استفاده از ظرفیت صادرات به کشورهای همسایه؛ موجب کاهش تاثیر تحریم ها

شافعی گفت: استفاده از ظرفیت های بهتر صادرات به کشور های همسایه می تواند موجب کاهش تاثیر تحریم ها شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، غلامحسین شافعی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران صبح امروز(16آذر) در کارگروه توسعه صادرات در استانداری خراسان‌رضوی اظهار کرد: استفاده از ظرفیت های بهتر صادرات به کشور های همسایه موجب کاهش تاثیر تحریم ها می شود.

 

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: بخش دولتی نسبت به بخش خصوصی شهرستان‌ها نگاهی ارباب رعیتی دارد و این مسئله اشتباه است.


وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت فعلی در کشور و تحریم‌ها، عمده صادرات به دو کشور امارات متحده عربی و ترکیه صورت می‌گیرد که به بازارهایی ناپایدار تبدیل شده‌اند و نمی‌توان به آنها دیدی مطمئن داشت و باید به کشورهای اطراف نیز توجه کرد.
 

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران افزود: باید از ظرفیت‌های بهتری که صادرات به کشورهای همسایه و همچنین ظرفیت‌‌هایی که می‌تواند سبب کاهش تحریم‌ها شود استفاده کرده تا در شرایط تحریم از صادرات کشور کاسته نشود.


شافعی با بیان اینکه خراسان‌رضوی و کارگروه توسعه صادرات می‌تواند با اقدامات مناسب خود کار ملی مورد توجهی انجام دهد، تصریح کرد: در گذشته سند توسعه صادرات در خراسان‌رضوی وجود داشت که اشکالات آن با نظرخواهی از بخش خصوصی برطرف شد و در کمیسیون صادرات باید به آن توجه شود.


نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران بیان داشت: متاسفانه به تازگی بابت فروش گاز ترکمنستان فقط هیئت تهرانی به آن کشور می‌روند و قرارداد منعقد می‌کنند بدون آنکه یک نفر از خراسان‌رضوی حضور داشته باشد.

 

بنابر گزارش شبستان، در ادامه این جلسه محمدحسین فروزان‌مهر، استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: خراسان‌رضوی در توسعه صادرات خارجی بسیار ضعیف عمل می‌کند، در حالی که این استان دارای توانمندی بیشتری در حوزه‌های مختلف صادراتی است.

 

استاندار خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: صنایع خراسان‌رضوی با درون‌گرایی شکل گرفته که سبب از دست دادن مزیت‌های رقابتی می‌شود که برخی از آنها با راندمان پایین و قیمت بالا نمی‌توانند کار کنند.


استاندار خراسان‌رضوی افزود: تغییر نگاه، نخستین تغییری است که در حوزه صادرات خراسان‌رضوی باید انجام شود و صادرات تنها با رویکرد دولتی پاسخ نمی‌دهد و باید از نقش بخش خصوصی یا غیردولتی و تشکلات صادراتی استفاده کرد.

 

فروزان‌مهر خاطرنشان کرد: طبق آمار صادرات خراسان‌رضوی از نظر وزنی و ارزشی از میانگین کشوری بالاتر قرار گرفته که این نکته مثبتی است؛ اما کافی نیست و باید با تولید صادرات‌گرا ارزش‌افزوده مثبتی را در اقتصاد کشور و خراسان‌رضوی ایجاد کرد.

 

وی تاکید کرد: یکی از مواردی که در امر صادرات باید مورد توجه قرار گیرد نظام بسته‌بندی است تا با جلوگیری از صادرات فله‌ای ارزش‌افزوده بیشتری را به چرخه اقتصادی بازگرداند.

 

فروزان‌مهر افزود با تاکید بر اینکه باید برای ارتقای صادرات تمرکززدایی انجام شود، بیان داشت: برای شکستن تحریم‌ها باید به توسعه بازارچه‌های مرزی برای توسعه صادرات توجه کرد و سند راهبردی توسعه صادرات با شرایط موجود بازنگری شود.

 

استاندار خراسان رضوی در همین زمینه ادامه داد: برای صادرات غیرنفتی تنها به فکر صادرات کالا نبوده و سعی به صادرات دانش فنی و خدمات شود.

 

پایان پیام/


 

کد خبر 202204

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha