اهتمام ویژه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به برنامه های قرآنی با محوریت کانون های مساجد

حسنی بر ضرورت استمرار طرح تفسیر همراه و تلاوت نور در کانون های مساجد تاکید کرد و گفت: برنامه های قرآنی با محوریت کانون های فرهنگی و هنری مساجد مورد تاکید مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان است.

امراله حسنی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از زنجان با تبریک آغاز سال نو و تقارن آن با بهار قرآن، اظهار کرد: این تقارن را به فال نیک می گیریم و از خداوند توفیق می خواهیم تا ما را در رسیدن به اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق شعار سال یاری کند.

 

وی با یادآوری اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال«مهار تورم و رشد تولید» نامگذاری شده است، تصریح کرد: شعار امسال نیز در راستای شعارهای سال قبل با موضوع اقتصادی است و همین موضوع دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص مسائل اقتصادی را به ما متذکر می شود.

 

حسنی اضافه کرد: روی کارآوردن مجموعه های مردمی و فعالان اقتصادی راهکاری است که از سوی مقام معظم رهبری برای برون رفت از مشکلات اقتصادی عنوان شده است و یکی از این مجموعه ها که از آن به عنوان گسترده ترین شبکه مردمی یاد می شود، کانون های فرهنگی و هنری مساجد است؛ از اینرو می توان با تقویت این مجموعه های مردمی در حوزه اقتصادی کارهای خوبی انجام داد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به رونمایی از برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور در استان زنجان در اواخر سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: این نقشه در قالب کتابچه ای در اختیار دستگاه های اجرایی استان زنجان قرار گرفت و در گام نخست سنجش برنامه های فرهنگی دستگاه های اجرایی براساس این نقشه فرهنگی خواهد بود.

 

وی به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه قرآن و تبدیل هر مسجد به یک پایگاه قرآنی اشاره کرد و گفت: قبل از تاکیدات معظم له در سال گذشته طرح محافل بزرگ قرآنی به همت ستاد هماهنگی کانون های مساجد استان زنجان با محوریت کانون های فرهنگی و هنری روستایی در زنجان و شهرستان های تابعه کلید خورد و از امسال نیز در راستای لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری این طرح با جدیت بیشتری ادامه خواهد داشت.

 

حسنی اضافه کرد: در این طرح که استارت آن از سال گذشته در کانون های مساجد زنجان زده شد، کانون های فرهنگی و هنری روستایی در شهرستان های استان زنجان به مرکزی برای تشکیل جلسات خانگی قرآن کریم تبدیل شدند و رضایتمندی فعالان قرآنی را نیز در پی داشت.

 

این مسئول همچنین به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تلاوت روزانه یک صفحه از قرآن کریم و آثار و برکات آن بر زندگی انسان اشاره کرد و گفت: کانون های فرهنگی و هنری مساجد به مدت 30 سال است که طرح تلاوت نور را در قالب تلاوت روزانه یک صفحه از قرآن کریم در بین الصلاتین اجرا می کند.

 

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، طرح تفسیر همراه نیز در مراکز مجری طرح تلاوت نور با تفسیر یک صفحه تلاوت شده در بین الصلاتین توسط امام جماعت مسجد اجرا می شود و امسال تلاش خواهیم کرد این طرح در تمام مساجد استان زنجان اجرا شود.

 

حسنی بر ضرورت تشکیل نمایشگاه قرآنی به صورت فصلی و به میزبانی شهرستان های تابعه استان زنجان اشاره کرد و گفت: برنامه های قرآنی با محوریت کانون های فرهنگی و هنری مساجد مورد تاکید مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان همچنین به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان زنجان برای اجرای برنامه های قرآنی با استفاده از ظرفیت دارالقرآن های آموزش و پرورش و کانون های مساجد اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم تا فعالیت های قرآنی در قالب برنامه های فرهنگی و هنری با پیوند مسجد و مدرسه در مناطق مختلف استان اجرا شود.

 

این مسئول در ادامه با اشاره به موضوع اقتصاد و فرهنگ و برنامه ریزی مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از سال گذشته در این خصوص گفت: در تلاش هستیم تا با معرفی و فروش محصولات فرهنگی و هنری زمینه برای تقویت اقتصاد فرهنگ را فراهم سازیم و در این زمینه نیز برنامه ریزی هایی انجام شده است.

 

به گفته وی، برگزاری رویداد مد و لباس همزمان با عید سعید فطر در مرکز عمارت زرین به مدت 2 روز، برگزاری جشنواره ترک زبانان در اواسط اردیبهشت ماه، اجرای جشنواره ملی پانتومیم در اواسط تیرماه و برگزاری ورک شاپ های این جشنواره ملی از هفته آینده جزء برنامه های شاخص حوزه فرهنگ و هنر استان در کنار جشنواره های موسیقی، تئاتر، جشنواره رضوی و ... خواهد بود.

 

کد خبر 1258979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =