روایتی بر یک تصویر ماندگار/ روحانی آران و بیدگلی با ۶ هزار جلد کتاب در کتابخانه شخصی

تصویری که از مرحوم حجت الاسلام شیخ صادق شیدائیان در حال مطالعه به یادگار مانده است مربوط به کتابخانة شخصی ایشان و شامل « ۶ هزار جلد» از کتاب های گران سنگ و ارزشمند است.

خبرگزاری شبستان_آران و بیدگل/روح اله باقری؛

در هفته بزرگداشت کتاب، کتاب خوانی و کتابدار، ذکر یادی از روحانی عاشق کتاب آران و بیدگلی، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین «شیخ صادق شیدائیان آرانی» که تمام عمر خود را وقفِ جمع آوری، حفظ و نگه داری از کتاب با هدف نشر معارف قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام کرد، خالی از لطف نخواهد بود.

معاون پژوهش حوزه علمیه امیرالمؤمنین(ع) آران و بیدگل در گفت و گو با خبرنگار شبستان در آران و بیدگل گفت: مرحوم حجت الاسلام شیدائیان حدود نیم قرن از عمر خود را مشغول تبلیغ، منبر و إقامه نماز جماعت و تبلیغ دین اسلام در محلات مختلف آران و بیدگل کرد.

حجت الاسلام محمد تازه مرد افزود: در دوران خفقان ستم شاهی با سخنرانی های اشاره دار به جنایات پهلوی و تشویق جوانان به تقلید از حضرت امام خمینی ره و حضور در راهپیمایی ها و همچنین بعد از انقلاب با حضور در جبهه های حق علیه باطل و پذیرفتن جایگاه «امام جمعه موقّت» شهر، نقش ویژه ای در حرکت انقلابی مردم این دیار بر عهده گرفت.

وی ادامه داد: ساده زیستی، تواضع و طبع لطیف شعری، از امتیازات ممتاز این عالِم عامل و روحانی وارسته بود که در کتاب «مفاخر دینی آران» هم به ویژگی های شخصیتی این روحانی اشاره شده است.

معاون پژوهش حوزه علمیه امیرالمؤمنین(ع) آران و بیدگل در خصوص تصویر به یادگار مانده از کتابخانه شخصی این روحانی ساده زیست گفت: عکسی که از ایشان در حال مطالعه به یادگار مانده است که مربوط به کتابخانة شخصی ایشان و شامل « ۶ هزار جلد» از کتاب های گران سنگ و ارزشمند است.

حجت الاسلام تازه مرد ادامه داد: بر حسب تاریخ شفاهی که از دوستان ایشان نقل می شود، بخاطر عشق وافرش به کتاب و حفاظت و مراقبت از آن ها، تمام کتاب ها را صحّافی می کرد و حتی تابستان، فقط بخاطر اینکه از گرما صدمه ای نبینند، برایشان وسایل خنک کننده روشن می نمود.

این مؤلف و پژوهشگر دینی در ادامه بیان داشت: در عکس فوق، ایشان تا سقف اتاق خانه اش، کتاب ها را چیده و برای اینکه دسترسی به آنها برایش فراهم شود از «چارپایه» استفاده می کند و حتی شاید چون مطالعه مراجعه ای و رجوعی به مطلبی است و توان بالا و پایین رفتن از آن وسیله، برای ایشان در زمان محاسن سپیدی، دشوار است؛ روی همان چارپایه مطالعه اش را انجام می دهد.

حجت الاسلام تازه مرد با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنین (ع) که می فرمایند «هرکس که با کتابها آرامش یابد، راحتی و آسایش از او سلب نمی گردد» افزود: این تصویر نشان می دهد، عشق به خواندن کتاب و علم آموزی، به سختی هایی که این روحانی با درآمد «لحاف دوزی» این کتاب ها را تهیّه کرده بود، حلاوت و شیرینی بیشتری می بخشد.

معاون پژوهش حوزه علمیه امیرالمؤمنین(ع) آران و بیدگل خاطر نشان کرد: این شخصیّت جلیل القدر و محبوب مردمِ این دیار، دهم بهمن ماه ۱۳۹۳ دار فانی را وداع گفت و با احترام خاص و شکوه تمام، تشییع و در جوار بارگاه ملکوتی حضرت محمد هلال بن علی (ع) به خاک سپرده شد.

روایتی بر یک تصویر ماندگار/ روحانی آران و بیدگلی با ۶ هزار جلد کتاب در کتابخانه شخصی

کد خبر 1734764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =