استاد جلال ذالفنون درگذشت

جلال ذوالفنون نوازنده شهیر سه تار عصر امروز یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۰ به علت خونریزی داخلی در سن ۷۴ سالگی در بیمارستان البرز شهر کرج درگذشت.

به گزارش خبرگزاری شبستان، جلال ذوالفنون نوازنده صاحب سبک سه تار که حدود دوهفته پیش عمل جراحی قلب را با موفقیت پشت سر گذاشته بود، بعد از ظهر امروز یکشنبه 28 اسفندماه به علت خونریزی داخلی در بیمارستان البرز کرج جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

او متولد سال 1316 در آباده بود. در اوان کودکی به همراه خانواده‌اش به تهران آمد و فراگیری موسیقی را در همان دوران خردسالی آغاز کرد. برای ادامه تحصیل به هنرستان موسیقی ملی رفت و در آنجا به نوازندگی سه تار پرداخت و توامان با سازهای دیگری چون تار و ویولن آشنا شد.

 

نوازندگی ویولن را نزد برادر بزرگترش محمود ذوالفنون فرا گرفت. بعدها در رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبا راه یافت و از آموزش های نورعلی برومند و دکتر داریوش صفوت بهره های فراوان برد.

 

ذوالفنون از آثار و نحوه نوازندگی بزرگانی چون ابوالحسن صبا، ارسلان درگاهی و همچنین احمد عبادی تاثیرات فراوانی گرفت اما در نهایت خود به بیان مستقلی در نوازندگی سه تار دست یافت.

 

جلال ذوالفنون آثار متعدد مکتوب و صوتی در زمینه موسیقی ملی ایران از خود به جای گذاشته است که از آن میان آلبوم های گل صدبرگ وآتشی در نیستان از شاخص ترین آنها است.


معروفترین اثر استاد ذوالفنون آلبوم گل صدبرگ حاصل همکاری او،شهرام ناظری و رضا قاسمی است. در سال 85 به کوشش سروش قهرمانلو کتابی با عنوان گل صدبرگ که زندگینامه استاد ذوالفنون و نیز گفت و گو طرحی برخی دیدگاه های اوست به بازار کتاب راه یافت که ذوالفنون در نشستی به انتقادات و پرسش ها درباره این کتاب پاسخ گفت.

 

ذوالفنون در بیست و هفتمین جشنواره موسیقی فجر که اواخر بهمن ماه امسال در تالار وحدت برگزار شد به عنوان هنرمند برجسته موسیقی سنتی مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفت.

 

پیکر استاد ذوالفنون قرار است ساعت ده صبح روز دوم فروردین سال 1391 از منزلشان در گوهردشت کرج تشییع و در امامزاده طاهر این شهر به خاک سپرده شود.

 

پایان پیام/
 

کد خبر 118543

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =