افق مهدوی و نگاه به ظهور، انقلاب را در عبور از گردنه‌ها حفظ کرده‌است

حجت الاسلام خادمیان گفت: انقلاب اسلامی اگر موفقیتی کسب کرده است صرفا در نشان گیری قله رفیع ظهور و حاکمیت امام زمان(عج) است. برای همین هم توانسته از سنگلاخ‌های و موانع مختلفی که در جلوی روی او بوده، عبور کند.

حجت الاسلام عباس خادمیان، استاد مرکز تخصصی مهدویت با توجه به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص افق های مهدوی انقلاب در گفت و گو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری شبستان، اظهار کرد: بحث را با روایتی از رسول الله(ص) شروع می کنم که می فرمایند: یَخرُجُ ناسٌ مِنَ المَشرِقِ فَیُوَطِّئونَ لِلمَهدِیِ سُلطانَهُ یعنی مردمی از مشرق، خروج، انقلاب یا قیام می کنند و زمینه تشکیل حکومت مهدوی را فراهم می آورند. یخرج در این روایت معنی قیام، بعثت و خروج از وضعیت موجود به سوی وضعیت مطلوب را می دهد، که همان مفهوم واقعی انتظار، انقلاب حضرت مهدی موعود است.

این استاد مرکز تخصصی مهدویت افزود: می توان گفت ۱۴۰۰ سال قبل، افق بلند جریانات قبل از ظهور امام زمان(عج) را پیامبر اکرم(ص) بیان فرموده اند. در واقع انقلاب ها و تحولات قبل از ظهور زمینه ساز ظهور است و افقی که در این انقلاب ها دیده می شود این است که حاکمیت امام زمان(عج) حاکمیت اخلاق و زیبایی ها است.

حجت الاسلام خادمیان گفت: بلندترین مرحله بشریت، قله انسانیت، قله عدالت، قله اخلاق اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند ما به قله نزدیک می شویم را می شود اینگونه استنباط کرد که آن ها را می توان در افق انقلاب اسلامی مشاهده کرد.

این پژوهشگر مهدوی گفت: اینجا باید من نکته ای را بیان کنم و آن این است یک خطا و اشتباه را در مفاهمه برخی از افراد دیده می شود که احساس می کنند انقلاب اسلامی یک انقلاب تماما مهدوی و عدالت محور است یعنی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی بناست همه مشکلات خرد و درست، درون و برون، منطقه ای و جهانی را حل کند که من از روایات و آیات این طور استنباط می کنم که این فکر غلط است، انقلاب اسلامی و هر انقلابی قبل از ظهور زمینه ساز است که امام رحمت الله علیه فرمودند ما به سمت ظهور می رویم.

حجت الاسلام خادمیان اظهارداشت: پس افق های بلند فقط در ظهور حضرت حجت دیده می شود و آنجاست که می بینیم پلیدی ها، زشتی ها، کژروی ها و خودخواهی ها دیده نمی شود. می توان گفت سمت و سویی که انقلاب اسلامی دارد سمت و سوی درستی است و به سمت همین افق ها در حرکت است و در این مسیر موفق هم بوده است.

وی گفت: در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی این را باید گفت که پیروزی حرکتی است که می خواهد مقدمه ظهور شود و طبیعتا دشمنان اجازه نمی دهند، تشیع به سمت این افق ها حرکت کند. اسلام دوستان و عدالت دوستان به سمت این قله ها قدم بردارند. به همین دلیل موانع مختلف و زیادی از تحریم و جنگ گرفته تا موضوعات مختلفی را ایجاد می کنندتا نگذارند ما به سمت افق های روشن حرکت کنیم. به قضاوت همین دشمنان، بحمد الله انقلاب اسلامی توانسته است موفقیت های روز افزونی در این ۴۵ سال کسب کند.

این پژوهشگر مهدوی خاطرنشان کرد: باید ما برای رسیدن به این افق های بلند مرتبه و قله های رفیع قدم های بلند و با همت بیشتری برداریم. کما اینکه در دفاع مقدس و در جریان مقاومت منظقه ای شاهد آن هستیم.  یک جریان با دیدن همین افق بلند، مثل اهل یمن که می دانید که در آخر الزمان چقدر نقش آفرین هستند؛ مثل حزب الله که به نوعی با دیدن این افق های بلند با وجود همه مشکلات در کنار دشمن ترین دشمنان اسلام یعنی یهود با موفقیت جلو می رود و درخششی از خود نشان می دهد که همه را خیره کرده است.

حجت الاسلام خادمیان گفت: در یک کلام باید گفت انقلاب اسلامی اگر موفقیتی کسب کرده است صرفا در دیدن نگاه بلند و نشان گیری قله رفیع ظهور و حاکمیت امام زمان(عج) است. برای همین هم توانسته از سنگلاخ های و موانع مختلفی که در جلوی روی او بوده، عبور کند.

وی گفت: نکته ای که پر رنگ تر باید مورد تاکید قرار بگیرد این است که ما در دهه های آینده به یک جمع گرایی و تشکیلاتی کار کردن نیاز داریم؛ بحمد الله حاکمیت ایران با این ساختار ارزشمند امروز توانسته با وحدت، همگرایی و همدلی بیشتر و بیشتر به سمت این قله ها حرکت کند.

حجت الاسلام خادمیان با تاکید بر اینکه هدف واحد انسجام بخش است گفت: تفرقه تنها عاملی است که به ملل غرب و حتی حکومت های اسلامی و شیعی ضربه زده است. به گفته قرآن تفرقه همه چیز انسان را از بین می برد. اگر هدف مشترک را حکومت امام زمان(عج) در نظر بگیریم آن وقت جامعه انرژی و توان خود را به این سمت سوق می دهد و قدرت حل مشکلات بیشتر می شود.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که هدف مشترک حکومت امام زمان(عج) باشد، قدرت فائق آمدن بر مشکلات قطعی می شود و مسلما این قدرت نجات بخش تر هم می شود و آن زمان می توان تصمیمات بزرگ، منطقه ای جهانی در سایه آن افق بلند مرتبه گرفت. آن وقت است که هر عضوی در تشکیل این جامعه اسلامی جایگاه سازمانی خود را فهم و نقش خود را برای حاکمیت این افق بلند مرتبه روشن تر می بیند.

حجت الاسلام خادمیان خاطرنشان کرد: آن ضربه سنگینی که به جامعه اسلامی خورده است از تشتت و جزیره ای برخورد کردن و بی مسئولیتی است. جا دارد از مسئولین و نخبگان سیاسی و حوزوی و دانشگاهی این سوال را داشته باشیم که فهم ما در رسیدن به این افق کجاست و چقدر از این سهم را ایفا کرده ایم در واقع نیاز به بازخوانی توانمان در این زمینه را داریم.

این پژوهشگر مهدوی گفت: به حمد الله در منطقه ای با امکانات ارزشمند قرار گرفته ایم و از ایدئولوژی ارزشمند و از مردم خوب و متعهدی برخوردار هستیم چرا که می بینیم در روز قدس، انتخابات و ۲۲ بهمن با همه مشکلاتی که دارند با حضور خود در صحنه از اهداف، اعتقاد و باور خود صیانت می کنند.

این فرصت شگرف یک همگرانی و حس مسئولیت به همراه می آورد که می تواند در پی خود اتفاقات بزرگی را در کشور، منطقه و جهان ایجاد کند که ان شاالله زمینه حکومت حضرت حجت(عج) را که بلندترین افق ما در انقلاب اسلامی است، فراهم کند. 

کد خبر 1749431

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha