پنجره جمعیتی کشور در حال بسته شدن است

رییس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی گفت: پنجره جمعیتی در کشور در حال بسته شدن است و این پنجره حداکثر پنج سال باز است و باید در این خصوص همگان اهتمام ویژه داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در استان آذربایجان غربی، فاطمه محمدبیگی، رییس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی،  روز چهارشنبه در دومین رویداد استانی جایزه ملی جوانی جمعیت در آذربایجان غربی که در تالار وحدت ارومیه برگزار شد، افزود: در سال های طولانی دهه های ۷۰، ۸۰ و ۹۰ مرتب تحت آموزش هایی به نام تنظیم خانواده بودیم که این امر شامل سیاست هایی بود که با عنوان تنظیم خانواده به کشورهای مختلفی به ویژه ایران قالب شد.

وی بیان کرد: طبق این سند مصوب دهه ۶۰ قرار بود از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۵ از ۶.۳ فرزندی به چهار فرزندی برسیم که البته این شیب سقوط بسیار تندتر بود.

وی اظهار کرد: بنیادهای صهیونیستی و یک سری سازمان های به ظاهر بین المللی فعالیت های گسترده ای در این خصوص برای کاهش جمعیت در ایران انجام دادند و همین امر موجب شد تا امروز شاهد کاهش قابل توجه جمعیت شویم.

رییس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این مدت تعداد عقیم سازی دائمی در کشورما چنان بالا گرفت که ۲۰ میلیون نفر جمعیت بالقوه ای که باید تولد می یافت، هرگز متولد نشد.

محمدبیگی گفت: ایران اسلامی که امروز باید ۱۰۵ میلیون نفر جمعیت داشت، در حال حاضر ۸۵ میلیون جمعیت دارد و ما مقهور جنگ جهانی جمعیت شدیم.

وی با بیان اینکه ایران روزی تنها کشور دارنده جایزه جهانی جمعیت شد، افزود: ولی امروز با ابرچالش و بحران جمعیت روبرو هستیم که برای مقابله با آن، باید کاری می شد و ما بسیجی‌وار وارد عمل شدیم؛ بیش از ۲۳۰ نماینده در سال ۱۳۹۹ قانون جمعیت را طراحی کردند و ۲.۵ سال است که قانون این بخش ابلاغ شده است.

وی با تاکید بر اینکه پنجره جمعیتی در کشور در حال بسته شدن است، اضافه کرد: این پنجره حداکثر پنج سال باز است و باید در این خصوص همگان اهتمام ویژه داشته باشند.

رییس فراکسیون جمعیت مجلس اظهار کرد: پنجره جمعیتی به دوره ای گفته می شود که زنان و دختران ۱۵ تا ۴۵ سال بیشترین تعداد افراد جامعه را در نمودار جمعیتی تشکیل می دهند و اگر در این پنج سال هر خانواده حداقل بین سه تا پنج فرزند به دنیا نیاورد، ما داخل سیاه چاله جمعیتی فرو خواهیم رفت که تبعات زیادی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد.

وی در خصوص تبعات این معضل گفت: اگر روزی ۱۸ میلیون دانش آموز داشتیم؛ فرداها به همین تعداد سالمند خواهیم داشت و باید های فراوانی برای نگهداری سالمندان ایجاد کنیم که بسیار ناراحت کننده است.

کد خبر 1763579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha