نمایشگاه "تلاش" سرمشق فعالیت های فرهنگی است

دبیرستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به افتتاح نمایشگاه توانمندی های کانون های مساجد خراسان رضوی «تلاش»گفت: نمایشگاه تلاش می تواند الگوی ملی شدن این حرکتی فرهنگی باشد.

حجت الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در حاشیه افتتاح نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای کانون های مساجد خراسان رضوی با عنوان جشنواره تلاش ضمن تقدیر از دست اندرکاران و مسئولان برگزارکننده نمایشگاه به خبرنگار شبستان گفت: نمایشگاه «تلاش» خراسان رضوی می تواند الگوی ملی شدن این حرکت فرهنگی باشد.

 

وی افزود: در نمایشگاه تلاش شاهد زحمات شبانه روزی مسئولان کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی هستیم و این حرکت فرهنگی، زمینه را برای رقم خوردن حرکت های سازنده دیگر در کشور فراهم می کند.

 

دبیرستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه ارائه توانمندی ها و دستاوردهای کانون های مساجد استان خراسان رضوی در عرصه فرهنگی بسیار موثر است، تصریح کرد: توزیع دستاوردها و توانمندی ها یکی از مهمترین مشکلات عرصه فرهنگی است که برپایی این نمایشگاه به صورت خودجوش می تواند برای کانون های فرهنگی و هنری دیگر استان ها الگو قرار بگیرد.

 

وی افزود: کانون های فرهنگی و هنری مساجد فراگیرترین و فعال ترین مجموعه فرهنگی در جوار مساجد است که با رویکرد احیای نقش مساجد در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند.

 

دبیرستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور با بیان اینکه بر اساس اهداف برنامه پنجم توسعه کشور، کانون های فرهنگی در یک چهارم مساجد کشور راه اندازی می شوند و در حال حاضر 68 هزار مسجد در سطح کشور وجود دارد، افزود: تا پایان برنامه پنجم باید20 تا 22 هزار کانون فرهنگی و هنری در این مساجد راه اندازی شود.

  

وی همچنین برگزاری این نمایشگاه را فرصت مناسبی برای معرفی و تبلیغ این آثار دانست و ابراز امیدواری کرد: با برگزاری نمایشگاه های مشابه در سایر استان ها و الگوگیری از استان خراسان رضوی، شاهد گسترش این فعالیت ها در سطح کشور باشیم.

  

دبیرستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور اظهار داشت: تاکنون 12 هزار و 600 کانون فرهنگی و هنری در مساجد کشور حتی در روستاها راه اندازی شده است.

  

وی گفت: با اجرای مصوبه سال 1371 شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر راه اندازی کانون های فرهنگی و هنری در مساجد کشور با هدف مقابله با تهاجم فرهنگی معاندان و استفاده از ظرفیت های فرهنگی مساجد، شاهد نتایج خوبی از کارکرد این کانون ها در عرصه های فرهنگی و اجتماعی جامعه بوده ایم.

  

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این کانون ها فرصت های بسیار مناسب برای حضور فعال نوجوانان و جوانان در عرصه های فرهنگی جامعه فراهم کرده است.

  

وی اظهار داشت: این قشر که فعال ترین قشر جامعه هستند در قالب این کانون ها می توانند با همدلی و همفکری و با استفاده از ظرفیت های مساجد با محوریت امام جماعت آنها و رصد مسائل فرهنگی منطقه و شهر و روستای خود، گام های خوبی برای توسعه کمی و کیفی و اعتلای مسائل مبتنی بر ارزش های اسلامی بردارند.

  

شرکت کنندگان در این نمایشگاه تولیدات و طرح های نوین فرهنگی خود را در موضوع های عفاف و حجاب، نماز، مشاوره، ایثار و شهادت، قرآن، پژوهش و آموزش، عرصه های علمی و فناوری، فرهنگ و معارف قرآنی در معرض دید عموم قرار داده اند.

 

گفتنی است، نخستین نمایشگاه طرح ها، تولیدات و دستاوردهای نوین فرهنگی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی 18 تا 25 اسفند ماه در میدان شهدای مشهد برای بازدید علاقمندان دایر است.

 

پایان پیام/

کد خبر 115920

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =