وقتی «مکرون» دموکراسی را زیرپا می گذارد/ مسلمانان و غیرمسلمان امیدی به آینده ندارند

تحلیلگران می گویند که مسلمانان در فرانسه با تبعیض های همه جانبه مواجه هستند، اما بی کفایتی دولت «امانوئل مکرون» به جایی رسیده است که همه شهروندان این کشور اعم از مسلمان و غیرمسلمان دیگر امیدی به آینده ندارند.

خبرگزاری شبستان، جهان اسلام: «یاسر لواتی»، فعال حقوق بشر و تحلیلگر سیاسی در پاریس از وضعیت مسلمانان در فرانسه انتقاد کرد و گفت که مسلمانان فرانسه در همه زمینه‌ها با تبعیض مواجه هستند.

 

وی در این باره گفت: مسلمانان فرانسوی که به دنبال پیدا کردن شغل هستند که پنج برابر بیشتر از یک غیر مسلمانان با تبعیض مواجه می‌شوند و همچنین زنان مسلمان محجبه تنها یک درصد شانس پیدا کردن یک شغل مناسب را دارند.

 

لواتی افزود: مسلمانانی که به دنبال پیدا کردن خانه در فرانسه هستند، دو برابر بیشتر از سایر شهروندان باید برای چنین کاری زمان بگذارند، زیرا به همین راحتی جایی برای سکونت در اختیار آن‌ها قرار داده نمی‌شود.

 

این فعال حقوق بشر همچنین تأکید کرد که جوانان مسلمان هدف اول خشونت پلیس خشونت در فرانسه هستند.

 

«انس بایراکلی» یکی از نویسندگان گزارش اسلام هراسی اروپا در سال ۲۰۲۲، فرانسه را به عنوان یکی از اسلام هراس‌ترین کشور‌ها در سال گذشته معرفی کرد.


انتخاب مجدد‌امانوئل مکرون چه معنایی برای مسلمانان داشت؟

لواتی می‌گوید که انتخاب مجدد «امانوئل مکرون» به عنوان رئیس جمهوری فرانسه در سال ۲۰۲۲خبر خوبی برای مسلمانان و کل جمعیت فرانسه نبود.

 

وی افزود: مکرون نتوانست با فقر، فساد، تبعیض مقابله کند و به جای تمرکز بر سیاست‌های اجتماعی-اقتصادی، کمپین ریاست جمهوری سال گذشته را بر اساس سیاست‌های هویتی استوار کرد.

 

به گفته این فعال حقوق بشر، ‌امانوئل مکرون زمینه را برای دومین ماموریت خود فراهم کرد تا با ابزار‌های خشونت‌آمیز و متعصبانه با مسلمانان برخورد کند.

 

لواتی تصریح کرد که رئیس جمهوری فرانسه می‌تواند بر اساس اختیاراتی که اکنون در اختیار دارد، هر سازمان اسلامی را بدون مراجعه به دادگاه تعطیل کند و اگر محققان هر گونه مطلبی را در مورد اسلام هراسی مطرح کنند برای آن‌ها جرم تلقی می‌شود.

 

«عبدالنور تومی»، کارشناس مرکز مطالعات خاورمیانه معتقد است که دوران تصدی مکرون دوره قطع روابط بین دولت فرانسه و مسلمانان بوده است.

 

وی تأکید کرد که متأسفانه از نظر سیاسی به ویژه در دولت مکرون آسیب‌های بسیار زیادی به روابط فرانسه و مسلمانان وارد شد.

 

مکرون نه تنها نزد مسلمانان بلکه نزد دیگر شهروندان هم منفور است و استفاده او از زور در ناآرامی‌های اخیر فرانسه بر عدم محبوبیت او افزوده است. در اعتراضات اخیر کمیسر حقوق بشر شورای اروپا از سطح خشونت نیرو‌های پلیس فرانسه در برابر تظاهرکنندگانی که مخالف اصلاح قانون بازنشستگی در این کشور هستند، انتقاد کرده و آن را «استفاده بیش از حد از زور» توصیف کرده است.


تأثیر اتفاقات گذشته بر وضعیت کنونی مسلمانان

مسلمانان فرانسه همچنان تحت تأثیر عواقب وضعیت اضطراری هستند که توسط دولت این کشور پس از حملات تروریستی در نوامبر ۲۰۱۵ که منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر شد، اعلام شد.

 

«رایان فرشی»، حقوقدان و محقق فرانسوی در گروه حمایت از بریتانیا در این باره می‌گوید: تأثیر روانشناختی ترس و آسیبی که مسلمانان در سال ۲۰۱۵ تجربه کردیم، هنوز بر روی آن‌ها و زندگی‌شان وجود دارد.

 

به گفته «فرشی» که خودش در همان سال به دین اسلام مشرف شد، این زمان برای مسلمانان بسیار چالش برانگیز بود، زیرا تغییراتی در قوانین، سیاست‌ها و دادگاه‌ها در نحوه برخورد آن‌ها با مسلمانان ایجاد شد که زندگی برای مسلمانان را سخت‌تر کرد.

 

لواتی می‌گوید که بیش از چهار هزار حمله در این مدت علیه خانواده‌های مسلمان انجام شده است.

 

به گفته او دولت به هزاران خانواده و صد‌ها شرکت تجاری و خیریه و رستوران‌های حلال حمله کرده است تا آن‌ها را وادار به پرداخت هزینه حملات کنند.


قوانینی که بر مسلمانان تأثیر گذاشته‌اند

کارشناسان می‌گویند قانون مبارزه با جدایی طلبی که توسط دولت فرانسه در سال ۲۰۲۱ معرفی شد، آزادی مذهبی و اعمال اسلامی را به طور سیستماتیک منع می‌کند.

 

به گفته «یاسر لواتی»، جرم انگاری علیه مسلمانان همچنان پابرجاست زیرا قانون مبارزه با جدایی طلبی همچنان وجود دارد.

 

فرشی هم در این باره می‌گوید: قانون مبارزه با جدایی‌ طلبی علیه مسلمانان احساس ترس و وحشت موجود در جامعه را عمیق‌تر کرد. این قانون منجر به تعطیلی مساجد یا مدارس اسلامی، آزار و اذیت رهبران اسلامی و تعطیلی مشاغلی شد که توسط مسلمانان اداره می‌شد.

 

از زمان تصویب این قانون هزاران مؤسسه اسلامی توسط دولت مورد بازرسی قرار گرفتند و ۹۰۰ مرکز اسلامی با توسل دولت به زور بسته شدند.


خروج از فرانسه

در حالی که گزارش‌هایی مبنی بر خروج کارشناسان مسلمان از فرانسه تیتر اخبار شده است، فرشی آن را یک پدیده اجتماعی برای مقابله با اسلام هراسی و دولت فرانسه می‌داند.

 

وی در این باره گفت: اسلام هراسی در فرانسه به اندازه‌ای شدید است که مانع زندگی مسلمانان به عنوان شهروندان آزاد می‌شود.

 

حقوقدان و محقق فرانسوی در گروه حمایت از بریتانیا گفت در پنج سال گذشته تعداد زیادی از جوانان فارغ التحصیل مسلمان از فرانسه به کشور‌های دیگر از جمله ترکیه، مالزی، اندونزی، امارات و قطر برای زندگی بهتر و رسیدن به صلح و آرامش مهاجرت کرده‌اند.


آیا‌امیدی به آینده هست؟

فعالان سیاسی و حقوق بشر‌امیدی ندارند که دولت فرانسه بتواند اسلام هراسی را مهار کند؛ آن‌ها حتی انتظار قوانین و سیاست‌های سختگیرانه‌تری برای مسلمانان فرانسه دارند.

 

«رایان فرشی»، می‌گوید تنها‌ امیدی که وجود دارد این است که نسل جوان به عنوان رهبران و فعالان مسلمان در آینده ظاهر شوند و بتوانند به دیدگاه‌های متعصبانه و اسلام هراسانه خاتمه دهند.

 

وی تأکید کرد که لازمه مقابله با اسلام هراسی و تغییر وضعیت مسلمانان در فرانسه ایجاد یک جامعه مسلمان مستقل و قوی است.

 

 

کد خبر 1259010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =