۳۶ مورد پروانه ساخت فیلم در سطح استان صادر شده است

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی گفت: تعداد فیلمنامه های بررسی شده در ۶ ماهه اول سال جاری ۵۷ مورد، تعداد پروانه ساخت فیلم صادرشده در سطح استان ۳۶ مورد و تعداد فیلم تولید شده ۱۸ مورد است.

علیرضا نوروزی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در استان آذربایجان غربی گفت: در استان آذربایجان غربی ۲۲ سالن نمایش فیلم «سینما» موجود بوده که تعداد ۳ سالن فعال و ۱۹ سالن آن غیر فعال می باشد.

وی افزود: از این تعداد سینما در سال ۹۸ سینما ایران ارومیه از لحاظ صندلی ها، کف سالن، پرده و سرورها بازسازی کامل شده و یک سالن به ظرفیت ۳۸ نفر در طبقه بالاکن سینما نیز اضافه شده است.

نوروزی ادامه داد:  در سال ۱۴۰۰ سینما آزادی اسبق به پردیس سینمایی مهر تغییر کاربری داده که شامل ۷ سالن با ۴۵۰ صندلی است و همچنین ظرفیت صندلی در استان ۱۱ هزارو ۷۹۰ بوده که ۶۰۰ صندلی در سینماهای استان فعال می باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی گفت: همچنین تعداد موسسات تک منظوره فیلمسازی در استان که دارای مجوز رسمی از اداره کل می باشند ۱۷ موسسه که ۱۳ مورد آن فعال بوده و یک مورد آموزشگاه آزاد سینمایی نیز در استان در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: تعداد فیلمنامه های بررسی شده در ۶ ماهه اول سال جاری ۵۷ مورد، تعداد پروانه ساخت فیلم صادرشده در سطح استان ۳۶ مورد و تعداد فیلم تولید شده ۱۸ مورد  است.

این مسئول گفت: حضور ۲۷ فیلم ساز در جشنواره ها داخلی وکسب جایزه در جشنواره های فیلم کوتاه تهران، جشنواره منطقه سینمای جوان یاسوج، جشنواره بین المللی فیلم فجر، جشنواره فیلم مقاومت، فیلم کوتاه ۱۰۰ ثانیه استانی خوی، حضور ۸ فیلمساز در جشنواره های خارجی کسب جایزه در جشنواره های بین المللی در کشورهای ایتالیا، هند، آمریکاو ... توسط شاهین جبارزاده، صمد قربان زاده، زانیار محمدی، شهرام قادری،   مریم صمدی از دیگر فعالیت های این حوزه در اداره کل است.

نوروزی با اشاره به حضور کارگردان صاحب سبک در این استان و تولید آثار سینمایی در چند سال اخیر و شرکت در جشنواره فیلم فجر گفت: فیلم درخت گردو به کارگردانی محمد حسین مهدوی با موضوع بمباران شیمیای سردشت، آتابای به کارگردانی نیکی کریمی و نقش آفرینی بازیگران استانی، موقیعت مهدی به کارگردانی هادی حجازی فر «زندگینامه شهید مهدی باکری و حمید باکری»، فیلم در آغوش درخت به کارگردانی بابک لطفی و های پاور به کارگردانی هادی محمدپور از فیلمسازان جوان شهرستان خوی که در جشنواره فیلم فجر نیز اکران شد، از دیگر عملکرد این استان در حوزه سینما است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی با اشاره به برنامه های اجرا شده در یک سال اخیر، گفت: حمایت از فیلم کوتاه داستانی ومستند برگزاری جشنواره فیلم کوتاه ۱۰۰ ثانیه استانی، برگزاری کارگاه های آسیب شناسی فیلم سازی در استان، بزرگداشت روزسینما، نکوداشت ورونمایی از کتاب حسن محمدزاده، و اکران جشنواره فیلم فجر، حمایت از برگزاری هفته فیلم و عکس، برگزاری جشنواره فیلم و عکس جوان، حمایت به ایجاد پاتوق فیل جشنواره فیلم نامه خوانی لاوان در شهرستان مهاباد را از دیگر فعالیت های سینمایی استان عنوان کرد.

وی گفت: سالن سیمرغ شهرستان بوکان نیز این هفته با حضور رییس سینمایی کشور افتتاح خواهد شد.

نوروزی در پایان سخنان خود افزود: سفرهای استانی در راستای کلان برنامه وزارت ارشاد و برنامه جامع سازمان سینمایی با رویکرد توسعه عدالت فرهنگی و عمومی سازی دسترسی فرهنگی صورت می‌گیرد.

گفتنی است؛ محمد خزاعی، معاون وزیر و رییس سازمان سینمایی  کشور به آذربایجان غربی سفر می کند و عشیری، مدیر کل روابط عمومی سازمان سینمایی، هاشم میرزا خانی مدیر عامل موسسه سینما شهر و  آذر پندار مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران و سوقندی نیز در این سفر رییس سازمان سینمایی  کشور را همراهی می کنند. دیدار  با محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی و امضای تفاهم نامه، دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی امام جمعه ارومیه و نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی از جمله برنامه های این سفر است.

همچنین بازدید از سینمای شهرداری بوکان، افتتاح سینما و جلسه با سینما گران در مجتمع فرهنگی و هنری این شهرستان، حضور در برنامه زنده «اولدوز» صدا وسیما، حضور در مزار شهدا، دیدار با فرمانده قرارگاه حمزه و جلسه با هنرمندان عرصه سینما از دیگر برنامه های سفر محمد خزایی، معاون وزیر و رییس سازمان سینمایی  کشور است.

کد خبر 1733355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =