شیرینی دستاوردهای دولت سیزدهم به کام مردم خراسان‌ جنوبی

آغاز عملیات اجرایی خط انتقال گاز زابل به نهبندان، پروژه فراملی راه آهن، پروژه انتقال آب دریای عمان، احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل، کسب رتبه دوم طرح نهضت ملی مسکن در خراسان جنوبی بخشی از دستاوردهای ملموس دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۲ برای شیرینی کام اهالی این دیار کویری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خراسان جنوبی، جواد قناعت شامگاه (۲۹ اسفند) در ویژه برنامه تحویل سال نو صدا و سیمای استان با تبریک ماه مبارک رمضان و سال نو، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲ شاهد اتفاق خوب و مبارکی برای توسعه استان رقم خورد.

وی با اشاره به اینکه اواخر خردادماه ۱۴۰۲ عملیات اجرایی فاز یک خط انتقال گاز ۳۶ اینچی از دو راهی دشتک زابل به نهبندان با اعتبار ۴ هزار میلیارد تومان آغاز شد، گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده فاز نخست این طرح در هفته دولت سال ۱۴۰۳به بهره‌برداری خواهد رسید.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: با افتتاح فاز نخست یعنی انتقال گاز از دشتک زابل به نهبندان، عملیات اجرایی انتقال گاز از نهبندان به سربیشه نیز با اعتبار ۴ هزار میلیارد تومان آغاز خواهد شد.

قناعت در ادامه افزود: با اجرای طرح خط انتقال دشتک - زابل - نهبندان، ۱۱ میلیون متر مکعب بر ساعت به ظرفیت انتقال گاز استان اضافه می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به آغاز اجرای پروژه فراملی راه آهن خراسان جنوبی با حضور رئیس جمهور در سال ۱۴۰۲، ادامه داد: درخصوص تامین اعتبار این طرح نامه‌ای توسط استان، وزارت راه و شهرسازی و معاونت اجرایی رئیس جمهور تهیه و به سران قوا ارسال شد که مورد تایید قرار گرفت همچنین به تایید مقام معظم رهبری هم رسید که منابع این خط ریلی از طریق تهاتر نفتی از محل صندوق توسعه ملی تامین شود.

وی گفت: طول راه‌ آهن زاهدان - بیرجند - یونسی - مشهد ۹۱۰ کیلومتر است که از این مقدار ۴۳۲ کیلومتر آن در خراسان جنوبی قرار دارد و اجرای طرح ریلی استان در ۱۵ قطعه تعریف شده است که در حال حاضر ۱۲ قطعه آن فعال می‌باشد و ۳ قطعه دیگر هم به زودی فعال خواهد شد.

قناعت با بیان اینکه پروژه راه آهن شرق کشور اکنون در مرحله زیرسازی است که اعتبار آن ۱۸ هزار میلیارد تومان است و از این میزان ۱۲ هزار میلیارد تومان آن برای زیرسازی در حوزه جغرافیای خراسان جنوبی می‌باشد، افزود: تاکنون هزار میلیارد تومان به استان تخصیص یافته که در صورت ارائه فهرست بهای کارکرد، به پیمانکاران پرداخت خواهد شد.

استاندار با اشاره به آخرین وضعیت عملیات اجرایی راه آهن استان، خاطر نشان کرد: عملیات زیرسازی ۹۰ کیلومتر از محور بیرجند - یونسی تکمیل شده و آماده روسازی و ریل‌گذاری است.

وی در ادامه با اشاره به خشکسالی سه دهه در خراسان جنوبی تصریح کرد: در این راستا راهکارهای مختلفی برای مدیریت خشکسالی اندیشیده شد که راهکار اصلی انتقال آب دریای عمان است البته انتقال آب از خلیج فارس هم در دستور کار است.

قناعت افزود: انتقال آب از خلیج فارس به سه راهی سرچشمه رسیده و از آنجا خط سوم به سمت اصفهان، خط اول به سمت یزد و خط دوم به سمت کرمان و خراسان جنوبی اجرا می‌شود به جهت اینکه این پروژه ممکن است زمان‌بر شود لذا یکی از پیگیری‌های دولت، ایجاد خط چهارم بود که انتقال آب از دریای عمان است.

به گفته وی؛ با پیگیری صورت گرفته اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان برای استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در حال اجراست که خط مستقیم انتقال آب به خراسان جنوبی ۳۸۰ کیلومتر و انشعابات آن هم ۲۷۰ کیلومتر طول دارد.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در نیمه دوم سال ۱۴۰۳ شاهد مرحله چهارم (لوله‌گذاری) پروژه انتقال آب دریای عمان به خراسان جنوبی خواهیم بود که اگر با همین روند پیش برویم تا پایان سال ۱۴۰۴ شاهد انتقال آب به استان خواهد بود.

قناعت با اشاره به اینکه مصرف سالانه آب در استان ۵۵ میلیون متر مکعب است، ادامه داد: سهم استان از اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان در فاز نخست ۶۰ میلیون متر مکعب است یعنی در چند سال آینده کسری آب ۱۴۲۵ را تأمین خواهیم کرد و  در مجموع ۱۸۰ میلیون متر مکعب تخصیص آب در افق برنامه پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه با اشاره به نهضت احیای واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل در استان، گفت: در همین راستا نسبت به شناسایی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل اقدام شد که در مجموع طی دو سال اخیر ۴۶۶ واحد تولیدی و صنعتی استان احیا و فعال‌سازی و یا به ظرفیت اسمی خود رسیده است.

استاندار خراسان جنوبی به راه‌اندازی کارخانه قند قهستان در پی دستور رئیس جمهور اشاره کرد و افزود: در سفر رئیس جمهور به درمیان در ۱۵ شهریورماه، ائمه جمعه شیعه و سنی یکی از دغدغه‌های جدی مردم شهر اسدیه را راه‌اندازی مجدد کارخانه قند قهستان عنوان کردند.

قناعت بیان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته کارخانه قند قهستان در شهر اسدیه پس از یک دهه تعطیلی مجدد راه‌اندازی و دستور رئیس جمهور در جمع مردم این شهرستان محقق شد.

وی به تأمین مسکن در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: در هشت سال دولت یازدهم و دوازدهم تنها ۱۲ هکتار از حریم به محدوده شهرهای استان الحاق شد اما از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۵ هزار هکتار به محدوده‌های شهرهای خراسان جنوبی الحاق شده است.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۳ ساخت مسکن را با جدیت ادامه خواهیم داد، خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی رتبه اول کشور در تمامی مراحل ساخت طرح نهضت ملی مسکن را کسب کرده است.

قناعت با بیان اینکه خراسان جنوبی رتبه دوم کاهش نرخ بیکاری را در کشور کسب کرده است، گفت: استاندار خراسان جنوبی نرخ بیکاری در استان در پاییز امسال ۵.۵ درصد بود که اکنون به ۵ درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در دوسال دولت سیزدهم ۲۰۰ میلیارد تومان پروژه برق‌رسانی در استان افتتاح شده و ۶۳ میلیارد تومان پروژه هم آماده افتتاح و ۹۱۵ میلیارد تومان پروژه هم در دست اجرا است، بیان کرد: از اول انقلاب تاکنون در کل خراسان جنوبی دو پست ۴۰۰ کیلو ولت احداث شده اما در طول این دو سال عملیات اجرایی  دو پست ۴۰۰ کیلو ولت در نهبندان و فردوس آغاز شده است.

استاندار تأکید کرد: در کنار پیگیری ابر پروژه‌ها در استان از کارها و برنامه‌های دیگر غافل نیستیم و در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه راه و احداث باند دوم جاده، در حوزه آب و انعقاد قراداد با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع)، در حوزه ورزش و جوانان، عمران شهری و روستایی، بهداشت و درمان، گازرسانی به جمعیت شهری و روستایی و همچنین در حوزه فناوری و ارتباطات، نوسازی مدارس، صنعت و معدن و حضور هلدینگ خوارزمی و شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو، اتفاق خوبی در خراسان جنوبی رقم خورد و پیگیر پروژه‌های فرهنگی هستیم.

قناعت افزود: همین روند و توجه به حوزه‌های زیرساختی و اقتصادی  و فرهنگی و اتمام پروژه‌های نیمه تمام برای سال ۱۴۰۳ در دستور کار است البته برنامه‌های جدیدی هم اضافه خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به کسب رتبه دوم خراسان جنوبی در میزان مشارکت در انتخابات، از مردم عزیز استان خراسان جنوبی که حماسه‌ای دیگر در انتخابات ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۲ خلق کردند و نشان دادند که از بصیرت و قدرت تحلیل سیاسی بالایی برخوردار هستند، قدردانی کرد.

کد خبر 1755533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha