همایش یزدشناسی نکوداشت استاد ایرج افشار برگزار شد

نخستین همایش یزدشناسی نکوداشت استاد ایرج افشار محقق، ایرانشناس و کتاب شناس برجسته کشور با حضور جمعی از پژوهشگران، یزدشناسان و دوستداران این استاد نامی در تالار فرهنگیان یزد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از استان یزد، غلامحسین دشتی، معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد در این مراسم با اشاره به ضرورت تشکیل چنین نشست هایی، گفت: اگر بشریت امروز مولوی ها و سعدی های ما را شناخته بود امروز علم، خداشناسی و خداپرستی در مسیر دیگری قرار داشت بنابراین تشکیل چنین نشست هایی بر اساس حقی است که جهان و بشریت بر گردن ما دارد.

وی با بیان اینکه تاریخ شناسی و ادبیات فارسی در تاریخ گذشته ایران مغفول مانده است و استاد ایرج افشار در هر دو این زمینه ها پیشتاز بود، اظهار داشت: ایران و شاید حتی بشریت از مغفول ماندن این دو عرصه متضرر شده اند چرا که اگر مردم و ایرانیان به هویت خود آشنا بودند باید تحولات 30 سال پیش زودتر از این ها اتفاق می افتاد.

دشتی ادامه داد: ایران اسلامی در بهمن 1357 یک گام به هویت خود نزدیک شد و آثار آن امروز قابل مشاهده است، با هویت بخشی که در انقلاب ایجاد شد به تاریخ و ادبیات خود بازگشتیم و در حال نزدک شدن به آن هستیم بنابراین باید قهرمانان خود را برجسته و بشناسیم.

وی با بیان اینکه اگر ایران شناخته شود تحولی عظیم در جهان ایجاد خواهد شد و استاد ایرج افشار از پیش قراولان این عرصه است، افزود: آینده از آن کسانی است که با ریشه و باطن عالم در ارتباط هستند.

معاون استاندار یزد با اشاره به اینکه برگزاری این نشست آغازی برای ادامه راه آینده است، اظهارداشت: نام استاد ایرج افشار با ایران پژوهی، با کتاب، متون کهن فارسی، واژه شناسی، اسناد تاریخی، جغرافیای تاریخی، باستان شناسی، عشق به فرهنگ و هویت ایران و ساده زیستی گره خورده است.


حسین مسرت که پژوهشی با عنوان یزدشناس نامور شامل زندگی، آثار و خدمات استاد ایرج افشار را به رشته تحریر در آورده است در این همایش گفت: استاد افشار در سفرهای پدر همواره به یزد می آمد، همسری یزدی برگزید، میهمانانش را در سفرها به یزد می آورد و عشق به یزد تا آخرین لحظه در جانش شعله ور بود.


وی با اشاره به خدمات بسیار استاد ایرج افشار برای فرهنگ و هویت یزد بیان کرد: استاد افشار در مدت 60 سال آثار بسیاری را در حوزه فرهنگ یزد تصحیح و تالیف کرده است.

حسین بشارت از دوستان استاد ایرج افشار نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: آشنایی من با استاد ایرج افشار به اوایل دهه 30 و راهروهای دانشکده حقوق باز می گردد، سال های 1360 تا 1365 آغاز ایامی بود که با راهنمایی استاد به چاپ کتاب هائی در حوزه فرهنگ یزد و یزدشناسی پرداختم و بیش از 13 تا 14 عنوان کتاب به چاپ رسید که به عنوان گنجینه حسین بشارت نام گرفت.

وی خاطرنشان کرد: استاد ایرج افشار سعه صدر بسیار داشت و علاقه مند بود هر آنچه می داند دیگران نیز بدانند، هر کجا استعدادی می دید دوست داشت آن را پرورش دهد، هیچگاه دوست نداشت که جلودار باشد جلوداری ایشان در این بود که دیگران جلودار باشند.


گفتنی است، در این مراسم جمعی دیگر از پژوهشگران و یزدشناسان به بیان سخنانی پیرامون آثار و شخصیت استاد ایرج افشار و ارائه دیدگاههای خود پیرامون ضرورت ها، چالش ها و آینده مباحث یزدشناسی در حوزه های مختلف از جمله فرهنگ، تاریخ، مفاخر، جغرافیا و ... پرداختند.

 

در حاشیه این مراسم نیز از سایت استاد ایرج افشار به آدرس http://irajafshar.ir/ رونمائی شد.

پایان پیام/ 

کد خبر 115915

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =