۶۰۱ هکتار از اراضی ملی گلستان به بیت‌المال بازگشت

آسیابی گفت: از سال گذشته تاکنون، با رای دادگاه‌های استان ۶۰۱ هکتار جنگل و مرتع در گلستان به بیت‌المال بازگشت.

به گزارش خبرگزاری شبستان از استان گلستان و به نقل از روابط عمومی دادگستری گلستان، حیدر آسیابی گفت: از این سطح بیش از ۸۰ هکتار اراضی جنگلی و بیش از ۴۹۸ هکتار هم مرتع بوده است.

رئیس کل دادگستری گلستان از خلع ید بیش از ۲۳ هکتار از سواحل دریای خزر در شهرهای ساحلی گلستان نیز در این مدت خبر داد و افزود: از سال گذشته کار تعیین مرزبندی زمین های ساحلی حاصل پسروی آب هم در شهرهای بندرگز، گمیشان و بندرترکمن با بنچ مارک آغاز شده است تا از سوء استفاده و دست اندازی این زمین ها جلوگیری شود.

وی با اشاره به اختصاص دادگاه‌های ویژه‌ پرونده های منابع طبیعی در استان، گفت: برای دقت و تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به اراضی ملی، دادگاه‌های ویژه‌ای در حوزه‌های قضایی استان اختصاص داده شد که نتیجه آن افزایش آراء خلع ید از عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان است.

آسیابی ادامه داد: تاکید دادگستری بر اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری زمین‌های کشاورزی و باغی سبب شد از سال گذشته تاکنون از تغییر کاربری ۱۵۰ هزار مترمربع زمین کشاورزی و باغی استان هم جلوگیری شود.

وی افزود: همچنین با پیگیری دادگستری، برای حدود ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان به نام دولت، سند صادر شد.

آسیابی گفت: ممنوعیت تردد خودرو به پارک جنگلی النگدره که  رویشگاه درختان انجیلی بازمانده از عصر یخبندان است، یکی دیگر از اقدامات مهم دستگاه قضایی بود.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال هم با ورود دادگستری استان اقدامات خوبی برای حفظ منابع طبیعی انجام شده است که ممنوعیت ورود خودروهای آفرود به مرتع مرکوه مینوشت و صدور سند پارک جنگلی آزادشهر از جمله آنهاست.

کد خبر 1771693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha