کانون های مساجد، جوانان را در حوزه های فکری و اعتقادی واکسینه می کند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، یکی از مهم ترین وظایف کانون های مساجد را واکسینه کردن جوانان در حوزه های فکری و اعتقادی دشمنان دانست.

به گزارش خبرگزاری شبستان از اهواز، حجت الاسلام سید لطف الله سپهر، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، ظهر امروز(18 اسفند) در همایش تجلیل از فعالان و منتخبان کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان، گفت: یکی از مهمترین وظایف کانون های مساجد واکسینه کردن جوانان در حوزه های فکری و اعتقادی دشمنان، پاسخ به شبهاتی که از سوی دشمنان القا می شود و ایجاد انس و الفت میان جوانان مساجد و قرآن و اهل بیت(ع) است.

 

وی با بیان اینکه نقش مساجد بر کسی پوشیده نیست، اضافه کرد: امروز مساجد باب جدیدی از فعالیت‌ها و رویداد‌ها را به روی مردم گشوده‌ و کانون بیداری اسلامی هستند از این رو لازم است نسبت به تقویت و توسعه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اهتمام ورزیم.

 

وی افزود: پیش از حادثه 11 سپتامبر تعداد مساجد در کشورهای غربی و آمریکایی ‌هزار و 29 باب بود این در حالی که پس از وقوع حادثه این تعداد به 2 هزار و 106 مسجد افزایش یافت که این تأثیرگذاری که از نشر اندیشه های اسلامی و انقلابی نشأت می گیرد وظیفه و رسالت ما را سنگین‌تر می‌کند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، بر برگزاری برنامه های فرهنگی، هنری و محتوایی با محوریت دینی در کانون های فرهنگی و هنری مساجد تأکید کرد و اذعان داشت: این کانون‌ها باید محلی برای تربیت جوانان هنرمند در زمینه‌های تئا‌تر، موسیقی، شعر و هنرهای تجسمی باشند.

 

وی با تأکید بر اهتمام ورزیدن به کیفیت فعالیت‌ها و ارتقای مسائل مذهبی و قرآنی در برنامه‌های مساجد گفت: در برخی مساجد کارهای فرهنگی و هنری پردازش می‌شود اما مسائل قرآنی نادیده گرفته می‌شود؛ رسالت ما تربیت کسانی است که با ورود به مسجد بر مسائل دینی و مذهبی، احکام، قرآن و تلاوت مسلط باشد.

 

حجت الاسلام سپهر، با بیان اینکه در سال های اخیر تعداد کانون های مساجد رشد چشم گیری داشته و هم اکنون 700 کانون فرهنگی هنری در استان خوزستان فعالیت می کند، یادآور شد: سال آینده باید تعداد کانون های فرهنگی و هنری مساجد به ‌هزار باب و تعداد مؤسسات قرآنی به 200 باب افزایش یابد.

 

وی بر ایجاد نمایشگاهی از فعالیت‌های کانون های مساجد در استان و شهرستان ‌ها برای نشان دادن توانمندی های این کانون ها تأکید کرد و ادامه داد: در هر مسجدی یک کانون فرهنگی و هنری و یک مؤسسه قرآنی تأسیس و راه اندازی شود و شهرستان هایی که زیر 20 کانون فرهنگی و هنری و کمتر از سه مؤسسه قرآنی داشته باشند در ارزشیابی سالانه تأثیر منفی خواهد داشت.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خاطر نشان کرد: دولت، دولت قرآنی و اسلامی است و ما افتخار می کنیم که در چنین شرایطی مشغول خدمت رسانی به دیگران هستیم، از این رو باید از موقعیتی که فراهم شده نهایت بهره برداری را بکنیم و از تسهیلات موجود برای رشد روحیه معنوی و قرآنی و دینی استفاده کرد.

 

همچنین حسین براتی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خوزستان، در این جلسه بیان کرد: امسال با کمک و همیاری همه همکارن و مدیران، کارشناسان و ائمه جماعات مساجد توانستیم همه آنچه را که در تفاهم نامه از سوی ستاد تعریف شده بود را به انجام برسانیم و هفت جشنواره و بیش از 600 رویداد فرهنگی مذهبی را در گستره استانی و شهرستانی در زمینه های آموزشی، تربیتی، پژوهشی، اردویی و... با همت و سعه صدر و بضاعتی که داشتیم برگزار کنیم.

 

وی ابراز داشت: امسال علاوه بر اعتباری که از سوی ستاد عالی کانون هیا مساجد به دبیرخانه استانی اختصاص یافت با مساعدت و پیگیری های مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی توانستیم از محل شاخص های سفر ریاست جمهوری اعتباراتی معادل یک میلیارد و 600 میلیون تومان را برای کانون های مساجد دریافت کنیم که تاکنون 30 درصد آن محقق و بین کانون های استان توزیع شد.

 

وی با بیان اینکه در حوزه کانون های مساجد امسال بیش از 100 باب و در حوزه کتابخانه های مساجد 25 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشتیم، توضیح داد: سال گذشته در طرح اوقات فراغت توانستیم با وارد کردن اسامی 35 هزار نفر شرکت کنندگان در سامانه طرح اوقات فراغت، جزو سه دستگاه برتر معرفی شویم و مبلغ 200 میلیون تومان از سوی استانداری به کانون های اختصاص می یابد که امیدواریم تا فروردین سال آینده این مبلغ را دریافت کنیم.

 

لازم به ذکر است، در پایان این مراسم از 130 از فعالان و منتخبان کانون های مساجد استان خوزستان با لوح تقدیر و هدایایی تجلیل و از کتاب نظام نامه جامع کتابخانه‌های مساجد کشور، کتاب شاخص های مدیریت در مسجد طراز اسلامی و نرم افزار تفسیر همراه رونمایی شد.
 

 

پایان پیام/

کد خبر 115913

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =