شورای امنیت قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه را تصویب کرد

️قطعنامه آتش‌بس فوری پایدار در غزه، در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری شبستان، پس از بیش از ۱۷۰ روز جنگ در غزه، ️۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ارائه شده توسط اعضای غیردائم این شوای برای برقراری آتش بس فوری در غزه رای مثبت دادند و از آن حمایت کردند و ایالات متحده آمریکا به عنوان عضو دائم این شورا، رای ممتنع داد و به این ترتیب قطعنامه برقراری آتش بس در غزه به تصویب رسید.

نماینده اسلوونی در سازمان ملل در این باره گفت: امروز ما شاهد آغاز پایان درد و رنج غیرنظامیان در غزه هستیم. این تصمیم یک سیگنال واضح از سوی شورا است که درگیری باید متوقف شود.

در همین راستا نماینده الجزایر در سازمان ملل اظهار داشت: پذیرش قطعنامه پیامی برای مردم غزه است که جامعه جهانی درد آنها را احساس می کند و آنها را رها نکرده است. قطعنامه آغازی برای تحقق امیدهای مردم فلسطین است و ما منتظر تعهد اشغالگران اسرائیلی به آن هستیم. ما می خواهیم فلسطین به عضویت کامل و مستقل سازمان ملل متحد شود. این وظیفه شورای امنیت است که از اجرای مفاد این قطعنامه اطمینان حاصل کند.

نماینده چین در شورای امنیت گفت: پیش نویس قطعنامه فعلی از حمایت همه جانبه کشورهای عربی برخوردار است و انتظارات جامعه بین المللی را منعکس می کند. ما از طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهیم به تعهدات خود عمل کنند و اقدامات لازم را طبق قطعنامه شورای امنیت اتخاذ کنند. از کشورهای تاثیرگذار می خواهیم از اجرای قطعنامه حمایت کنند و تجاوز به غزه باید فورا متوقف شود. محاصره غزه باید برداشته شود و موانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه برداشته شود.

 باید به سمت آتش بس پایدار برویم

نماینده سوئیس در شورای امنیت سازمان ملل اذعان کرد: آتش بس تنها اولین گام با توجه به وضعیت غم انگیز غزه است. تصمیم فوری آتش بس در غزه باید ما را به تصمیم دیگری برای آتش بس پایدار سوق دهد.

به توافق آتش بس نزدیک هستیم

سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: به توافق آتش بس و آزادی اسرای اسرائیلی در نوار غزه نزدیک هستند. آتش بس در غزه می‌تواند پس از آزادی اولین اسیر، "فوری" آغاز شود.

نتانیاهو هیات صهیونیستی را به واشنگتن اعزام نمی‌کند

پس از آنکه آمریکا قطعنامه آتش بس غزه را در شورای امنیت سازمان ملل در حمایت از رژیم صهیونیستی وتو نکرد، نتانیاهو تصمیم به لغو اعزام هیات صهیونیستی به واشنگتن گرفت. دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی اعلام کرد: در پرتو تغییر در موضع آمریکا، نخست وزیر نتانیاهو تصمیم گرفت که هیات اسرائیلی به واشنگتن نرود.

استقبال حماس از قطعنامه شورای امنیت

 ما از درخواست امروز شورای امنیت سازمان ملل برای آتش بس فوری در غزه استقبال می کنیم. بر ضرورت دستیابی به آتش بس دائمی که منجر به خروج تمامی نیروهای صهیونیست از نوار غزه و بازگشت آوارگان به خانه هایی که از آن خارج شده اند، تاکید می کنیم.

ما بر آمادگی خود برای تبادل فوری زندانیان که منجر به آزادی زندانیان هر دو طرف می شود، تاکید می کنیم. بر اهمیت آزادی تردد شهروندان فلسطینی و دسترسی به تمام نیازهای بشردوستانه برای همه ساکنان در تمام مناطق نوار غزه تاکید می کنیم.

ما از شورای امنیت می خواهیم که اشغالگران را تحت فشار بگذارد تا به آتش بس پایبند باشند و جنگ نسل کشی و پاکسازی قومی علیه مردم ما را متوقف کنند.

ما بر حق مردم خود برای ایجاد کشور مستقل و مستقل با پایتختی قدس و حق بازگشت و تعیین سرنوشت بر اساس قطعنامه های بین المللی تاکید می کنیم. از تلاش‌های برادرانمان در الجزایر و همه کشورهای عضو شورای امنیت که از مردم ما حمایت می‌کنند و برای توقف تجاوز تلاش می‌کنند قدردانی می‌کنیم

کد خبر 1756070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha