نقش تاثیرگذار ائمه جماعات در انتخاب اصلح

در آستانه‌ چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، بیانیه‌ای خطاب به ائمه‌ جماعات مساجد استان تهران صادر و تاکید کرد، اهالی مسجد به ویژه امامان مساجد که همچون همیشه نقش محوری در برگزاری پرشور و گسترده‌ انتخابات دارند با اقتدا به رهبر فرزانه و عظیم‌الشأن، مردم را به گزینش شخصیتی برخوردار از کفایت و کارآمد، آگاه و معتقد به مبانی انقلاب اسلامی تشویق و راهنمایی نمایند.

خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون های مساجد، در آستانه چهاردهمین دوره‌ انتخابات ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین «حسین محمّد ابراهیم»، رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، بیانیه‌ای خطاب به ائمه‌ جماعات مساجد استان تهران صادر کرد که متن آن به شرح زیر است.

بسمه تعالی

محضر شریف ائمه‌ محترم جماعات مساجد استان تهران (دامت برکاتهم)

سلام علیکم؛

با عرض احترام و سپاس خدمت همه سروران گرانقدر و با تبریک فرارسیدن دهه‌ ولایت و امامت و عیدالله الاکبر عید سعید غدیر و ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام ضمن گرامی داشتن یاد معمار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام روح الله (قدس‌سره) و شهدای عزیز و والامقام به ویژه شهید جمهور حضرت آیت الله رئیسی (رضوان‌الله‌علیه) بر خود فرض می‌دانم با تقدیر و تشکر از ورود بصیرت‌آفرین و اثربخشی که همانند ادوار گذشته، در جایگاه پدر معنوی مسجد و محل، معطوف به هدایت مردم برای رقم‌زدن حماسه‌ای پرشور و شعور و ثبت حضور حداکثری به نفع انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی دارید، چند نکته را به ‌محضر مبارکتان یادآوری و تقدیم نمایم:

۱.  مردم‌سالاری از منظر دینی، ابتکار اسلام ناب و هدیه‌ی روحانیت معظّم به کشور است و با تدبیر امام راحل عظیم‌الشأن (رضوان‌الله‌علیه)، حق و تکلیف مردم، از خاستگاه دینی و به برکت انقلاب بازخوانی شد. انتخابات، این مظهر حضور آگاهانه‌ در عرصه‌ی صیانت از دستاوردهای خون شهدای گرانقدر، به منزله‌ی لیله‌القدر نظام اسلامی، یکی از مهم‌ترین آوردگاه‌های رویارویی ملت آگاه با استکبار جهانی بوده و تردیدی نیست که مشارکت عمومی، گسترده و هوشمندانه‌ی مردم، اصلی‌ترین مطالبه‌ی رهبری عالیقدر محسوب شده و نقشی به سزا در خاموش کردن فتنه‌ها و طراحی‌های پیچیده‌ی دشمنان ایفا می‌نماید. در این راستا، انتظار می‌رود عزیزان، با پرهیز از ایستایی در داخل مسجد، به فضای محلات ورود نموده و با همت و جدیت، به تشویق حضور حداکثری مردم شریف در پای صندوق‌های رأی بپردازند.

۲.  تردیدی نیست اهالی مسجد به ویژه امامان محترم مساجد که همچون همیشه نقش محوری در برگزاری پرشور و گسترده‌ انتخابات دارند با اقتدا به رهبر فرزانه و عظیم‌الشأن، شاخص‌های مدّ نظر معظّم له در انتخاب فرد اصلح برای جایگاه ریاست جمهوری را ملاک و مبنا قرار داده و مردم را به گزینش شخصیتی برخوردار از کفایت و کارآمدی ، بهره مند از مدیریت قوی و روحیه جهادی، با ایمان، مردمی، لبریز از امید، پر کار و فعال، آگاه و معتقد به مبانی انقلاب اسلامی و توانمندی‌های داخلی، دارای عملکرد انقلابی و عدالت خواه، تشویق و راهنمایی می نمایند.

۳.  حفظ مکانت والا و قدسی مساجد و اقتضای حریت و آزادگی ائمه‌ی محترم جماعات، به‌عنوان گروه مرجع توده مردم، جایگاه آنان را به عنوان مبیّن و مفسّر منویات رهبر حکیم انقلاب اسلامی ارتقاء می‌دهد. به‌شکل طبیعی، مشی و منش پدرانه و حکیمانه‌ی امام محترم جماعت، اقتضای آن را دارد که ضمن بهره‌مند کردن مؤمنین از نظرات صریح مشورتی خود، اجازه‌ی استفاده‌ی سطحی از مساجد را که صندوق ذخیره‌ی نظام اسلامی محسوب می‌شوند، به احدی ندهند.

۴.  تجربه‌ی گرانسنگ چهار دهه‌ی گذشته نشان می‌دهد که جز پایگاه ولایت فقیه که عمود خیمه‌ی انقلاب و امید مؤمنین محسوب می‌گردد، آبرو و اعتبار علما و منابر و مساجد، ضمن حفظ نگاه انقلابی و سیاسی اصیل و پرهیز از ابتلای به آفت خطرناک، بنیان سوز و البته زیبانمای سکولاریزم، برای جریانات موسمی سیاسی نباید هزینه شود. زاویه نگاه گروه‌ها، در گذر ایام، دچار تغییر می‌شود و لیکن آنچه که ثابت و اصیل، در هر شرایطی باقی می‌ماند، ولی فقیه زمان است. البته تبیین شاخص‌ها و بصیرت افزایی مطابق مشی رهبر فرزانه انقلاب، نیاز جدی مردم است که با لسان نافذ علما تأمین خواهد شد .

۵.  وحدت ملی، گوهری بی‌بدیل و غیرقابل جایگزین است که در مساجد باید صیانت شده و متجلی گردد. به فضل الهی، ایام انتخابات، با عزت و سربلندی مردم و نظام اسلامی خواهد گذشت و پس از برگزاری انتخابات، منتخب ملت، سکان قوه مجریه کشور را به‌دست خواهد گرفت و در یک رویکرد اخلاقی و منطقی، شور و هیجانات تلخ و شیرین به خاطره‌ها خواهد پیوست و مودت و همدلی مومنین و اهل مسجد، جایگزین رقابت‌ها خواهد شد. از روحانیت آگاه و مدبر در جایگاه امام مسجد و محل توقع می‌رود شرایطی فراهم نمایند که همه‌ی سلایق به‌رسمیت شناخته شده ذیل گفتمان نظام مقدس جمهوری اسلامی ، مسجد و امام مسجد را مأمن و مایه‌ی آرامش روحی و معنوی خود بدانند و به سرمایه‌ی انس و ارتباط صیانت‌بخش افراد با خانه‌ی خدا، آسیب و خدشه‌ای وارد نشود.

۶. مساجد به‌جهت نقش تعیین‌کننده، اهمیت و میزان تأثیرگذاری که برای هدایت افکار عمومی دارند، مورد توجه گروه‌ها و جریانات سیاسی برای انعکاس برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود قرار دارند. لسان نافذ و نگاه بصیر ائمه‌ی محترم جماعات، این مقطع را به فرصتی برای آزاداندیشی و آگاهی‌بخشی مبدل کرده است و درعین حال، حفظ آرامش خانه‌ی خدا و اجتناب از بروز هرگونه تنشی میان مؤمنین وحفظ حرمت‌ها، همواره مورد توجه بوده و هست.

۷. با توجه به اهمیت ویژه چهاردهین دوره انتخابات ریاست جمهوری لازم است ائمه‌ی محترم جماعات با نگاه دقیق و رصد هوشمندانه‌ی شرایط، و با ارائه‌ی معیارهای لازم، زمینه‌ی انتخاب فردی اصلح، شایسته، انقلابی و کارآمد را فراهم سازند.

۸.  درخاتمه با عنایت به اینکه، امسال با از دست دادن رئیس جهور محبوب، شهید آیت الله رئیسی (رضوان‌الله‌علیه) و همراهان، سوگواریم اما شایسته است حضرات ائمه محترم جماعات با اهتمام لازم نسبت به موارد فوق ، ضمن اتخاذ تدابیر مناسب، زمینه حضور هرچه باشکوه تر آحاد نمازگزاران ارجمند را در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری فراهم فرمایند.

امید می‌رود با عنایت کریمانه‌ی امام عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و با همّت، میدان‌داری و حضور فعال و مؤثر مساجد وائمه‌ی محترم جماعات در این آزمون بزرگ الهی، شاهد آفرینش حماسه‌ی دشمن‌شکن و بزرگ سیاسی ملت انقلابی ایران در روز ۸ تیرماه ۱۴۰۳ باشیم.

کد خبر 1769513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha