آمریکا و راهبردهایش دیگر در آسیا جایی ندارد

وزیر پیشین امور خارجه کشور حمایت ایران از تحولات بیداری اسلامی را سیاست خارجی دانست و گفت: آمریکا و راهبردهایش دیگر در آسیا جایی ندارد.

 به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، منوچهر متکی، عضو جبهه اصولگرایان صبح امروز(16آذر) در دانشگاه فردوسی مشهد در جمع دانشجویان اظهار داشت: آمریکا و راهبردهایش دیگر در آسیا جایی ندارد و امروز شاهد آن هسیتم که آمریکا در عراق و افغاستان به‌واسطه سیاست خارجی ایران، شکست خورد.

 

وی حمایت ایران در تحولات بیداری اسلامی را سیاست خارجی دانست نه دخالت خارجی و در ادامه افزود:  حمایت ایران از تحولات بیداری اسلامی سیاست خارجی و نه دخالت خارجی کشورمان است.


وی با اشاره به این مطلب که ناآرامی و انقلاب در سوریه با دیگر کشورهای عربی به‌طور کامل متفاوت است، افزود: مردم سوریه در ابتدا حرکت انقلابی و خوبی را آغاز و مطالبات خود را مطرح کردند؛ این مطالبات در قالبی کاملا مناسب، مطلوب و مسالمت‌آمیز صورت گرفت.

 

متکی با بیان اینکه مطالبه‌گری و تحولات در سوریه فقط در ماه نخست مسالمت‌آمیز بوده است خاطرنشان کرد: شاخصه‌هایی که سوریه را از دیگر کشورهای عربی متمایز ساخته، اشاره به شروع انقلاب و حضور تسلیحات نظامی در میان مردم دارد.

 

عضو جبهه اصولگرایان تصریح کرد: در دیگر کشورهای عربی، تحولات، توده‌ای و مسالمت‌آمیز بوده همچنین حضور افراد خارجی در تظاهرات آنان مشاهده نمی‌شود یعنی دخالت خارجی در حرکت مردمی جایی ندارد.

 

وی با ابراز نارضایتی از تغییر شیوه در انقلاب سوریه اظهار داشت: در سوریه دیگر حضور توده مردم را شاهد نیستیم، همچنین در تظاهرات مردمی و انقلابی سوریه حضور بی‌شمار غیرسوری را چون سلفی‌ها شاهدیم که این خود دامنه آتش جنگ را شعله‌ورتر می‌سازد.

 

متکی از جلسه مخالفان سوریه در هفته گذشته در دوحه قطر یاد کرد و ادامه داد: سوریه و بشار اسد زیر بار سلطه نمی‌روند و امروز در سوریه شاهد صحنه‌های رشادت سوری‌های رشید در عرصه مبارزه با سلطه خارجی هستیم.


عضو جبهه اصولگرایان تاکید کرد: سوریه در زمان هشت سال جنگ تحمیلی تنها کشور عرب هم‌پیمان با ایران بود و این خود نقطه قوتی در گسترش و تقویت ارتباط دو کشور همسایه به‌شمار می‌رود.

 

متکی گفت: دمشق یکی از پایگاه‌های اصلی فلسطین در برنامه‌ریزی و تربیت نیروها و جلسات احزاب آنان است همچنین سوریه تنها کشور عربی است که تمابل به مذاکره با آمریکا ندارد و همین رویکردهای مشترک سوریه با ایران در حوزه سیاست خارجی سبب مطلوب بودن روابط دو کشور تلقی می‌شود.


پایان پیام/
 

کد خبر 202233

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha