حوزه علمیه قم، معیار حق و باطل بسیاری از توده ها در جهان است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر توجه بسیاری از توده ها به حوزه علمیه قم گفت: حوزه علمیه قم، معیار حق و باطل بسیاری از توده ها در جهان است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله تسخیری، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی امروز (18 اسفند) در دومین نکوداشت چهره های ماندگار حوزوی، ویژه نکوداشت علامه سید سعید اختر رضوی و عبدالهادی الفضلی با اشاره به ویژگی های این دو عالم وارسته، گفت: هر دوی این بزرگواران از برجسته هترین مبلغان مکتب اهل بیت (ع) می باشند.


وی ادامه داد: آیت الله الفضلی از علمایی هستند که در حوزه های نجف اشرف، بغداد، مصر و بالاخره در کشور خود عربستان سعودی زحمت های فراوانی را در جهت گسترش اسلام ناب متحمل شده است.


دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: سید سعید اختر نیز از علمای بزرگواری است که به مدت 43 سال در آفریقا ماندند و در آنجا به نشر معارف اهل بیت (ع) پرداختند به گونه ای که گفته می شود50 هزار نفر به دست این بزرگوار به مکتب عزیز اهل بیت (ع) گرویدند.


وی ضمن قدردانی از برگزاری چنین مراسم های نکوداشتی برای بزرگان این عرصه ادامه داد: این مراسم عرصه تشکری است از طرف حوزه علمیه قم نسبت به خدمات این بزرگوران البته شاید هنوز ما نتوانسته باشیم عظمت این حوزه را درک کنیم ولی خیلی ها در اطراف جهان منتظر شنیدن رای این حوزه پربرکت می باشند.


آیت الله تسخیری گفت: حوزه علمیه قم نزد بسیاری از توده ها معیار حق و باطل است و تکریم آن از چهره های ماندگار جهان اسلام و بخصوص تشیع بسیار بجاست و می توان با چنین برنامه هایی ضمن معرفی این چهره ها مسیر هدایت را برای دیگران روشن کرده و به طلاب جوان الگو ارائه دهیم و باید این سنت حسنه ادامه داشته باشد.


وی با اشاره به برخی از مقام های آیت الله الفضلی افزود: این شخصیت عظیم در حال حاضر به عنوان نماینده مقام معظم رهبری در منطقه شرقی و عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) و به عنوان قوت قلب مجاهدین در منطقه شرقی که در بدترین وضعیت به سر می برند و همچنین به عنوان استاد حوزه های علمیه و دانشگاه های فقه در نجف، جده و لندن و از شاگردان پایه گذاران دوران طلایی حوزه های نجف همچون مرحوم سید محسن حکیم و شهید صدر می باشد.


دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: آیت الله فضلی از رهبران بیداری اسلامی است و این مسئله در کتاب های تالیفی او به وضوح دیده می شود و این بزرگوار نقش برجسته ای در مقابله با اندیشه های ماتریالیستی حزب کمونیست در عراق داشته اند که این تفکرها تحت تاثیر اندیشه های استاد او مرحوم آیت الله حکیم می باشد.


وی تصریح کرد: آیت الله الفضلی قائل به لزوم ایجاد پل بین حوزه و دانشگاه می باشد که این تفکر را نیز از اندیشه آیت الله مطهری به ودیعه گرفته است و او از مدافعان سخت مکتب اهل بیت (ع) است و داعیه تقریب مذاهب و لزوم تمرکز همه مذاهب بر نقاط مشترک در دین را دارد.


دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: آیت الله فضلی تاکید دارند که همه مومنان در 90 درصد مسائل زندگی مشترک هستند ولی متاسفانه دشمن با سوء استفاده از همان 10 درصد در بین مسلمانان تفرقه می اندازند.

 

وی در ادامه با اشاره به ویژگی های مرحوم سید سعید اختر به عنوان دومین فرد مورد تجلیل در این نکوداشت اظهار داشت: این عالم والا مقام که چند روز گذشته سالگرد فوت ایشان بود به هفت زبان دنیا مسلط بود و از او به عنوان فردی صبور و مخلص یاد می شود.


پایان پیام/

 

 

کد خبر 115887

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =