این سوگواره‌ راوی زندگانی فاطمی در نقاط مختلف تهران است

دوازدهمین نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» با موضوع سبک زندگی شهروندی با نگاه به سیره فاطمی از ۹ تا ۳۰ آذرماه در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برپا می‌شود؛ روایت زندگانی حضرت زهرا(س) از قبل ولادت تا بعد از شهادت، محور فعالیت این نمایشگاه است.

به گزارش خبرنگار گروه دین و اندیشه خبرگزاری شبستان، نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» از جمله رویدادهایی است که برای دوازدهمین سال پیاپی به مناسبت ایام فاطمیه برپا می شود و در تلاس است تا در بستر هنر به تبیین آنچه در سیره و سبک زندگی فاطمی گذشته بپردازد.

جواد زاهدی در تشریح برنامه های این نمایشگاه بیان کرد: دوازدهمین نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» به همت قرارگاه جهادی «سفیران نور» از ۹ تا ۳۰ آذرماه در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، پارکینک جنوبی حرم برگزار و میزبان بازدیدکنندگان می شود.

این سوگواره‌ راوی زندگانی فاطمی در نقاط مختلف تهران است

دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه تجسمی یاس کبود درباره اهداف این رویداد هنری، تصریح کرد: قرارگاه جهادی سفیران نور در مناسبت های مختلف مذهبی در طول سال به منظور تعظیم شعائر اهل بیت(ع) و نیز کمک به نیازمندان فعالیت می کند، این نمایشگاه هم طی ۱۱ دوره گذشته در نقاط مختلف شهر تهران با همین رویکرد برپا شده و بنابر تصمیم برگزارکنندگان، امسال آستان مطهر سیدالکریم(ع) برای برپایی این نمایشگاه انتخاب شد.

وی با بیان اینکه منابع مالی موردنیاز برای برگزاری این نمایشگاه با کمک های مردمی تأمین می شود، گفت: محور نمایشگاه سبک زندگی شهروندی با نگاه به سیره فاطمی است و تلاش شده با طراحی و تعبیه غرفه های متعدد این سبک از زندگی برای بازدیدکنندگان تبیین شود.

این سوگواره‌ راوی زندگانی فاطمی در نقاط مختلف تهران است

زاهدی ادامه داد: مخاطب با حضور در نمایشگاه و بازدید از غرفه های مختلف در قالب یک سیر، ماجراهای زندگی حضرت زهرا(س) از قبل ولادت تا بعد از شهادت را روایت می کند، در این روایتگری غرفه هایی مربوط به خانه حضرت خدیجه(س)، اتفاقات ولادت حضرت زهرا(س)، نزول مائده ها آسمانی، حدیث کساء، اطعام مسکین توسط حضرت زهرا(س)، بیت الاحزان ایشان، بستر بیماری طراحی شده است.

وی تأکید کرد: دیگر غرفه ها نیز هر یک به صورت هنری جلوه ای از سبک زندگی فاطمی را با استناد به منابع معتبر شیعه و اهل سنت روایت می کنند. مهم آنکه در بازدید از غرفه ها راوی مخاطبان را همراهی کرده و به شرح آن بُرش از زندگی حضرت زهرا(س) که در غرفه نمایش داده می شود، می پردازد.

وی با بیان اینکه در دوره های قبلی، نمایشگاه یاس کبود به طور میانگین حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بازدیدکننده داشته است، ابراز کرد: پیش بینی می شود با توجه به آنکه امسال این نمایشگاه در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برپا می شود، میزبان تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان باشیم و این میزان افزایش بیابد.

این سوگواره‌ راوی زندگانی فاطمی در نقاط مختلف تهران است

دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه تجسمی یاس کبود با بیان اینکه مخاطب این رویداد هنری عموم علاقمندان از اقشار و سنین مختلف هستند، گفت: علاوه بر محتوای اصلی که در غرفه ها عرضه می شود و به تبیین زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) می پردازد، برپایی ایستگاه صلواتی، فعال سازی بخش کودک و نوجوان، ارائه مشاوره های خانواده، ارائه مشاوره در حوزه طب سنتی، پاسخ به شبهات، مراسم پخت سمنو با پیش بینی حدود ۲۰ هزار پرس و اجرای ویژه برنامه های هنری همچون سرود به عنوان برنامه های جانبی نمایشگاه پیش بینی شده است.

وی درباره ساعات بازدید نمایشگاه اعلام کرد: این نمایشگاه در پارکینگ جنوبی آستان سیدالکریم(س)، در روزهای ۹ تا ۳۰ آذر از از ساعت ۱۷ تا ۲۱ پذیرای بازدیدکنندگان است، البته در نمایشگاه روزهای تعطیل از ساعت ساعت ۱۳ به روی علاقمندان باز می شود.

این سوگواره‌ راوی زندگانی فاطمی در نقاط مختلف تهران است

زاهدی در پایان خاطرنشان کرد: همان طور که بیان شد قرارگاه جهادی سفیران نور در پی نشر معارف اهل بیت(ع) با رویکرد هنری است به ویژه آکه زبان هنر همه‌فهم و فراگیر است و توانسته در طول ۱۱ دوره از پس این ماموریت به ویژه در بعد تبیینی برآید.

گفتنی است، علاقمندان به خادمی در این سوگواره می توانند نام و نام خانوادگی خود را به شماره ۵۰۰۰۱۴۱۷۱۸  پیامک کنند. همچنین به منظور کمک خیران به گسترش فرهنگ فاطمی، شماره کارت: ۶۰۶۳-۷۳۷۰-۰۵۰۶-۱۱۱۲ نیز در نظر گرفته شده است.

کد خبر 1734838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =