ادامه اندیشه علامه طباطبایی را در آثار شهید مطهری می توان یافت

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی المیزان را همچون باران نعمتی بزرگ در سیراب سازی تشنگان معارف الهی و نوری برای تابش به آیندگان دانست، گفت: ادامه اندیشه علامه طباطبایی را در آثار شهید مطهری می توان یافت.

به گزارش خبرگزاری شبستان؛ غلامعلی حداد عادل در آیین اختتامیه کنگره بین المللی علامه طباطبایی در دانشگاه الزهرا(س) به بیاناتی از علامه طباطبایی در رابطه با قضیه فلسطین پرداخت و با بیان اینکه علامه در پاسخ به نامه ای ضمن اشاره به آیات و روایاتی با بیان این که خدای متعال پیشرفت اسلام و سرکوبی یهود را به مسلمانانی وعده می دهد که قوانین اسلام و اتفاق کلمه را حفظ می کنند نه کشورهایی که چیزی جز اسم اسلام ندارند، گفت: آیات بر این دلالت دارد که این دول روزی با اجانب طرح دوستی ریخته سر سپرده آنها شده، سطله و غلبه را از دست داده، عزت و سیادتشان نصیب دیگران خواهد شد.

نقش علامه طباطبایی در ورود علوم انسانی به حوزه های علمیه

وی به نقش علامه طباطبایی در ورود علوم انسانی به حوزه های علمیه اشاره کرد و افزود: تا پیش از علامه طباطبایی در حوزه های علمیه، مقوله ای به عنوان علوم انسانی، تشخص و موضوعیت چندانی نداشت و مسئله اصلی در فقه و اصول خلاصه می شد و فلسفه در حاشیه بحث می شد و به این صورتی که علوم انسانی در حوزه مطرح است، مطرح نبود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به قدرت و قوت و دایره گسترده مباحث علوم انسانی در حوزه های علمیه کنونی اشاره کرد و با بیان این که طلاب امروز پیش از ورود به حوزه نیز در تحصیل مدارج دانشگاهی نیز اهتمام دارند، و غالبا در رشته های علوم انسانی تحصیل نموده اند، اظهار داشت: انجمن های علمی حوزه ناظر به روزکرد علوم انسانی که تقویت شده، مهمترین پایگاه وحدت حوزه و دانشگاه هستند.

وی با بیان این که انواع پایان نامه ها و کتابها و مقالات نگاشته شده، فقها در درس های خود مباحث تازه ای را مطرح می کنند که همه مرتبط با علوم انسانی است، یادآور شد: علامه طباطبایی بیش از هر کسی دیگری در جهت دهی حوزه برای طی این طریق موثر بوده است.

رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی با بیان این که شناخت اندیشه و شخصیت علامه طباطبایی بدون شناخت فکری و سیاسی و اجتماعی ایران در دهه ۲۰ میسر نیست، ابراز داشت: در آن دوران مارکسیست میدان دار تهاجم فکری و اندیشه ای به سرزمین اسلامی ایران بود، بسیاری از جوان ها و تحصیل کردگان تخت تاثیر مارکسیست و کمونیست بودند که حزب توده آن را مدریت می نمود.

علامه طباطبایی با اصول فلسفه اسلامی، مارکسیست ها را به چالش کشید

وی با اشاره به این که علامه طباطبایی با اصول فلسفه اسلامی و روش رئالیستی فلسفه ماترالیست دیالکتیکی مارکسیست ها را به چالش کشید، خاطرنشان کرد: مارکسیست‌ که دربردارنده فلسفه جهان شمول، مشتمل بر علوم انسانی اعم از اقتصاد، فرهنگ، هنر، ادبیات، روان شناسی و جامعه شناسی و علوم سیاسی و ... بود و اعتقادات دینی را به چالش کشده بود، مورد نقد جدی علامه طباطبایی قرار گرفت.

حدادعادل با بیان این که علامه طباطبایی در نقد اندیشه‌های مارکسیستی هم فضل تقدم داشت و هم تقدم فضل، ابراز داشت: علامه طباطبایی در چهارده مقاله نقد اصول فلسفه روش‌های رئالیستی تحولات مهمی را در فلسفه در حوزه های علمیه ایجاد نمود.

المیزان علامه طباطبایی مشحون از اندیشه های علوم انسانی است

وی با بیان این که المیزان علامه طباطبایی مشحون از اندیشه های علوم انسانی است و ایشان قرآن را با توجه به مسائل روز تفسیر و ناظر به نیازهای علامه طباطبایی متنوع تبیین نموده است، خاطرنشان کرد: در دانشگاه آن دوران پزوتویسم حاکم بود، علامه با جامعه ای روبرو بود که شبهات اقتصادی، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و روان شناسی و مباحث تاریخی مطرح بود و ایشان در کتاب گرانسنگ المیزان بدان توجه نموده است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ضمن معرفی کتاب مرزبان وحی و خرد؛ مقاله المیزان و پرسش های نو را مورد توجه قرار داد و با بیان این که در این نوشتار المیزان از حیث مباحث علوم انسانی و نو اندیشی های دینی بررسی شده است، خاطرنشان کرد: شاهد پدید آمدن مفهوم و میدان وسیعی از کلام جدید اسلامی هستیم و علامه را باید معمار کلام جدید در حوزه های علمیه دانست.

ادامه اندیشه علامه طباطبایی را در آثار شهید مطهری می توان یافت

وی با بیان این که جلوه تاثیر علامه را در دست پروردگان علامه دانست و شهید مطهری بارزترین آنهاست، اظهار داشت: ادامه اندیشه علامه طباطبایی را در آثار شهید مطهری می توان یافت که ایشان در دهه ۵۰ در کنار مقابله با هجمه اندیشه ها، با تفکر التقاتی نیز روبرو شده با روشنفکرانی که با چهره اسلام مارکسیست و کمونیست را تبلیغ می کردند مواجه می نمود.

حدادعادل با اشاره به دیگر تأثیر علامه طباطبایی در علوم انسانی، آثار آیت الله مصباح یزدی را دربردارنده اندیشه علامه دانست و گفت: آیت الله مصباح یزدی پیش از انقلاب موضوع توجه حوزه به علوم انسانی را جدی گرفته، این علوم را در حوزه نهادیه ساختند.

وی تصریح کرد: اندیشمندان انقلاب اسلامی همچون شهید بهشتی و حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز دست پرورده و بهره مند از اندیشه های علامه طباطبایی هستند؛ المیزان همچون باران نعمتی بزرگ در سیراب سازی تشنگان معارف الهی و نوری برای تابش به آیندگان بود.

رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انقلاب اسلامی سکولاریسم غربی را به چالش کشیده است، چرا که علوم انسانی سکولار عده دار وظایف دین بوده میدان وسیع مواجهه با علوم انسانی از یک سو و مقابله با تفکر دینی در انقلاب اسلامی به وجود آمد. که تفکر علامه برای ایران امروز پیس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار بزرگ و برجسته بود.

حدادعادل افزود: بزرگداشت علامه فقط به معنی احترام به فیلسوف فقید نیست، بلکه توجه به آغازگر راهی است که امروز ما مسافران آن هستیم و بسی بیش از آنچه طی شده ادامه دارد و کاری که صورت گرفته تنها مقدمه ای برای حرکت های رو به رشد و تعالی بخش در توجه به علوم انسانی است.

وی در بخش پایان خود بر اهمیت جزء نگری در پاسداشت اندیشه علامه طباطبایی تصریح و با بیان این که نیاز است تا همایش مستقلی برای المیزان برگزار شود، خاطرنشان کرد: ترجمه مجدد المیزان به زبان فارسی و باز آفرینی آن ناظر به متغیرات کنونی و آراستگی به فنون نگارش برای خلقِ ترجمه دلپذیر بسیار مهم و ضروری است.

ویژگی علامه طباطبایی ایجاد پایگاه فکری مستحکم با آرایش تهاجمی در مقابل هجوم تفکر غیرالهی بود

بنابراین گزارش در ادامه این گنگره؛ زهرا ناظم بکائی رئیس دانشگاه الزهرا(س) گفت: ویژگی منحصر به فرد علامه طباطبایی به تعبیر مقام معظم رهبری ایجاد پایگاه فکری مستحکم با آرایش تهاجمی در مقابل هجوم تفکرهای غیرالهی زمان بود.

 رئیس دانشگاه الزهرا(س) گفت: در چهل و دومین سالگرد رحلت دانشمند معاصر علامه طباطبایی سعی در شناخت ابعاد وجحودی مفسر بزرگ قرآن کریم، متخصص در علوم فنون، آشنا به شرایط زمان و مکان به دلیل معاصر بودن و زاهدی در بطن مردم قرار داریم که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی درباره ایشان فرمودند: مفسر عالی مقامی که عمری را در راه اعتلای کلمه طیبه اسلام گذاشت و از بزرگترین مفاحر علم و دانش به شمار می رود.

وی افزود: بزرگترین اثر علامه کتاب المیزان و تفسیر القرآن است که به تعبیر آیت الله جوادی آملی همانطور که قرآن مخزن همه علوم است، المیزان تفسیر این مخزن است که علامه طباطبایی از آن بهره مند شده و آن را به همه ارائه می دهد، این اثر مانند درختی است که باید شاخه های آن را تکان داد تا میوه هایش مورد استفاده قرار گیرد.

ناظم بکائی گفت: به فرموده رهبر کبیر انقلاب یکی از ویژگی های علامه این است که آنچه از علم آموخته بود محقق کرد و چون عقل نظری را به عقل عملی گره زده بود، لذا چشمه جوشانی بود که در بستر زمان علمش را به دیگران ارزانی میداشت و شاگردانی برجسته پرورش داد.

رئیس دانشگاه الزهرا اظهار داشت: ویژگی منحصر به فرد علامه به تعبیر مقام معظم رهبری ایجاد پایگاه فکری مستحکم با آرایش تهاجمی در مقابل هجوم تفکرهای غیرالهی زمان بود، پایگاه فکری پرکننده خلاهای موجود و استدلال در دفاع از دین در برابر ایدئولوژی های ساختگی و مادی است.

ناظم بکائی عنوان کرد: امروز نیز می بایست به دفاع از آرمانهای اسلام عزیز پرداخت، پیشنهاد ما تهیه نقشه راه تشکیل پایگاه فکری در راستای تحقق دیدگاه و رهنمود رهبر حکیم انقلاب این است که طراحی مناسب و سازوکار شایسته ای توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و دست اندرکاران هدایت کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی انجام شود تا مراکز علمی بتوانند این وظیفه میدانی و حیاتی را به نحو شایسته انجام دهند.

ادامه اندیشه علامه طباطبایی را در آثار شهید مطهری می توان یافت

علامه طباطبایی انجام کارهای علمی بر زمین مانده را هدفگذاری کرد

بنابر این گزارش؛ آیت الله غلامرضا فیاضی با بیان این که خداوند متعال در آفرینش انسان نهایت لطف و عنایتش را عملی ساخته است، گفت: متاسفانه برخی از انسان ها از توانایی هایی که خداوند متعال عنایت نموده استفاده نمی کنند و به جایی می رسند که قرآن می فرمایدک می شود اسفل السافلین و در مسیر انا جعلنا الشیاطین اولیاء قرار می گیرد.

رئیس مجمع عالی حکمت اسلامی با بیان این که امر انسان دایر است بین این که یا در پست ترین درجات باشد و یا این که در بالاترین درجات قرار گیرد، اظهار کرد: کسی که از لحظات عمرش درست استفاده کند، چرا که تجارت خانه اولیای الهی و مکانی است که در آن سلمان ها تربیت یافته، شهید حاج قاسم ها سردار می شوند؛ دنیا برای این است که انسان با عقل و راهنمایی انبیای به سعادت نائل آید.

رئیس مجمع عالی حکمت اسلامی با بیان این که علامه طباطبایی در تمام فرازهای زندگی خود به دنبال کسب رضایت الهی بودند یادآور شد: وقتی علامه وارد حوزه قم شدند، کارهای بر زمین مانده را هدفگذاری نموده چنان ورودی علمی و عمیق داشتند و بنیان هایی را گذاشتند که سال ها طول می کشد تا آنها فهم و بازشناسی شوند.

وی علامه طباطبایی را نمونه ای از علمای در بیان اهل بیت علیهم السلام دانست و ابراز داشت: امام صادق علیه السلام می فرمایند؛ « عُلَماءُ شیعَتِنا مُرابِطونَ فِی الثَّغرِ الّذی یَلی إبلیسَ و عَفاریتَهُ»؛ علمای شیعیان مرزبانان آن مرزی هستند که مهاجمین آن ابلیس و شیاطین جن و انس هستند که با شبهات و مکاتب الحادی توطئه هایی را علیه اسلام به کار می گیرند.

آیت الله فیاضی تصریح کرد: دشمنان خوب فهمیدند که اگر جلوی اسلام باز بماند، دیگر جایی برای مستکبران عالم نخواهد بود؛ بر تمام ما و شما لازم است تا در مسیر تجلی معارف ناب الهی در بسترهای مختلف دانشی بیش از پیش تلاش و همت نماییم.

کد خبر 1734802

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =