شاعران بزرگ با دیوان‌ های شعری خود زبان فارسی را جاودانه کردند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه شعر از زبان فارسی صیانت می ‌کند، گفت: شاعران بزرگ پارسی تمام اهتمام خود را برای صیانت از زبان فارسی به کار گرفتند و با دیوان‌ های شعری خود این زبان را جاودانه کردند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از یاسوج، سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در اختتامیه جشنواره شعر زاگرس در یاسوج، گفت: شاعران و سروده‌ های آنان سرمایه‌ های هر کشوری بوده و ایران یکی از ثروتمندترین کشورها در این زمینه است.


حسینی با اشاره به اینکه بیش از هفت هزار اثر از سوی 648 شاعر به دبیرخانه جشنواره شعر زاگرس ارسال شده بود، افزود: در برگزاری جشنواره شعر زاگرس در آغاز راه هستیم و جشنواره کنونی چهارمین جشنواره بود که بعد از این انتظار می‌ رود باشکوه تر و با کیفیت‌ تر برگزار شود.

 

وی خاطرنشان کرد: باید گام ‌های بلندتری در زمینه شعر در سطح کشور برداشته شود و توجه به شعر آیینی، علوی، فاطمی، رضوی، شعر عاشورایی و شعر انتظار بیشتر شده و برنامه‌ های متعددی در کشور برای بالا رفتن مقام این اشعار برگزار می ‌شود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حافظ و فردوسی و دیگر شاعران بزرگ ایران در کمتر کشوری وجود دارند، تاکید کرد: ایران مهد شعر و شاعری است و همواره در ایران شاعران فرهیخته حضور داشته‌ اند و امروز نیز شاعران فرهیخته، عالم و متعهد در ایران اسلامی حضور دارند.

 

حسینی تصریح کرد: شعر از زبان فارسی صیانت می ‌کند و شاعران بزرگ پارسی تمام اهتمام خود را برای صیانت از زبان فارسی به کار گرفتند و با دیوان‌ های شعری خود این زبان را جاودانه کردند.

 

وی تمجید و تجلیل از بزرگان ادب فارسی را وظیفه امروز ایرانیان دانست و بیان کرد: باید به جوانان میدان داد که استعدادهای خود را شکوفا کنند و در این مسیر گام بردارند و بزرگان امروزی شعر فارسی نیز در معرفی آثار جوان ‌ترها اهتمام ورزند و آثار آنان را نقد کنند؛ چراکه حتی نقد آثار جوانان موجب ترغیب آنها می ‌شود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شعر فارسی را آمیخته با اخلاق، معنویت و دینداری دانست و افزود: شعر فارسی از دین و معنویت غنی است و خداپرستی و اخلاق اجزای لاینفک شعر فارسی حتی در دوران معاصر است.

 

حسینی بیان کرد: شعر یکی از تاثیرگذارترین مولفه ‌ها بر جامعه است، بنابراین شاعران مسئولیت ‌های سنگینی در جامعه بر دوش دارند.

 

وی مردم کهگیلویه و بویراحمد را مانند طبیعتشان پاک و زلال دانست و اظهار کرد: حس غیرت در این استان می‌ تپد و مردم این استان غیوری و شجاعت خود را در دوران دفاع مقدس نشان دادند و امروز نیز با حضور گسترده در انتخابات و رکوردداری در حضور حداکثری، برگ زرینی دیگر بر افتخارات خود افزودند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این بیانگر تعبد و احساس مسئولیت مردم این استان است در شرایطی که تمام رسانه‌ های غربی علیه انتخابات در حال تبلیغات بودند حضور گسترده مردم مشت محکمی بر دهان دشمنان بود.

 

گفتنی است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور شرکت در مراسم اختتامیه جشنواره ملی شعر زاگرس به استان چهار فصل کهگیلویه وبویراحمد سفر کرده است.

 

پایان پیام/

کد خبر 117779

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha