چهارپایه خوانی در حرم مطهر رضوی

همزمان با سالروز شهادت امیرالمومنین علی(ع)، مراسم چهارپایه خوانی با مداحی محمود کریمی و سخنرانی مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، چهارپایه خوانی شکلی از عزاداری سنتی است که در آن مداح روی چهارپایه می‌رود و با قرار گرفتن در میان جمعیت به نوحه‌خوانی می‌پردازد و جمعیت اطراف روضه خوان جمع می‌شوند که جلوه‌ای زیبا و معنوی به نمایش گذاشته شده و در واقع در این سبک ارتباط چهره به چهره با مخاطب برقرار می‌شود.

جمعیت بسیاری از مجاوران و زوار ثامن الحجج(ع) با وجود هوای سرد و بارانی برای شرکت در مراسم چهار پایه خوانی در حرم مطهر رضوی حضور یافتند. 

در شروع این مراسم آیات روح بخش کلام الله مجید توسط جلیل اشرفی قرائت شد.

چهارپایه خوانی در حرم مطهر رضوی

با آغاز آیین سوگواری چهارپایه خوانی حجت الاسلام و المسلمین هادی صاحبقرانی مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به ایراد سخنرانی پرداخت و به اهمیت قرائت قرآن و عمل به آن در زندگی تاکید کرد. 

او تصریح کرد: قرآن قدرتی به مومنان می‌دهد که بتواند حق را از باطل و حتی حق را از شبهه تشخیص دهد. 

وی با تاکید بر اینکه زندگی با تکیه بر قرآن سفارش امیرالمومنین علی(ع) است و افزود: کسی که قرآن را سرلوحه زندگی قرار دهد، بین حق و شبهه تشخیص می‌دهد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: شبهه اینگونه است که ظاهری خوب اما در باطن باطل است، مانند ظاهر قرآنی ابن ملجم قاتل حضرت علی(ع).

چهارپایه خوانی در حرم مطهر رضوی

 حجت الاسلام صاحبقرانی به بیان ماجرای دیدار ابن ملجم مرادی با علی ابن ابیطالب پرداخت و افزود: این شخص، آمد دیدار حضرت امام علی(ع)، او فضائل متعدد امیرالمومنین را چندین بار خواند، حضرت پرسید:« تو کیستی؟» گفت: «عبدالله ابن ملجم» و حضرت به او گفت؛ که تو قاتل منی و او بسیار ناراحت شد و باور نمی‌کرد و حتی از امام خواست که مرا بکشید،امام گفتند«من قصاص قبل جنایت نمی‌کنم ».

او افزود: چرا ابن ملجم به اینجا رسید؟، دلیلش این بود که ابن ملجم، قرآن را ظاهری خوانده بود و درک عمیقی نداشت.  

حجت الاسلام و المسلمین صاحبقرانی در پایان گفت: در این روز با خودمان و مولایمان عهد ببندیم که به قرآن عمل کنیم.

چهارپایه خوانی در حرم مطهر رضوی

پس از اتمام سخنرانی، حاج محمود کریمی روی چهارپایه ایستاد و عزاداران دور او جمع شدند، روضه‌خوانی آغاز و در غروب سیزدهم فروردین در جوار علی ابن موسی الرضا محفلی پرشور برگزار شد.  

«چهارپایه خوانی» از آداب تهران قدیم در روزهای محرم است که حاج محمود کریمی چند سالی است آن را در حرم مطهر رضوی اجرا می‌کند و به یکی از خاص‌ترین و پرطرفدارترین آداب عزاداری کشور تبدیل شده است.  

در مراسم چهارپایه خوانی حرم مطهر رضوی، خبری از تشریفات مرسوم برخی عزاداریها نبود و حاج محمود کریمی با دل و جان همه را تا کربلا برد و مردم و عزاداران با این حال و هوای او شور گرفتند. 

همچنین در پایان این مراسم سید محمد علوی، سعید قانع و میثم تمار از مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به مدیحه سرایی پرداختند.

پایان پیام/

کد خبر 1756929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha