اعلام برنامه ایران در مذاکرات مسکو/ارایه راهبرد سه گامی

هیات مذاکره کننده کشورمان در مذاکرات امروزشان با گروه 1+5 یک راهبرد سه گامی ارایه می دهند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، یکی از رسانه های ایرانی که خبرنگار خود را به این مذاکرات اعزام کرده است در خصوص برنامه هایی که توسط ایران به گروه 1+5 خبرنوشت:

در حالی که بیش از چند دقیقه از آغاز دور اول مذاکرات ایران و گره 1+5 در هتل گولدن رویال مسکو نمی‌گذرد، یک دیپلمات که عضو هیئت ایرانی در مسکو محسوب می‌شود گفت که 1+5 در دور اول مذاکرات با یک رهیافت منسجم از جانب تیم ایران مواجه خواهد شد.

وی اضافه کرد: ایران یک راهبرد 3 گامی را در این مذاکرات در پیش خواهد گرفت. گام اول از این راهبرد انتقاد از فرصت سوزی یک ماهه گروه 1+5 از مذاکرات بغداد به این سو و عدم برگزاری نشست معاونین است.

این منبع گفت: 1+5 کاملا در این باره توجیه خواهد شد که به این روند به شانس پیشرفت در مسکو ضربه زده است.

دیپلمات ایرانی که نخواست نامش فاش شود، گام دوم راهبرد ایران را ورود جدی و محتوایی به بحث درباره محور مدنظر 1+5 نامید و گفت: ایران پاسخ هایی روشن، مستند و مبتنی بر NPT به پیشنهادهای غرب آماده کرده است که به تفصیل برای تیم 1+5 توضیح داده خواهد شد.

وی این امر را روشن‌ترین دلیل بر جدیت ایران در مذاکرات مسکو دانست.

این عضو هیئت ایرانی در مسکو در ادامه اضافه کرد: گام سوم راهبرد ایران تبیین 5 محور پیشنهادی ایران در بغداد به نحو تفصیلی تر و روشن تر است تا پای بندی گروه 1+5 به تعهد خود درباره درگیر شدن در بحث جدی درباره این موارد به آزمون گذاشته شود.

علاوه بر این نیز در این نشست بر اساس اعلام گروه 1+5 ابتدا هیئت ایرانی مواضع خود را مطرح خواهد کرد.

در این دور از مذاکرات بحث غنی‌سازی به عنوان کف خواسته‌های ایران عنوان شده است و به هیچ عنوان قرار نیست از این خواسته صرف نظر کند.

هئیت ایرانی 5 محور پیشنهادی خود را به صورت کتبی پیش از آغاز این نشست در روزهای گذشته در اختیار گروه 1+5 قرار داده است.

از نکات جالب توجه در این دور از گفت و گو ها عدم برگزاری نشست دو جانبه پیش از آغاز مذاکرات بود.

پایان پیام/

کد خبر 143080

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha