بازی در زمین دشمنان، عاقبت روحانی منفعل خواهد بود

رییس جامعه امصطفی العالمیه گفت: روحانی باید فرصت یاب و فرصت ساز باشد و در صورت انفعال مجبور به بازی در زمین دشمنان است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام اعرافی، رییس جامعه امصطفی العالمیه امروز (18 اسفند) در مراسم دومین نکوداشت چهره های ماندگار حوزوی "ویژه نکوداشت علامه سید سعید اختر رضوی و عبدالهادی الفضلی" گفت: این چهره ها هر دو از نهاد فاخر روحانیت و حوزه های علمیه برخاستند و هر یک در مسیری که انتخاب کردند به موفقیت رسیده و کامیاب شدند و نکات فراوانی می توان از این چهره ها فراگرفت.


وی ادامه داد: اخلاص خداخواهی در هر زمینه ای بسیار موثر است و تنها در صورت رعایت آن حوزه و عالم دین می تواند به رسالت دشوار خود عمل کرده و موفق باشند.


رییس جامعه امصطفی العالمیه تصریح کرد: در سیره علمای بزرگ ما توجه به اخلاص در کنار صبر و پایداری و سخت کوشی در راه خدا بسیار مورد تاکید است.


وی افزود: نکته دیگری که از این چهره ها می توان آموخت، عالی بودن روحانیت است و نباید در عرصه ابلاغ دین منفعل باشیم.


وی ادامه داد: اگر ما در گوشه ای منفعل شدیم، حتما در زمین دشمنان بازی خواهیم کرد چرا که آنها منفعلانه عمل نکرده و مدام در حال طراحی نقشه هستند، روحانی باید فرصت یاب و فرصت ساز باشد و اگر اینچنین نبود، مجبور به بازی در زمین آنها خواهد بود.


حجت الاسلام اعرافی با اشاره به دیگر ویژگی های عالمان دن و مبلغان خاطرنشان کرد: روح و نگاه روحانی باید آینده نگرانه باشد و عالم دین باید در سخت ترین شرایط به آینده امیدوار باشد.


وی در ادامه نوگرایی های ناصحیح و گرفتاری افراط طلبانه در سنت گرایی ها را آفت دانست و گفت: هر دوی این موراد دو روی سکه ای هستند که تقلبی است و راه درست نوگرایی در عین تکیه بر اصالت هاست که معنایی درست پیدا می کند.

 


رییس جامعه امصطفی العالمیه تصریح کرد: اسلام سیاسی و آخوند سیاسی نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد و آخوندی که سیاسی باشد، اسلام را درست درک کرده که باید بخصوص در حوزه های خودمان در این خصوص دقت لازم را داشته باشیم.


وی افزود: نکته دیگر مسئله هجرت می باشد که یک اصل اصیل و یک جزء مهم برای انتقال پیام است و روحانی مبلغ باید برای تبلیغ دین خود به مناطق مختلف هجرت کند چرا که اساس اسلام تبلیغ از هجرت شکل گرفت.


حجت الاسلام اعرافی گف: نگاه فرا مذهبی و فرا ملی داشتن به برادران خود نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار گرفته و از بزرگان این راه درس گرفته شود ما نباید وحدت، انسجام و همدلی را در برابر دشمنان فراموش کنیم.


وی در پایان تصریح کرد: مدیریت مردمی، ساده زیستی و زندگی هماهنگ با توده های مردم ز جمله ویژگی های برجسته علمای بزرگ ماست که باید نسخه حرکت امروز ما قرار گرفته و مشکلات امروز جامعه بشری را به واسطه آن حل کنیم.


پایان پیام/
 

کد خبر 115903

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =