کانون‌های مساجد یکی از موثرترین مراکز فرهنگی سازمان‌یافته هستند

استاندار خراسان جنوبی گفت: امروز کانون‌های فرهنگی هنری مساجد یکی از کارآمدترین، فراگیرترین و مؤثرترین مراکز فرهنگی سازمان یافته تلقی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند، قهرمان رشید، استاندار خراسان جنوبی امروز (18 اسفند) به مناسبت سالروز تاسیس ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد پیامی صادر کرد. متن پیام به شرح زیر است؛

 

"بسم ا... الرحمن الرحیم"
الحمدلله الذی هدانا لهذا وما کنا لنهتدی لولا ان هدانا الله


گفت از مسجد بگو، گفتم ز جان گویم تو را               مسجدی که می برد جان را به سوی کبریا


مسجد جایگاه نزول برکات و خیرات آسمانی، خانه راز و نیاز، عشق و محبت بندگان مخلص خدا، محل صفا و صمیمیت، ایثار و رحمت، تجلّی بهشت خدا در زمین و محل آرامش عارفان است. مکان آن، بهترین قطعات زمین است و فرشتگان، با اهل آن همنشین می باشند.


مسجد، از نخستین نهادهایی است که در صدر اسلام شکل گرفت. نقش آفرینی مساجد در تمامی عرصه‌ها و شئون جامعه اسلامی، سبب توسعه و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی بوده است. همچنان‌ که مساجد در عصر پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) کارکردی فراتر از برگزاری مراسم عبادی داشته، بار دیگر با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام راحل (ره) که به حق مجدد اسلام ناب بود جایگاه خود را باز یافته و در همه زمینه های عبادی، سیاسی، فرهنگی، آموزشی، نظامی، قضایی و... نقش آفرینی کرده است، به طوری که یکی از کانون های تجمع نیروهای انقلابی و نیروهای رزمنده برای اعزام به جبهه های نبرد، مساجد بودند.


امام بزرگوار با تأکید بر نقش محوری مسجد در خنثی کردن نقشه های دشمنان اسلام می فرمایند: "مسجد سنگر است سنگر ها را باید پر کرد".


دنیای اسلام امروز تشنه دین و معارف الهی است و وظیفه مساجد به عنوان کانون های بصیرت این است که اسلام را به صورت صحیح و جامع به دنیا صادر کنند.


با اندیشه خالی و فقدان امکانات نرم‌افزاری در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن کاری از پیش برده نمی‌شود و دستگاه‌های فرهنگی باید موضوع مهندسی فرهنگی را جدی بگیرند. در همین راستا دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان جنوبی به جوانان و نوجوانان این استان می تواند کمک ‌کند تا در مقابل این شبیخون فرهنگی پایه‌های اعتقادی آنان متزلزل نشود و با تکیه بر مواریث فرهنگی و بنیان‌های دینی خود ایستادگی و مقاومت نمایند.


امروز کانون‌های فرهنگی هنری مساجد یکی از کارآمدترین، فراگیرترین و مؤثرترین مراکز فرهنگی سازمان یافته تلقی می‌شوند تا جائیکه این کانون‌ها با توجه به پراکندگی و گستردگی فراوان، توانسته‌اند در مقابله با تهاجم فرهنگی و ترویج فرهنگ اسلامی نقش مؤثری ایفا کنند.


18 اسفند ماه سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد که باعث شکوفایی و رونق مساجد در زمینه های جذب جوانان ، برنامه های فرهنگی، هنری، ورزشی، دینی، علمی و ... شده است را تبریک و تهنیت و به همه خدمتگذاران این مجموعه خدا قوت عرض می کنم.

پایان پیام/

کد خبر 115861

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =