مهار تورم و رشد اقتصادی؛ شاخص های مهم پیشرفت

قالیباف با بیان اینکه مردم سالاری دینی در کشور حاکم است، گفت: مردم از طریق صندوق رأی سرنوشت خود را تعیین می کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، محمدباقر قالیباف جمعه شب ۲۵ خرداد در برنامه میزگرد تخصصی اقتصادی برنامه‌های تبلیغاتی انتخابات گفت: ابتدا باید یک نکته را عرض کنم؛ بحث‌ها انتقادی حق این است که انقلاب اسلامی و نظام اسلامی افتخارات بزرگی هم آفریده است. بدون شک ما در زمینه‌های دفاعی در حوزه علم، دانش و تحقیق در حوزه مسائل گفتمانی، فرهنگی و قدرت نرم، در حوزه مردم سالاری دینی اینکه مردم ما برای خود تعیین تکلیف می‌کنند امروز کشوری مستقل و آزاد هستیم که یکی از افتخارات ما است.

دخل و خرج خانواده‌های ایرانی باهم نمی‌خواند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: قالیباف ادامه داد: هرگز نباید از چالش‌ها فاصله بگیریم مخصوصاً در دهه اخیر، دهه‌ای که وقتی نگاه می‌کنیم رشد متوسط سالانه کشور کمتر از یک درصد بوده است. این در شرایطی است که رشد نقدینگی کشورمان ۲۶ برابر شده است. خروجی این حرف به چه معنا است. امروز همه خانواده‌های ایرانی حس می‌کنند که دخل و خرجشان با هم نمی‌خواند به ویژه آن عزیزانی که درآمد ثابت دارند مانند کارگران، کارمندان، بازنشستگان صندوق‌های کشوری، لشکری و تامین اجتماعی این‌ها مشکلات جدی ما هستند. چه اتفاقی می‌افتد که خدمات جانبی‌شان مثل سلامت، معیشت، آموزش و اوقات فراغت باید از دست بدهند.

وی افزود: در بخش سرمایه‌گذاری چه اتفاقی می‌افتد مثلاً در پارس جنوبی با افت فشاری که در حال اتفاق است که در سال ۱۴۲۰ تقریبا می‌توانیم بگوییم در پارس جنوبی دسترسی کامل و استخراجی که امروز انجام می‌شود را نداریم. حتی در چند سال آینده ظرفیت ما به نصف می‌رسد. فقط گازی که بخواهیم وارد کنیم ۵۰ درصدی که کاهش پیدا می‌کند بیش از ۳۱ میلیارد دلار فقط بدهیم گاز وارد کنیم که همین وضعیت فعلی را بتوانیم دنبال کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: شرایط حساسی است یعنی دیگر نمی‌توان آزمون و خطا کرد. نمی‌شود مدیریت کشور را در سطح عالی اجرایی به کسی داد که نتواند دولت را مدیریت کند. مدیریت قوی اساس کار است. نباید رئیس دولتی بیاید که ایده‌هایش را بخواهد تمرین کند. تجربه این کار را نداشته باشد. کارنامه لازم را نداشته باشد. آگاه به این مسائل نباشد. اقتدار لازم برای اجماع سازی و تصمیم گیری در شرایط سخت را نداشته باشد.

قالیباف با بیان اینکه اجرای قوی مهمترین نکته‌ای است که رئیس جمهور باید داشته باشد، افزود: رئیس جمهور آینده باید بتواند در طول برنامه هفتم دقیقاً به مردم بگوید که چه روی زمین دارد. چه چیزی در سفره مردم دارد. یعنی در زیرساخت‌ها چه اتفاقی می‌افتد در پیشرفت‌ها چه اتفاقی خواهد افتاد در تولید نیز چه اتفاقی خواهد افتاد و آثارش را در سفره مردم کجا است.

ناکارآمدی ریشه اصلی فساد / مهار تورم و رشد اقتصادی ما را به نقطه مطلوب می رساند

وی با اشاره به انجام برخی اصلاحات، خاطرنشان کرد: بخشی از اصلاحات ما ریشه در مسائل داخلی کشور دارد، برخی در حوزه مسائل خارجی است. معتقد هستم که مسائل داخلی و خارجی بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند. بخشی را دشمنان طراحی کرده‌اند که نمونه آن فشار اقتصادی و تحریم اقتصادی است. اما نباید از این امر غافل باشیم که بخشی هم اشکالات خود ماست. بی تدبیری و بی‌عرضگی در کار و ناکارآمدی اول از همه ریشه اصلی فساد و حیف کردن سرمایه‌های مااست. این مورد یکی از مشکلات جدی است که داریم.

قالیباف تاکید کرد: اگر نتوانیم با یک روش مشخص و با ابزار مشخص و مدیریت قوی سرمایه ها را جذب کنیم، راه حل‌های درست فرصت‌ها را از دست می‌دهیم. به طور روشن برای رسیدن به نقطه مطلوب دو کار باید حتماً انجام دهیم. اولین کار مهار تورم است و دومین مورد رشد است. در خصوص مهار تورم نیز باید برای دو موضوع مهم کسری بودجه و ناترازی بانکی چاره‌ای اندیشیده شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با طرح این سوال که «ممکن است مردم عزیزمان بگویند قالیباف در حوزه قانون گذاری چه کار انجام داده‌اید؟» گفت: ما بعد از ۵۰ سال به کمک جناب آقای دکتر بحرینی موضوع قانون دائمی بانک مرکزی را تغییر دادیم و قانون جدیدی تصویب شد و همه این اختیارات داده شد و یک برنامه هفتم هم داریم که هر دو این‌ها آماده این موضوع هستند که در کسری بودجه و در حوزه ناترازی بانکی که مهم‌ترین موضوع تاثیرگذار در مهار تورم است انجام بدهیم.

قالیباف خاطرنشان کرد: با صراحت این موضوع را عرض می‌کنم که همه این دو مورد مهم است ولی یک کاغذ بیش نیست. این نیازمند یک مدیر قوی است. آشنا و آگاه نسبت به این موضوع است که کاغذ را تبدیل به واقعیت کند. همونطور که گفتم هم روی زمین دیده شود یعنیدر زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها و هم در سفره مردم دیده شود.

وی با بیان اینکه برای یک جهش اقتصادی از جهت قانون دائمی در مجلس یازدهم همه اصلاحات را در حد توان انجام دادیم، افزود: در قوانین مشکلی نداریم. بیشترین قوانین اصلاح شده‌اند و تصویب شده‌اند. نکته دوم این است که برنامه هفتم هم آماده شده است. می‌دانید که شش برنامه داشتیم زیر ۳۰ درصد اجرا شده است.

وی تاکید کرد: قانون هر چقدر هم خوب و دقیق نوشته شده باشد اگر اجرای آن تحقق پیدا نکند نمی تواند اثرگذار باشد. قانون مثل گواهینامه است. گواهینامه رانندگی نمی‌کند. رانندگی را باید راننده با مهارت انجام دهد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: برای سرمایه‌گذاری به اندازه صادرات نفت و گازمان پیش از آن در داخل حیف می‌شود و از دست می‌دهیم. یک مدیر قوی می‌خواهد که آن را برگرداند به چرخه سرمایه‌گذاری همین مقاومت‌های سختی که در دستگاه‌ها هستند باید این مقاومت‌ها شکسته شود. امیدوارم که این اعتماد بشود بنده متعهد هستم این تحول را انشاالله دنبال کنم.

قالیباف افزود: معتقدم یک مدیر قوی، آگاه و مسلط به امروز می‌تواند این کارها را انجام دهد که ضمانت آن عملکرد اینجاب است. در گذشته در هر بخشی بعد از دوران دفاع مقدس بودم در قرارگاه سازندگی مهم‌ترین پروژه‌ها را مدیریت کردیم. تحول عظیم در هوا و فضا امروز شما آثار آن را می‌بینید چه در علم و چه عملیاتی آن می‌بینید. چه کسی فکر می‌کرد در خانه‌اش بنشیند در خیابان یا در روستا باشد به سامانه ۱۱۰ زنگ بزند در کمتر از ۵ دقیقه پلیس در خدمت آن باشد.

وی با بیان اینکه هوشمندسازی، شفاف‌سازی و مردمی‌سازی خیلی مهم است و با هوشمندسازی می‌توان بر دیوان‌سالاری مقابله کرد، گفت: اگر مدیر ارشد نتواند مشکل را تبدیل به مساله کرده و با استفاده از کارشناسان قدرت حل مساله نداشته باشد، وضعیت فعلی ادامه پیدا می‌کند. قول شرف می‌دهم برنامه هفتم را اجرایی کرده و با قدرت آن را پیاده کنم. درخواست تاخیر در تعویق قانون بانک مرکزی بود که در جلسه سران قوا مخالفت کردم.

تمام مشکلات خودرو را حل می کنم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا در دولت او درآمد اقشار متوسط جامعه افزایش پیدا می‌کند؟ گفت: باید سپر حمایتی برای این ها پیش بینی کرد تا وقتی فردی می‌خواهد ازدواج کند حداقل چند قلم کالای اساسی را بتواند تامین کند که آن هم از طریق ثابت کردن قیمت‌ها نیست. اگر ۲۰ درصد حقوق را در سال افزایش می‌دهیم در سبد حمایتی مابه تفاوت را یارانه داده و کمک کنیم و در کنارش سرمایه گذاری تقویت و کیک اقتصادی را بزرگ کرده و درآمد دولت هم از مبادی مختلف از جمله مالیات تامین کرد.

قالیباف ادامه داد: من در شهرداری به جای کلنگ زدن تایمز می‌گذاشتم و پاسخ می‌دادم. تا وقتی سپر حمایتی می‌گذاریم یعنی در سال اول باید اثرش در سفره مردم دیده شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال مربوط به وضعیت بازار خودرو گفت: به جای آن که مردم را در اقتصاد مداخله دهیم در زندگی مردم و اقتصاد آن ها مداخله می کنیم که نمونه آن خودرو است. سهم دولت در ایران خودرو7 درصد و سایپا 17 درصد است. ولی برای همه هیئت مدیره تصمیم می‌گیرد، مدیرعامل می‌گذارد همه این‌ها هم غیرقانونی است بعد هزینه‌ها را بالا می‌برد، دیون اضافه می‌کند، و بعد قیمت خودرو را دستوری می کند بعد خودرویی تحویل می‌دهد که اگر بخواهیم در تراز کشورهای همسایه مقایسه کنیم بین ۳ تا ۴ برابر گرانتر است.

قالیباف افزود: نیسان آبی تحویل ما می‌دهند با مصرف سوخت صدی ۱۲ بعد تا حرفی می‌زنیم می‌گویند بنزین را باید با قیمت فوب خلیج‌فارس بفروشیم. ماشین‌های منطقه صدی ۴ مصرف می‌کنند اما مصرف شما صدی ۸ و 9 است. شما بیا خودرو را به قیمت فوب خلیج‌فارس بفروش بعد بنزین را هم به همین قیمت بدهید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: همه این مشکلات را اصلاح می‌کنم به ضمانت کارنامه و شناخت و آگاهی و برنامه‌ای که نوشته‌ام؛ وقتی برنامه را می‌نوشتیم می‌گفتیم خدایا فرصت می‌شود مدیری آید که برنامه را اجرایی کند. پا به میدان گذاشتم تا در شرایط سخت به مردم خدمت کنم.

به سمت استقلال بانک مرکزی می‌رویم

وی در پاسخ به سوالی درباره استقلال بانک مرکزی گفت: به سمت استقلال بانک مرکزی می‌رویم که در قانون جدید این استقلال را داده است؛ اقتدار بدان معنا که دخالت دولت در امورات بانک مرکزی حداقلی شده است.

قالیباف درباره تسهیلات تکلیفی نیز توضیح داد: گاهی دولت به خاطر تامین هزینه هایش تکلیف مالایطاق به بانک مرکزی و بانک‌های عامل می‌کند؛ لذا حتما این کار را نکرده و به سمت مولدسازی می‌رویم و جلوی اتلاف انرژی ها را می‌گیریم که باعث تامین درآمدهای بزرگ می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره موضوع دستمزد گفت: اکنون نیروهای قرادادی، ساعتی و پیمانی داریم که با حقوق کمتر و بدون امنیت شغلی داریم که انکار آن ها شهروند درجه یک هستند و انگیزه ندارند؛ این را حل می‌کنیم.

وی افزود: طبق برنامه هفتم، به جای خرید خدمت، خرید خدمات کرده که به معنای کوچک کردن دولت است؛ بر همین اساس، برنامه هفتم هر گونه تولید خدمت در شرکت های دولتی ممنوع شده که نتیجه آن چابک شدن دولت است.

قالیباف با بیان این‌که «تصدی‌گری را از دولت جدا کرده و به مردم می‌دهیم» گفت: نقش دولت تولی‌گری و سیاستگذاری و تنظیم‌گری است که این‌ها را به سرعت واگذار کرده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهیم. طبق قانون، کار دولت در تصدی‌گری در بخش مسکن ممنوع است؛ مگر دولت ساختمان ساز است؟ دولت زمین دارد که طبق طرح آمایش می تواند ۳۳۰ هکتار دهد که آن هم با در نظر گرفتن اولویت‌ها باید اجرایی شود.

وی با بیان این‌که «دولت خانه ساز نیست»، درباره برنامه‌اش برای استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی گفت: ما به امنیت سرمایه اعتقاد داریم؛ از ایرانیان خارج از کشور دعوت کرده و با استفاده از ارتباطات سیاسی همچون بریکس و شانگهای، در سال اول دولت شاهد گشایش‌هایی خواهیم بود.

قالیباف تاکید کرد: در گام نخست باید به مردم اطمینان بدهیم تا در کشور سرمایه‌گذاری کنند؛ کار ما این شده که بنگاه‌های بزرگ مثل هفت تپه را یکی می‌فروشد و دیگری پس می‌دهد بعد بخش خصوصی می‌گوید برای چه در این عرصه وارد شود؛ این وضعیت را اصلاح می‌کنم.

وی درباره سیاست های دستمزد گفت: باید به گونه ای عمل شود که آن ها قدرت خرید داشته باشند؛ مثلا حداقل حقوق باید به اندازه تورم افزایش پیدا کند. امسال حداقل حقوق حدود ۱۲ میلیون تومان است؛ براساس تورم، مابه تفاوت به قشر پایین اضافه می‌کنیم و بقیه را به صورت پلکانی پیش می‌بریم.

اقتصاد را پیش بینی پذیر می کنم

قالیباف درباره بهبود وضعیت بازار بورس گفت: هدف اصلی‌ام در حل چالش‌های اقتصادی این است که اقتصاد را پیش‌بینی‌پذیر کنم. قبل از سال ۹۹، دولت مردم را به بورس دعوت کرد و بعد نتیجه اش این وضعیت شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری، بورس را بهترین مکان برای نظام تامین مالی کشور دانست و افزود: وقتی دولت مداخله در بورس نکرده و قیمت‌گذاری را دستوری نکند، وضعیت بورس بهتر می‌شود. بدون بازار ثانویه نمی‌توان بازار اولیه را رونق داد که باید به این سمت برویم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد که سپرده‌های دراز مدت ۳۰ درصد تعیین کرده و بعد تا ۴۰ درصد می‌رسد، آیا مردم باید در بورسی که منفی ۴ است، حضور پیدا کنند؟ طبیعتا مردم به جای بورس به سمت سپرده بانکی می‌رود؛ در واقع دولت بورس را منهدم می‌کند.

قالیباف افزود: می‌توان روابط مالی دو جانبه با کشورهای بزرگ دنیا داشت و به جای دلار و یورو با ارزهای خودشان عملیات اقتصادی کنیم که از این ظرفیت ها استفاده نمی‌کنیم؛ این فرصت در شانگ‌های و بریکس وجود دارد.

وی گفت: در تحریم، نفت می‌فروشیم و پول می‌گیریم و بعد تبدیل ارز می‌شود در نتیجه ۳۰ درصد در جابجایی پول‌ها حیف می‌شود؛ ما خودتحریمی به دلیل بی تدبیری و بی عرضگی و ناآگاهی درست کردیم. باید دولت طوری در عرضه و تقاضای ارز دخالت کند که پایان سال خالص آن صفر باشد. اقتصاد ما یا این و یا آن نیست. مردم حاضر به هزینه برای پیشرفت کشور هستند اما هزینه برای بی‌تدبیری نخواهند داد.

وی افزود: نرخ نیمایی باید در کانالی باشد که نرخ آن قابل پیش‌بینی و رشد ملایم داشته باشد. معتقدم تصمیم یک‌شبه ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان یا دیگر نرخ‌ها به ضرر اقتصاد است.‌ اشتباه بزرگ اینجا بود که نیروی دستگاه دولتی را به شرکت‌های بزرگ ارجاع داده و دولت حقوق را به شرکت خدماتی داد که آن شرکت هم با خویشاوندان افراد تشکیل شد. نتیجه آن شد که نیروهای شرکتی تبدیل به شهروند درجه دو شده‌اند.

کاندیدای انتخابات ریاس جمهوری با تشریح چگونگی رفع این مشکل در زمان شهرداری تهران و نیروی انتظامی گفت: حتما وضعیت نیروهای شرکتی را حل می کنم تا عدالت اجتماعی در اینجا برقرار شود.

قالیباف تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم با مدیریت علمی و آگاه و شجاعانه در خدمت مردم باشیم. اگر مردم ما را قابل دانسته و اعتماد کنند.

کد خبر 1768064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha