تبلیغات انتخاباتی در ایران از اواسط اردیبهشت ماه شروع می‌شود آیا نامه شما به خانواده‌های ایرانی و برپایی چنین نشستی نقض قانون نیست گفت: انتخابات در دو حوزه طرح مباحث کلان انتخابات و تبلیغات انتخاباتی مطرح است و در گام نخست همه شخصیت‌های سیاسی از مقام معظم رهبری تا نامزدها در ایجاد زمینه‌های لازم برای آگاهی بخشی به جامعه مشارکت می‌کند.

وی اضافه کرد: متاسفانه نظام حزبی در کشور ما هنوز سامانه لازم را پیدا نکرده و نهادینه نشده است مثل برخی کشورهای دیگری که احزاب در یک بستر زمانی طولانی دیدگاه‌های خود را به عنوان دیدگاه حزب بیان می‌کند.

متکی با تاکید بر اینکه انتخابات در کشور ما فرصتی است که از 4 ماه قبل از انتخابات به همین شکل بوده است اظهار داشت: در واقع فرصتی برای تضارب افکار و آراء و دیدگاه‌ها نسبت به کل بحث انتخابات است و اکثر کسانی که اعلام نامزدی کرده یا به عنوان نامزد احتمالی مطرح هستند سخن گفتن با مردم را آغاز کردند.

وزیر سابق امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شما بعد از جدایی از دولت احمدی‌نژاد نقد و انتقاد‌هایی داشتید و مردم در حالی که شما در دولت احمدی‌نژاد بودید چگونه به شما رای می‌دهند یادآور شد: جدایی من از دولت احمدی‌نژاد به خاطر نقد‌ها و انتقاد‌هایی بود که نسبت به برخی رویکردها داشتم؛ حوزه سیاست خارجی حوزه حساسی است و بسیاری از مطالبی که مطرح بود و انتقاد‌هایی که قبلا ذکر می‌شد در نهایت منجر به تصمیم سال 1389 بود.

نامزد پیشنهادی جبهه پیروان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مهمترین شاخصه‌های اقتصادی مدنظر شما چیست اظهار داشت: در حوزه اقتصادی بررسی‌های ما طی 6 ماه گذشته با تمرکز بر 3 محور شرایط اقتصادی کشور آسیب‌شناسی این شرایط و راه‌های برون‌رفت و رسیدن به وضعیت مناسب‌تر در دستور کار ماست.

وی بر همین اساس شاخص‌ترین مشکل کشور را در حوزه اقتصادی بحث تورم و بیکاری دانست و تصریح کرد: ما در کارگروه‌های مربوطه این مسائل را مورد بررسی قرار دادیم که در حال تدوین است و برنامه مدون ما به صورت مکتوب پس از ثبت‌نام اعلام می‌شود.

*تولید در کشور فرصت برای دولت و مردم ایجاد می‌کند

متکی با بیان اینکه یکی از محور‌هایی که ما در جلسات مختلف تاکید داشتیم بحث توجه جدی به امر تولید است گفت: تولید در کشور فرصت برای دولت و مردم ایجاد می‌کند که توزیع عادلانه در حوزه ثروت صورت گیرد.

وی با بیان اینکه کشورهایی که تمرکز بر تولید داشتند به تبع آن توان خرید جامعه را بالا برده‌اند افزود: قاعده جمعیت کشور دهک‌های پایین جامعه هستند و بیشترین جمعیت ما دهک پایین هستند؛ برنامه دولت ما با استفاده از نظرات صاحبنظران است تا بتوانیم طبقه متوسط را به قاعده جمعیتی ایران تبدیل کنیم.

متکی با تاکید بر اینکه تولید تحت هیچ شرایطی نباید تحت‌الشعاع سیاست‌های بازدارنده قرار گیرد یادآور شد: تولید ناموس اقتصاد است؛ ما 2 حوزه طبقات پایین جامعه و حوزه‌ای که تولید کشور را بر دوش دارد باید به عنوان دولت مورد توجه قرار دهیم و با چنین نگاهی ثروت را در جامعه توزیع عادلانه کنیم.

نامزد پیشنهادی جبهه پیروان با بیان اینکه پیشرفت و عدالت نامگذاری دهه چهارم کشورمان است افزود: مبارزه با فقر، فساد و تبعیض از مطالبات مردم و رهبری است و به دلیل عدم توجه اساسی به این شعارها که مورد خاص مردم است امروز به عبارات و کلید‌واژه‌هایی مثل پراید و پیاز رسیدیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه فضای انتخابات ریاست جمهوری را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: هنوز در کف جامعه و در بین مردم جوشش لازم را نمی‌بینیم و این ناشی از شرایطی است که در یک سال اخیر برای مردم به وجود آمده است.

متکی بر همین اساس به کودتای قیمت‌ها تصمیمات ناپخته طی یک سال اخیر در برخی حوزه‌ها و مجموعه شرایط را از دلنگرانی‌های مردم دانست و گفت: با ترسیم شرایط جدید می‌توانیم از این شرایط که برآمده از فشار خارجی و تاثیر‌گذاری اقتصاد جهانی و همچنین ناشی از سوء تاثیر‌هاست امیدواری را در جامعه القا کنیم.

متکی تصریح کرد: در نیمه دوم فروردین آرام آرام در بدنه جامعه بحث‌ها و فضای انتخاباتی را خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعضی از افراد معتقدند در این دوره تعداد زیادی احساس وظیفه برای کاندیداتوری می‌کنند آیا شما این مسئله را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: حضور افراد در چارچوب قوانین و ضوابط و کسانی که خود را دارای ظرفیت لازم می‌بینند قاعدتا یک امکان است و در عین حال نشاندهنده یک نشاط سیاسی در جامعه است؛ در نهایت باید کسانی که دیدگاه مشترک دارند با یکدیگر گفت‌وگوهای لازم را انجام دهند اما شرایط کشور هنوز در این زمینه فراهم نیست.

*دیداری با احمدی‌نژاد نداشته‌ام

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص دیدار اخیری که با احمدی‌نژاد داشته است گفت: دیداری با احمدی‌نژاد نداشته‌ام.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس درباره همگرایی و تعامل با سایر گروه‌ها یادآور شد: الان شاید زود باشد و باید در خصوص این مسئله تحمل کنیم تا آخر فروردین و نیمه اول اردیبهشت ماه و ببینیم چه کسانی به طور جدی در فضای جامعه مطرح می‌شوند و در آن زمان شاید زمینه‌هایی به وجود آید.

متکی با بیان اینکه کاندیدای ما تابعی از کاندیداتوری دیگری نیست تاکید کرد: بحث اعتلاف و همکاری با سایر گروه‌ها و احزاب تا نیمه اردیبهشت می‌توان برای آن صبر کرد.

نائب رئیس جبهه پیروان در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی در خصوص بازخوانی تاریخی قضایای بنی صدر در 14 اسفند سال 60 سوال کرد و گفت: ماجرای بنی صدر پس از انقلاب حادثه و تجربه تلخی برای کشور بود چرا که مردم رئیس جمهور خود را با شوق انقلابی انتخاب کرده بودند و احساس می‌کردند که وی کل نظام را به چالش کشیده است.

وی ادامه داد: جایگاه رئیس جمهور در قانون اساسی و ارتباط وی با سایر قوا و رهبری تعریف شده است اما در مقاطعی شاهد برخی برخوردها از سوی دولت بوده‌ایم متکی با تاکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی رهبری از جایگاه ایدوئولوژیکی برخودار است خاطر نشان کرد: رهبر انقلاب در واقع مبانی نظام وقرائت های دینی نظام را تبیین می‌کند.

متکی با بیان اینکه جایگاه دولت در امر کشور داری بسیار استراتژیک است اما مسئولیت آن تئوری پردازی نیست گفت: بیراهه‌هایی از این جمع موجب انحراف در نظام می‌شوند، این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه بنده تعبیر جنگجال سیاسی در بین اصولگرایان را نمی‌پسندم خاطر نشان کرد: برخی دوستان احساس وظیفه کردند و وارد این عرصه شدند چرا که از تدبیر و دغدغه‌های لازم برخودارند.

وی در ادامه این نشست درباره سوال یکی از خبرنگاران در خصوص حضور موسوی وکروبی و رهبر آنها یعنی خاتمی که وی آنها را گروه اقلیت یاد کرد اظهار داشت: تعبیر اقلیت به معنای این نیست که افرادی درحاکمیت نباشند و تجربیات کشور ما این را نشان داده است که جریانات مهم در کشور ما در قانونگذاری و حوزه اجرا توانسته اند با رای مردم نقش آفرینی کنند.

متکی ادامه داد: سرکار آمدن سلایق متفاوت سیاسی نشان دهنده انتخابات آزاد و ظرفیت‌های جامعه و نظام است و همان طور که دیدیم تا پایان رای گیری تا سال 88 جامعه از نشاط کاملی برخوردار بود.

نائب رئیس جبهه پیروان با تاکید بر اینکه حوادث پس از پایان رای گیری در سال 88 نشان داد که این طراحی از قبل صورت گرفته بود افزود: بنابراین دفاع از سلیقه‌های گوناگون در چارچوب نظام نه تنها حق جریانات سیاسی است بلکه مورد حمایت نیز قرار دارد و این رویکرد نظام درست بوده است.

وی تصریح کرد: افرادی که درصدد حضور در انتخابات هستند نهاد مربوط به تایید صلاحیت باید درباره آنها نظر دهد و در این صورت براساس قانون این افراد می‌توانند نامزد ریاست جمهوری شوند.

در ادامه این نشست خبری متکی در پاسخ سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در انتخابات 92 باز هم ما شاهد انتخاباتی درون خانوادگی از سوی اصولگرایان خواهیم بود یا خیر خواهیم گفت: این حرف قرائت شما از انتخابات است و ما در انتخابات غرب از جریانات مختلفی حضور بانشاط داشتیم و حتی کسانی که در مجلس هشتم بودند نتوانستند وارد مجلس نهم شوند بنابراین اگر جریانی وزن سیاسی کمتری پیدا کرد نباید به حساب رقابت محدود گذاشت.

نائب رئیس جبهه پیروان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما حاضر هستند که اگر فردی هم وزن با شما وارد انتخابات 92 شد از عرصه رقابت کنار بکشید یا خیر، گفت: آنچه در انتخابات به صورت نهایی تعیین کننده است مقبولیت مردمی است از این رو باید با روش‌های علمی و درست این نظر را استخراج کنیم.

وی ادامه داد: در تمام انتخابات پس از جنگ نتیجه آن قابل پیش بینی نبوده است چراکه مردم مواضع متفاوتی درباره نامزدهای هر دوره داشته‌اند و به طور مثال در سال 76 به نظر می‌رسید که فرد دیگری روی کار آید اما این طور نشد.

متکی تاکید کرد: بی هیچ تعارفی به دوستان عرض می‌کنم که نباید شتاب زده وارد نتیجه انتخابات 24 خرداد شد چرا که مردم هنوز اراده خود را نشان نداده اند.

وزیر سابق امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در هر جریان سیاسی ممکن است برخی افراد در وزن کشی‌های اولیه موفق به جلب نظر مردم شوند و اگر وارد مراحل بعدی شوند آرایش سیاسی کشور به انها اجازه دهد که در این عرصه بمانند.

*نتیجه ائتلاف‌ها را نمی‌توان از هم اکنون پیش بینی کرد

متکی بر همین اساس افزود: نمی‌توان نتیجه ائتلاف‌ها را از هم اکنون پیش بینی کرد و بنابراین ورود بنده برای نقش آفرینی در انتخابات است و به تلاش خود در این عرصه ادامه خواهم داد.

وی عنوان کرد: نمی‌توان ریسک معرفی فردی را که رای آوری پایینی دارد را پذیرفت.

منوچهر متکی در پایان در خصوص سیاست‌های خارجی دولت گفت: از دولت دهم به بعد رویکردهای متفاوتی در عرصه سیاست خارجی اتخاذ شد که جای بحث و بررسی دارد.

*ارتباطاتم در جامعه اغنا لازم برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را درونم ایجاد کرد

متکی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد پرونده هسته‌ای کشورمان اظهار داشت: ظرفیت‌ها در این رابطه چه برای ما و چه برای طرف خارجی به پایان راه خودش رسیده است و تصویر واقع‌بینانه‌ای نسبت به شرایط را شاهد هستیم.

وی افزود: چنانچه در این دولت بخش هسته‌ای به پایان راه خودش برسد دوکفه خواهد داشت که در یک کفه حقوق ملت ایران تثبیت می‌شود و در کفه دیگر طرف‌های 1+5 به اطمینان می‌رسم که رویکرد جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است.

متکی ادامه داد: اگر چنین اتفاقی در این دولت نیفتد حتما جزء اولویت‌های دولت یازدهم خواهد بود؛ فکر می‌کنم مکانیزم تعریف شده در جمهوری اسلامی مکانیزم مناسبی است و قدری نقش‌آفرینی بیشتر وزارت خارجه در این امر باید لحاظ شود اما به لحاظ کلی به عنوان یکی از پرونده‌های مهم کشور مجموعه مسئولین کشور در این روند قرار خواهند داشت.

این کاندیدای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری گفت: ملاحظاتی که من در مورد پرونده هسته‌ای دارم هم قبلا به استحضار مقام معظم رهبری رسانده‌ام و هم بعدا خواهم رساند.

متکی در پاسخ به این سؤال که آیا برای ورود به انتخابات با علما هم رایزنی داشتید افزود: من برای شخص خودم در جایی رایزنی نداشتم و وارد عرصه شدم و حرف‌ها و دیدگاه‌هایم را مطرح می‌کنم؛ فکر می‌کنم کسانی که در انتخابات نقش‌آفرینند یکی از محورهای مهمی را که به آن توجه می‌کنند زمینه‌ای است که آنها بین مردم دارند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری اظهار داشت: برخی اظهارات آقای کری در سفرهایش به منطقه گویای این مسئله است که بخشی از واقعیت‌های جدید در منطقه را به عنوان یک واقعیت پذیرفته و این رویکرد خوبی است؛ آنها باید بدانند که مصر مصر جدیدی است و تونس به تونس جدیدی تبدیل شده است و در کل اگر این واقعیت‌های جدید منطقه را به درستی درک کنند حوزه‌هایی از سیاست خارجی آنها در رابطه با خاورمیانه باید دچار تغییر شود.

*تا نیمه‌های اردیبهشت هیچ دستور کار جدیدی ندارم

متکی در پاسخ به این سؤال که آیا امکان دارد در ادامه مسیر انتخابات به نفع کاندیدای دیگر کناره‌گیری کنید یا خیر اظهار داشت: طبیعی است هر کاندیدی که با بررسی و براساس تصمیم مطالعه شده وارد عرصه انتخابات می‌شود برای حضور و پیروز شدن وارد عرصه می‌شود و من تا نیمه‌های اردیبهشت هیچ دستور کار جدیدی نخواهم داشت.

وی ادامه داد: در حدود دو سال گذشته در ارتباطاتی که به صورت غیررسمی در سطح جامعه داشتم در حوزه‌های مختلف مردم برای ورود به این عرصه اغنا لازم درون من ایجاد شد.

برخی احزاب جبهه پیروان لیست شوراها را ارائه کرده‌اند

سید کمال الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان در گفت‌و‌گویی با بیان اینکه برخی احزاب زیر مجموعه جبهه پیروان اسامی مورد نظر خود را برای انتخابات شوراها ارائه داده‌اند،‌اظهار داشت: قرار است این جبهه با سایر اصولگرایان درباره انتخابات شورای شهر رایزنی کند.

سجادی با تاکید بر اینکه جبهه پیروان در حال حاضر مشغول تهیه لیست خود است، افزود: جامعه زینب، جامعه پیروان زینب و جامعه اسلامی کارمندان و برخی دیگر از تشکل‌ها لیست خود را ارائه داده‌اند.

سخنگوی جبهه پیروان گفت: لیست نهایی را آقای بادامچیان تکمیل می‌کند و لیست انتخابات شوراها در حال حاضر در ستاد انتخابات شوراها در حال بررسی است.

دعوت 313 دانشجوی دانشگاه اهواز از لنکرانی و جلیلی برای کاندیداتوری در انتخابات

پس از دانشجویان دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت، 313 نفر از دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز نیز طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر بهداشت دولت نهم و دبیر شورای عالی امنیت ملی، از آنها برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کردند.

در این نامه ضمن اشاره به ویژگی‌های یک کاندیدای اصلح و تاکید بر مولفه‌هایی مانند جوانی، ولایتمداری، اخلاص، با برنامه بودن، پرکاری از کامران باقری لنکرانی و سعید جلیلی خواسته شده تا به عنوان کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری آینده حضور داشته باشند.

انتقاد عارف از دوران اصلاحات

محمدرضا عارف در دیدار جمعی از مدیران دولت اصلاحات، کارشناسان سیاسی و اساتید دانشگاه، به انتخابات سال 88 اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از دوستانی که در انتخابات سال 88 فعال بودند هزینه‌هایی را متحمل شدند و مسائل تلخی که در آن مقطع برای عده‌ای از دوستان مومن و معتقد به نظام پیش آمد را هیچگاه نمی‌توانم فراموش کنم که به دلیل همین هزینه‎ها اکنون با بی‌انگیز‌گی فعالان سیاسی در ارتباط با انتخابات رو به رو هستیم و کسانی که باعث از دست دادن سرمایه‌های اجتماعی و بی‌انگیزگی بخشی از جامعه شدند باید پاسخگو باشند.

*صبر و امید دو ویژگی مهم جریان اصلاح طلبی است

معاون اول دولت اصلاحات، در ادامه ضمن تبیین مفهوم اصلاح طلبی صبر و امید را دو ویژگی مهم برای جریان اصلاح طلبی دانست و گفت: از دیدگاه من اصلاح طلبی در ذات خود یک فرایند تدریجی و زمان بر است؛ کسانی که به دنبال این هستند که یک شبه همه چیز تغییر کند و اهداف اصلاح طلبی در مدت کوتاهی میسر شود، اصلاح طلبی را درست درک نکرده‌اند.

عارف ادامه داد: اصلاحات، به معنای واقعی خودش تمام لایه‌های اجتماعی، از مردم کوچه و بازار گرفته تا دولت مردان، و نیز افکار و رفتار و روحیات همه اقشار جامعه و قدرت را در بر می‌گیرد و در حالیکه سال‌ها طول می‌کشد تا یک نفر، یک رفتار غلط خود را اصلاح کند، چگونه ممکن است که اصلاحات همه جانبه در یک جامعه در مدت یک یا دو دوره ریاست جمهوری و یا حتی یک یا دو دهه انجام شود.

وی در همین ارتباط خاطرنشان کرد: کسانی اصلاح طلب هستند که بخواهند دلسوزانه در یک فرآیند طولانی و مستمر تغییرات منطقی و پایدار در جامعه ایجاد کنند، کسانی که به صرف برآورده نشدن خواسته‌هایشان در مدت زمانی کوتاه، قهر کرده‌اند و همه یا هیچ را می‌خواهند، مطابق با منش اصلاح طلبی رفتار نکرده‌اند. آنان اصلاح‌گری را به شرط سهل الوصول بودن و یک شبه ره چند ساله رفتن می‌خواهند و این امریست که با ذات اصلاح‌گری در تعارض است.

*در دوران اصلاحات اگر عده‌ای دست از راحت‌طلبی بر می‌داشتند جلوی برخی تندروی‌ها گرفته می‌شد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: کسانی که می‌گویند که دوران اصلاحات، هیچ دستاوردی نداشت، نگاهشان به امور همه یا هیچ است و چون دولت اصلاحات، به همه اهدافش نرسید، نتیجه می‌گیرند که به هیچ نرسید که به گمان من، اگر در همان دوران اصلاحات نیز، برخی افراد دست از راحت طلبی بر می‌داشتند و به دنبال رسیدن به همه اهداف، در مدت زمان کوتاه نبودند، شاید جلوی برخی تندروی‌ها گرفته می‌شد و اصلاحات، گرچه آرام ولی به شکل پایدار پیش می‌رفت و حال و روز ما امروز این گونه نبود.

عارف با تاکید بر اینکه اصلاح طلبی صبر و تلاش و تدبیر می خواهد، خاطرنشان کرد: انتخابات برای اصلاحات، صرفا یک روزنه برای رسیدن به قدرت و پس از آن، آسایش و آرام نشستن بر اریکه قدرت نیست. بلکه اصلاح طلب، چه در قدرت سیاسی باشد، چه در راه رسیدن به قدرت سیاسی یا در انزوا باشد، بازهم اصلاح طلب است و دغدغه همیشگی او اصلاح امور در چارچوب ساختارها و هنجارهاست.

وی معتقد است که امروز به دلیل فرصت طلبی عده‌ای قدرت‌طلب و تندروی‌ها، کار برای اصلاحات سخت شده است و به گفته وی پازل قدرت طلبی فرصت طلبان، با نا‌امیدی یا راحت طلبی اصلاح طلبان کامل می‌شود.

معاون اول دولت اصلاحات تاکید کرد: وارد انتخابات شده‌ایم و راهی سخت در پیش داریم، نگاه دراز مدت به اصلاحات داریم و یقین دارم که اگر راحت طلبی را کنار بگذاریم، قطعا به نتیجه خواهیم رسید. اصلاح طلبی هیچگاه از بین نخواهد رفت، مشروط بر آنکه عافیت طلبی را کنار بگذاریم.

*اصلاح طلبان حق خود می‌دانند در انتخابات فعال باشند

عارف با بیان اینکه اصلاح طلبان وظیفه خود و حق خود می‌دانند در انتخابات فعال باشند به آسیب شناسی فعالیت اصلاح‌طلبان در طول دوران فعالیت این جریان اشاره کرد و گفت: متاسفانه یکی از مشکلات اصلاح طلبان تاخیر در تصمیم‌گیری است که به عنوان نمونه، در مجلس نهم جمع بندی ما این بود که در انتخابات مشارکت جدی داشته باشیم تا جایگاه مجلس احیا شود اما چون مجلس به معنای واقعی کلمه جایگاه خود را که باید در راس امور باشد، از دست داده بود و به این نتیجه رسیده بودیم که با مشارکت فعال در شهرستان‌ها فراکسیون قوی اصلاح‌طلبان می‌تواند در مجلس نهم شکل بگیرد که متاسفانه جریان اصلاحات در آن مقطع تسلیم تحلیل عده‌ای از اصلاح‌طلبان شد که با تصمیمات احساسی و به دور از شرایط و مقتضیات روز، این فرصت از کشور گرفته شد و البته خیلی زود هم به اشتباهشان پی بردند.

وی تصریح کرد: اگر روند فعلی متوقف نشود و امید به جامعه به خصوص به نسل جوان برگردانده نشود مطمئنا دورنمای روشنی از وضعیت کشور نخواهیم داشت.

*زمان عافیت طلبی برای اصلاح طلبان نیست

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه مقطع فعلی، زمان عافیت طلبی برای اصلاح طلبان نیست، خاطرنشان کرد: بارها در شرایط بحرانی مسئولیت در سالهای اول انقلاب داشتم اولین مسئولیتم مدیریت 118 تهران بود که با بحران مواجه شده بود که به لطف خداوند ظرف مدت چند روز مشکل حل شد تا در نهایت به معاون اولی رئیس جمهور رسیدم و در اکثر مواقع در شرایط مشکل کار را شروع کردم و می‌دانم چگونه می‌توان با خرد جمعی و استفاده از پتانسیل‌های خوب موجود در کشور از شرایط بحرانی و مشکل خارج شد و اگر الان انگیزه‌ای برای ورود به عرصه انتخابات دارم به دلیل شرایط خاص کشور است.

عارف با بیان اینکه در کشور پتانسیل‌های زیادی وجود دارد، تصریح کرد: در این 8 سال از این پتانسیل‌ها استفاده نشده است و عده‌ای از بهترین مدیران این کشور را عزلت نشین کردند که البته دود این کار به چشم کشور و مردم رفت.

وی با بیان اینکه مردم چشم به نخبگان برای حل مشکلات متعددی که در کشور حاکم است، دارند به یکی از نقاط ضعف دولت اصلاحات اشاره کرد و گفت: در دولت اصلاحات در برابر برخی کارشکنی‌ها به صورت قاطع ایستادگی نشد و مصلحت‌جویانه عمل شد و از این نقطه ضعف، رقیب اصلاحات نهایت استفاده را برد.

وی به عملکرد جریان حاکم طی 8 سال اخیر اشاره کرد و گفت: قصد سیاه نمایی ندارم ولی کارنامه عملکرد جریان حاکم بر دولت، سفید نیست که نیاز به سیاه نمایی باشد. باید پذیرفت که این جریان توان اداره کشور را نداشتند و به دلیل ضعف عملکردی متولیان اجرایی، اصولگرایان می‌خواهند حساب خود را از دولت جدا کنند که البته موفق نمی شوند.

معاون اول دولت اصلاحات یادآور شد: یکی از دلایلم برای عدم همکاری با دولت بعد از اصلاحات، این بود که به کار جمعی معتقد بودم ولی با شناختی که از روحیه حاکم بر دولت داشتم مطمئن بودم استفاده از خرد جمعی مفهومی ندارد و برای همین حاضر به همکاری نشدم.

عارف یکی از نشانه های عدم استفاده از خرد جمعی را در حوزه سیاست خارجی دانست که منجر به صدور چندین قطعنامه در 8 سال گذشته شد.

عارف در همین ارتباط خاطرنشان کرد: با استفاده از نظرات کارشناسان دلسوز و خبره و استفاده از پتانسیل‌‎های منطقه‌ای و بین‌المللی که داشتیم می‌توانستیم جلو برخی از این قطعنامه‌ها را بگیریم.در زمان اصلاحات هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت علیه ایران تصویب نشد و امروز به دلیل شرایط خاص کشور اصلاح طلبان نباید عافیت طلبی کنند و از عرصه انتخابات کنار بکشند. با صراحت می گویم اگر در این مقطع جریان اصلاح طلب کنار بکشد دیگر امیدی به شنیدن صدای اصلاح طلبان در آینده نخواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص رویکرد مطرح شده در بین برخی اصلاح طلبان در حمایت از یک چهره اصولگرا، اظهار داشت: خوشبینی است که خیال کنیم یک چهره اصولگرا که رابطه نسبتا خوبی با اصلاح طلبان دارد می تواند دغدغه‌هایی که اصلاح طلبان دارند را پیگیری کند.

عارف در پایان بر اجماع اصلاح طلبان در انتخابات آینده تاکید کرد.

زمان دیدار جبهه ایستادگی با ولایتی و متکی

حسین کنعانی مقدم مسئول کمیته سیاسی جبهه ایستادگی در گفت‌و‌گویی در خصوص تصمیمات جلسه صبح امروز این جبهه اظهار داشت: قرار شد اجلاس مسئولان جبهه ایستادگی هفته آینده و در روزهای پنجشنبه و جمعه با حضور برخی کاندیداهای انتخابات برگزار شود.

کنعانی‌مقدم ادامه داد: همچنین در این جلسه درباره اسامی شورای شهر و نحوه تعامل با دیگر مجموعه‌ها بحث شد اما فعلاً در حال رایزنی بر روی افراد هستیم.

مسئول کمیته سیاسی جبهه ایستادگی زمان ارائه لیست شوراها را نزدیک انتخابات شوراها عنوان کرد.

وی درباره زمان دیدار با ولایتی و متکی نیز گفت: قرار شد که پس از بازگشت آقای متکی از سفر کربلا در 26 اسفندماه این دیدار صورت گیرد و دیدار با ولایتی نیز در این هفته و نهایتاً اوایل هفته آینده صورت خواهد گرفت.

 

داستان حمایت حزب موتلفه از آل اسحاق از زبان بادامچیان

در یادداشت اسدالله بادامچیان آمده است: موتلفه اسلامی جناب آقای دکتر آل‌اسحاق را برای نامزدی ریاست‌جمهوری دوره یازدهم معرفی نمود و جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری ایشان را همراه دو برادر دیگر تأیید کرد.دکتر آل‌اسحاق کیست؟ و دلایل معرفی ایشان چیست؟دکتر آل‌اسحاق مصداقی از رجال مذهبی، سیاسی و مدیر و مدبر، دارای حسن شهرت واصالت خانوادگی و...؛ دکترای مدیریت استراتژی، لیسانس بازرگانی، آشنا به علوم حوزوی، و تجربه مدیریت‌های موفق در وزارت بازرگانی، معاونت وزیر صنایع، قائم مقامی بنیاد مستضعفان و مدیریت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و تخصص ویژه در امور اقتصادی و سایر ویژگی‌های ایشان از او شخصیتی ساخته است که در شرایط خاص و حساس کنونی می‌تواند بهترین فرد برای پذیرش امانت ملت و نظام در دوره یازدهم ریاست جمهوری باشد.

آل اسحاق برخاسته از توده مردم و جنوب شهر است. فقر را در زندگی شرافتمندانه تجربه کرده است و در تدبیر معاش خانواده از نوجوانی تلاش داشته است. در فضای خانه یک روحانی مبارز و فرهنگی رشد یافته تا با فرهنگ اسلام و محرومیت‌های روحانیت مجاهد، آشنایی عمیقی یابد. رنج‌های مبارزه با رژیم طاغوت را در دوران زندان‌های مکرر پدر و شکنجه‌های سخت او و مشکلات اداره خانواده در دوران اسارت پدر و مقاومت‌های تحسین برانگیز مادر را درک کرده است تا قدرشناس نعمت نظام مستقل جمهوری اسلامی باشد و عزت شهادت برادر را همراه با روحیه بلند پدر و مادر در استقبال از جهاد و شهادت پذیرا شده است. در جوانی، در طلب معاش حلال برای خانواده با مشکلات توده‌های مردم در تأمین معیشت زندگی آشنایی یافته و از اقتصاد عمومی کشور و مردم اطلاع یافته است و سپس در معلمی نوجوانان در کلاس درس حضور یافته تا نقائص فرهنگی آموزش و پرورش را عملاً درک نماید. از معلمی تا استادی دانشگاه شهید بهشتی را با کوشش و بهره‌گیری از استعداد و هوش خدادادی طی کرده است تا دانشهای نوین دانشگاهی را آموخته باشد.او در بنیاد مستضعفان تفاوت فاحش طبقاتی مستضعفان را با زندگانی طاغوتیان و تجمل و تکاثرپرستی و فساد متفرعنین را با رنج‌های زندگانی پررنج فقرا به خوبی شناخته تا تفاوت سرمایه‌گذاری اسلامی را که در خدمت مستضعفین و رفاه عادلانه است با سرمایه‌داری غرب و نتایج تلخ آن به‌خوبی دریابد و تجربه‌ای مفید برای او در تبیین و حاکمیت اقتصاد اسلامی پاک و عدالت‌گستر و شکوفا کننده اقتصاد فردی و جمعی و مردمی باشد. او در مسئولیتهای خویش با اداره کشور و مدیریت‌های نظام جمهوری اسلامی و جهاد در خدمت اسلام و ملت کار کرده و مدیریت موفق او مورد تحسین قرار گرفته و سلامت اقتصادی و قدرت اداره او وی را مورد اعتماد بزرگان نظام و متخصصان و هر آن‌کس که او را بشناسد، قرار داده است. این مختصر گوشه‌ای از زندگانی اسلامی و مردمی این برادر بزرگوار است که در فرصت‌های دیگر شرحی شایسته بیابد.

دلایل معرفی دکتر آل‌اسحاق

نظام جمهوری اسلامی در این سه دهه، فراز و نشیب‌های فراوانی داشته است. از دفاع مقدس تا سازندگی پس از پایان جنگ، تا ساخت زیربناها و سامان‌یابی در استقلال سیاسی و اقتدار دفاعی و مواجه شدن باتوطئه‌های جهانی از جمله تحریم‌های اقتصادی و تهاجمات رسانه‌ای که با عنایات خداوندی و توجهات ائمه معصومین و برکت خون شهدا همه این مکرهای دشمنان با همه سختی‌هایی که داشته، تبدیل به اقتدار اسلام و گسترش نهضت و انقلاب بیدارگر اسلامی و پیچ تند گذرتاریخی درجهان معاصر شده است. در موقعیت کنونی در دهه چهارم نظام جمهوری اسلامی شخصیتی متناسب با موقعیت حساس فعلی باید مسئولیت اداره کشور و اجرای قوانین و برنامه‌های پنج ساله و تحقق خواسته‌های نظام و انقلاب و مردم را برعهده بگیرد که ویژگی‌های متعددی داشته باشد، از جمله: از رجال مذهبی، سیاسی اسلام باشد تا انقلاب اسلامی را در مسیر تحقق آرمان‌ها بر اساس فقه خالص و به دور از التقاط‌ها و انحراف و جوزدگی‌ها یاری دهد و رجایی‌گونه خود را متعهد به اسلام و فرهنگ اسلامی در اداره امور بداند. ولایت‌مدار باشد و آن را در زندگانی و مدیریت و برنامه‌ها و گفتار خویش به اثبات رسانده باشد، زیرا ناهماهنگی اعتقادی و تفکری با ولی‌فقیه، اداره امور کشور را دچار ناهماهنگی‌ها و مشکلات جدی می‌کند.

متخصص در اقتصاد باشد

مشکل اصلی امروز مردم ما، مشکل اقتصادی است.سیاستهای غلط موجب تورم بلاجهت، گرانی و نارضایتی‌ها شده است. با اینکه همه می‌دانند که قصد تخریب اقتصادی وتحمیل فشاراقتصادی بر مردم وجود ندارد و مسئله اصلی این است که مسئولان اقتصادی فعلی فاقد تخصص کافی در اقتصاد کشورند، برای حل معضلات اقتصادی نیاز به متخصص برجسته‌ای در اقتصاد است که اقتصاد دانشگاهی را همراه اقتصاد حوزوی اسلامی و اقتصاد مدیریتی موفق و اقتصاد عملیاتی یعنی اقتصاد جاری در کشور و سطح جامعه را بشناسد وبا ایمان به آن و با تجربیات در امور گوناگون اقتصاد و از صنعت، کشاورزی، بازرگانی، خدمات و فرهنگ اسلامی اقتصاد، این مشکلات را حل نماید.امروز خواست مردم ما در اولویت اول رفع مشکلات اقتصادی است لذا در همنوایی با مردم آقای دکتر آل‌اسحاق که اقتصاد را از جهات مختلف می‌شناسد و آن را از سطح عامه مردم شروع کرده و در مدیریت بالای کشور به اجرا گذاشته است، بهترین گزینه است، ضمن آنکه آل‌اسحاق در پاکی و سلامت و زندگانی در بین مردم و طبقات جنوب شهراثبات کرده است که هرگز در فکر ثروت‌اندوزی برای خود و خانواده‌ خویش نبوده است واز سلامت مالی واقتصادی برخوردار است. آل‌اسحاق جزو چند متخصص برجسته کشور در اقتصاد و سیاست می‌باشد که علم و تجربه را با هم دارد.

در وضعیت فعلی که مبحث اقتصاد مقاومتی، راهکار اصلی کشور است رئیس جمهوری می‌تواند اقتصاد مقاومتی را اداره کند که خود اقتصاد‌شناس و متعهد و متدین و از خانواده شهدا و مبارزان باشد و در موقعیت فعلی که استکبار علیه ایران به تنها دستمایه خود که تحریم اقتصادی است دست یازیده است، برای پیروزی در این نبرد اقتصادی باید سرداری توانمند و مدیر و دارای پشتوانه طرح و برنامه وحمایت‌های قوی، این نبرد را به پیروزی برساند. اگر برای ایجاد یک اقتصاد شکوفا و مردمی و اسلامی در دهه چهارم پس از پیروزی باید همه کوشش کنند، به رئیس جمهوری نیاز هست که مؤمن به اجرای صحیح اصل 44 و چشم‌انداز 20 ساله و برنامه 5 ساله با رهنمودهای ولی‌امر مسلمین باشد نه آنکه فقط در گفتار اعلام تبعیت کند ولی با تفکر اقتصاد دولتی نتواند اقتصاد دولتی – مردمی که نیاز نجات کشور است را اجرا نماید یا اجرای ناقص کند.آل‌اسحاق این کارشناس متخصص و متعهد و ولایت‌مدار است که می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرین جدی باشد. اگر اصل 49 باید جلوی ثروت‌های نامشروع و سودجویی و ایجاد تکاثر را بگیرد، شخصیتی مقتدر و آگاه لازم دارد که بدور از افراط و تفریط و تفکرات چپ و راست و بر اساس عدالت اقتصادی اسلامی و منطبق با شرع عدالت محور اسلام ناب نبوی وعلوی، این اصل سرنوشت‌ساز را اجرا نماید.

در چنین نبرد سرنوشت‌سازی به رئیس جمهوری نیاز هست که توان جذب و همفکری و همکاری همه نیروهای دلسوز در امر اقتصاد و اداره اجتماع را داشته باشد و آل اسحاق در مدیریت‌های خویش از جمله ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی کشور اثبات کرده است که همه با او می‌توانند کار کنند و او می‌تواند از همه نیروها برای نظام و مردم همکاری بگیرد. بهره‌مندی آل‌اسحاق از پشتوانه حزب موتلفه اسلامی به عنوان حزبی قوی و قوی‌ترین حزب اسلامی کشور که سابقه نیم قرن فعالیت سالم و در خط اصیل امامت و ولایت و روحانیت را دارد و در پاکی و سلامت این حزب و عناصر اصلی آن کسی تردیدی ندارد و از پشتوانه شهدایی چون مطهری، بهشتی، رجایی، باهنر، امانی، لاجوردی و سایر شهدا برخوردار است. یکی از نقاط قوت آل‌اسحاق است که دلسوزان جامعه به این نتیجه رسیده‌اند که برای اداره صحیح کشور به‌جای تکیه به فرد باید به فردی اتکا کرد که از پشتوانه یک حزب اسلامی نیرومند و در خدمت مردم بهره‌مند باشد.

بدیهی است که رئیس جمهور مملکت تنها نباید متخصص در یک جهت باشد و باید فردی جامع‌الاطراف در سیاست، مدیریت، اقتصاد، فرهنگ و تدبیر در برقراری امنیت و تعهد و تدین و تجربه و استعداد بالا را انتخاب کرد، از اینرو باید گفت که دکتر آل‌اسحاق علاوه بر تخصص بالای اقتصاد در سیاست شخصیتی قوی، در مدیریت کشور مدیری موفق، در فرهنگ درس‌آموخته روحانیت و تدریس کننده از مدرسه تا دانشگاه و مسلط به علوم حوزوی و دانشگاهی و چهره‌ای است که با جمع کار می‌کند و از فرد‌گرایی به‌دور است و ان‌شاءالله مردم با آرامش خاطر می‌توانند مسئولیت اجرایی کشور را به او بسپارند و او با مدیریت علمی و مردمی تحت رهبری‌های داهیانه ولی‌امر مسلمین بتواند مشکلات گوناگون به‌ویژه اقتصادی را رفع و ایران اسلامی را با عزت و حکمت و مصلحت به اهداف ملت و رهبری نزدیک نماید. ان‌شاءالله.

جمعیت رهپویان ‌مواضع انتخاباتی خود را بعد از نوروز بیان می‌کند

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با بیان اینکه امروز دیگر انقلاب فرصت نگاه بخشی ندارد و نمی‌توان فرصت سوزی کرد، اظهار کرد: جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی بعد از عید مواضع خود در مورد موضوعات مختلف و نقطه نظرات را به صراحت بیان می‌کند.

وی ادامه داد: بیشتر مسائل ما مربوط به مشکلات داخلی و عدم تفاهم بین مسئولان است که خود آنها مخزن و منشأ مشکل هستند که اگر تفاهم باشد بسیاری از این مشکلات قابل رفع است.

زاکانی اضافه کرد: این در حالی است که حتی اگر ما مشکل تحریم‌‌ها را در کشور نداشتیم باز مشکل عدم تفاهم میان مسئولان را داشتیم.

وی در مورد دیگر مشکلات گفت: در مسیر طی شده ما به ازای تصمیمات بیگانگان نه تنها پیشگیری نکردیم‌، بلکه تدبیر درستی هم نداشتیم .

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه ایشان شش سال است که تاکید به اقتصاد و حضور فعال در عرصه اقتصادی داشتند، گفت: هنوز تدبیر درستی از مسئولان شکل نگرفته است و این به آسیب‌پذیری بیشتر کشور کمک می‌کند.

وی افزود: زیر ساخت‌های کشور ما آمادگی جنگ اقتصادی را نداشته و در نظام سیستم بانکی کشور، سیستم گمرک و مبارزه با قاچاق و نظام مالیاتی کشور علیرغم تغییر و تحول کم چالاکی لازم را با اقتضائات روز نداریم.

زاکانی تصریح کرد: ما در جنگ اقتصادی و نظام سلطه هم‌خوانی نداریم و در این وضعیت باید زیر با ایجاد زیرساخت‌های مناسب، نقش خود را در راستای مقابله با تحریم‌ها ایفا کنیم.

وی با اشاره به اینکه در قبال تولید داخلی دقت لازم و توجه ویژه صورت نگرفت، اظهار داشت: راه برون‌رفت از این شرایط، تدبیر داخلی و تولید اشتغال است و لازم است که ما از درون خود را تقویت و تولید را به عنوان اصل اساسی شناسایی کنیم.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب در ادامه صحبت‌های خود گفت: به عنوان مثال ما در این زمینه با تحریم بنزین روبه رو بودیم که در این راستا با سهمیه‌بندی بنزین، این تحریم را پشت سر گذاشتیم.

وی با بیان اینکه آزاداندیشی پنجمین مورد از این محور شش‌گانه را مورد توجه قرار می‌دهد، افزود: در کشور باید یک سیر رو به پیشرفت در جهت آزاداندیشی داشته باشیم و اقدامات به دور از شعار انجام دهیم.

زاکانی گفت: نظارت بر توزیع و قیمت‌گذاری کالاها‌ و خدمات در کشور از دیگر مشکلات است که هر کس به دلخواه، مازاد مشخص می‌کند و لازم است که دستگاه‌های نظارتی مسئولیت ایجاد زمینه برای مصرف کنندگان را فراهم کنند.

وی از دیگر راه‌حل‌‌ها را مواجهه و مقابله با مفاسد اقتصادی برشمرد و افزود: مقابله با فساد زمینه فعال رشد و توسعه را فراهم می‌کند و ماحصل آن مقابله‌ با عناصر فرصت‌طلب در کشور است.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ادامه داد: صحبت مسئولان در حد گفتار درمانی است و هنوز راهکاری که مطلوب نظر بوده و با اصل نظام اسلامی هم‌خوانی داشته باشد اجرایی نشده است.

وی گفت: یک راهکار دیگر، ایجاد فرهنگ تولید درست در کشور است که اگر بخواهیم تولید درست داشته باشیم باید به نوعی فرهنگ درست را رواج و ارزش صادرات را بالا ببریم.

زاکانی همچنین تاکید کرد: باید فرهنگ درست مصرف کردن توأم با فرهنگ مصرف‌گرایی که یکی از دستاورد‌های بعد از انقلاب است را ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: تحریم‌ها بخش مهمی از علل شرایط فعلی را بر عهده دارند، اما اصل نیستند و کسانی هستند که آدرس غلط می‌دهند و ما با واقع‌بینی باید بگوییم که عوامل داخلی اسباب فشار را فراهم می‌کنند، اما عوامل داخلی سهم حداکثری در این قضیه دارند.

زاکانی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی آرمان‌هایی را داشته است که اکنون پس از 34 سال از گذشت آن توانسته به بخشی از آنها دست یابد، اظهار داشت: در 10 سال نخست آغاز انقلاب به دلیل شرایط و هجمه‌هایی که کشور با آن مواجه بود، امکان پیگیری بخشی از آرمان‌ها وجود نداشت، اما در شش دولتی که پس آن بر سر کار آمدند نگاه بخشی به آرمان‌‌های انقلاب شکل گرفت.

وی با بیان اینکه در دوره هاشمی رفسنجانی نگاه‌ها به بخش اقتصادی در مقایسه با دیگر بخش‌ها قوت بیشتری یافت، ادامه داد: در دوران خاتمی نیز آزادی و آزاداندیشی و بسط فعالیت‌های سیاسی مورد توجه قرار گرفت.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه در دولت‌های احمدی نژاد نیز توجه به عدالت محوری اصل قرار گرفته بود، افزود: به نظر می‌رسد که نیاز به تحول همه‌ جانبه‌‌ که با اکتفا به اندوخته‌های 34 سال انقلاب اسلامی در کشور باشد در جامعه احساس می‌شود.

وی گفت: استفاده از نیروی انسانی کشور و به ویژه نخبگانی که محصول انقلاب اسلامی هستند از ضرورت‌هایی است که باید در مسیر پیشرفت کشور به آنها توجه شود.

زاکانی در ادامه با اشاره به اینکه هر کس در آینده نزدیک مورد اقبال مردم قرار گیرد حداقل شش محور را باید در کشور گسترش دهد، تصریح کرد: نوسازی معنوی و اخلاقی جامعه و توجه به شکوفایی اقتصادی و رفع مشکلات و به دست آوردن شرایطی که یاران را از نظر اقتصادی در مسیر رو به رشد حرکت دهد از جمله دو اولویت اول در این شش محور است.

وی افزود: همت در راستای رشد علمی کشور و در بحث عدالت گستری از محورهای دیگری هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

کاندیدای اصلی جبهه اصلاح‌طلبان خاتمی است

محمدجواد حق‌شناس رئیس ستاد انتخابات ریاست جمهوری جبهه اصلاح‌طلبان در گفت‌وگویی، در خصوص مطرح شدن کاندیداتوری خاتمی در اردیبهشت ماه، اظهار داشت: کاندیدای اصلی جبهه اصلاح‌طلبان برای انتخابات، خاتمی است و تا زمانی که خودش این موضوع را منتفی نکند نظر جبهه تغییر نخواهد کرد.

حق‌شناس همچنین پیشنهاد داد تا بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان سنتی و اعتدال‌گرا نشست‌های مشترکی برگزار شود.

پایان پیام/

کد خبر 235803

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha