نظام سلامت گیلان نیازمند توجه ویژه است

آشوبی با اشاره به ضعف عدیده در زیرساخت به‌ویژه در فضای فیزیکی، گفت: نظام سلامت برای عبور از وضعیت کنونی نیازمند توجه ویژه ظرفیت‌های درون و برون‌سازمانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت ، دکتر محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز ( سه شنبه ۳۰ آبان ) در نشست هیئت دوره‌ای ارزیابان و بازرسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ضعف‌های نظام سلامت استان گیلان اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ضعف عدیده در زیرساخت به‌ویژه در فضای فیزیکی مواجه بوده و این نظام سلامت برای عبور از وضعیت کنونی نیازمند توجه ویژه ظرفیت‌های درون و برون‌سازمانی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بیش از دو هزار نفر نیروی شرکتی و حجمی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشغول کار هستند افزود: ماهانه ۴۰ میلیارد تومان از درآمد اختصاصی دانشگاه علوم پزشکی گیلان جهت حقوق نیروهای شرکتی، پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به تکلیف شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی برافزایش ۲۰ درصدی ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، گفت: سالانه ۲۰ درصد به دانشجویان موجود افزوده می‌شود درحالی‌که فضای آموزشی دانشکده پزشکی گنجایش پذیرش را ندارد و لازم است زیرساخت‌ها به‌فوریت توسعه پیدا کند.

آشوبی با بیان اینکه گیلان تنها استان فاقد بیمارستان جنرال در کشور است، افزود: موافقت احداث یک بیمارستان جنرال ۸۰۰ تختخوابی از مقام عالی وزارت اخذ شده و علاوه بر آن بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی لاکان رشت در حال آماده‌سازی است.

وی با اشاره به فرسودگی فیزیکی نظام بهداشت گیلان، گفت: نظام شبکه بهداشت گیلان منسجم و جزو اولین استان‌ها هستیم اما بسیار فرسوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در جهت افزایش رضایتمندی کارکنان درون و بیرون سازمانی، گفت: گیلان علی‌رغم عقب‌ماندگی در بخش زیرساخت‌ها، در پرداخت معوقات پرسنلی و غیر پرسنلی وضعیت مطلوبی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دارد.

دکتر آشوبی با بیان اینکه گیلان از استان‌های پیر کشور است و زادآوری در آن بسیار پایین است، تصریح کرد: در راستای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده سه مرکز درمان ناباروری در رشت، تالش و لاهیجان راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه گیلان متعلق به گیلانیان نیست و در برخی از اوقات سال، جمعیت این استان به بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد، خاطرنشان کرد: داشتن جمعیت ثابت و شناور، مستلزم داشتن نظام سلامت قوی و منسجم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سالانه ۲.۵ درصد جمعیت کل استان گیلان به سرطان مبتلا می‌شوند، گفت: یک دستگاه پت اسکن برای راه‌اندازی در مرکز آموزشی درمانی رازی رشت در حال خریداری بوده و محل نصب آن نیز در حال آماده‌سازی است.

آشوبی همچنین به دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان اشاره کرد و نمایه نام دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تایمز، برگزاری سمپوزیم ها، همایش‌های و کنگره‌های ملی، تأمین و توسعه صدها تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای و کاهش رسوب پرونده‌های حقوقی  را بخشی دیگر از اقدامات برشمرد.

کد خبر 1734767

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =