کانون های مساجد بستری برای تحول معنوی جوانان هستند

استاندار زنجان با تاکید بر فعالیت های روزافزون کانون های فرهنگی و هنری مساجد، گفت: این مراکز کانونی برای تحول معنوی جوانان و نوجوانان فراهم کرده است.

محمد رئوفی نژاد، استاندار زنجان با تبریک 18 اسفند سالروز تاسیس ستاد عالی کانون های مساجد کشور، به خبرنگار شبستان گفت: مساجد از صدر اسلام به عنوان سنگرهایی در دفاع از ارزش های اسلام همواره مورد توجه بوده است.
 

وی به نقش مهم و برجسته مساجد در تصمیمات سیاسی و اقتصادی صدر اسلام اشاره کرد و گفت: نقش مساجدی همچون مسجد قبا، مسجد النبی و مسجد کوفه بر هیچ کس پوشیده نیست و این مراکز به عنوان قطب اتحاد انسجام امت اسلامی شناخته شده اند.


مقام عالی استان با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی نیز ریشه در اسلام و دین باوری دارد، گفت: مساجد نقش پررنگی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران ایفا کردند.
 

استاندار زنجان با اشاره به اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مساجد محل شکل گیری و ساماندهی مبارزین انقلابی بود، افزود: در مساجد برنامه ریزی جهت مقابله و مبارزه با رژیم پهلوی در قالب جلسات تفسیر و اخلاق با پوشش های دینی و فعالیت های مذهبی انجام می شد.
 

رئوفی نژاد با اشار ه به اینکه کلیه مساجد در کشور به محلی جهت ساماندهی و تمرکز مبارزین با شاه تبدیل شده بود، ادامه داد: در استان زنجان نیز مسجد دستغیب به مرکزی جهت تشکیل گروه های مبارزه تبدیل شده بود و تصمیمات اساسی و اعلامیه های امام راحل از طریق این مسجد در شهر توزیع می شد.
 

وی با اشاره به اینکه در زمان اوج گیری انقلاب، کل مساجد در کشور محل تجمع و برنامه ریزی، سخنرانی و حرکت مردم در خیابان های شهر شده بود، افزود: این حرکات در سال 46 آغاز و در سال 47 به اوج خود رسید و شاهد هستیم تمام این حرکات و برنامه ریزی ها از مساجد آغاز می شدند.
 

استاندار زنجان به جنگ تحمیلی و 8 سال دفاع مقدس نیز اشاره کرد و گفت: نقش مساجد در این دوران نیز بی بدیل بود و شاهد ساماندهی آموزش های نظامی، رزمی و آمادگی جسمانی رزمندگان در مساجد بودیم.
 

وی به تدارکات پشت جبهه در این دوران اشاره کرد و گفت: گروه های مردمی که در قالب بسیج ساماندهی شده بودند، در مساجد گردهم می آمدند.
 

استاندار زنجان از مساجد به عنوان پایگاه های امدادی در طول 8 سال دفاع مقدس یاد کرد و افزود: مساجد به محلی برای جمع آوری کمک های مردمی به رزمندگان تبدیل شده بود.
 

وی به کارکرد فرهنگی مساجد پس از تشکیل انقلاب اسلامی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در راستای ارتقاء سطح فرهنگی و هنری جامعه پایگاه های فرهنگی در کنار مساجد ایجاد شد که نقش بسزایی در ارتقاء سطح باورهای دینی افراد جامعه دارد.


مقام عالی استان، کانون های مساجد را محل تجمع جوانان و نوجوانان هر محله در شهر و روستاها خواند و ادامه داد: این مراکز فرصت مناسبی برای استفاده از ظرفیت مساجد است.
 

استاندار زنجان، توجه به توسعه کمی و کیفی کانون های مساجد را خواستار شد و گفت: پس از روی کار آمدن دولت نهم و دهم شاهد توجهات بیش از پیشی به مقوله فرهنگی و کانون های مساجد هستیم.
 

رئوفی نژاد، تعداد کانون های مساجد استان زنجان تا قبل از دولت نهم و دهم را 42 باب عنوان کرد و گفت: پس از روی کار آمدن دولت نهم این تعداد به 197 باب در استان افزایش یافت.
 

وی تعداد کتابخانه های مساجد تا پایان سال 84 را 15 کتابخانه خواند و ادامه داد: این تعداد پس از آغاز دولت نهم به 40 کتابخانه ارتقاء یافت.
 

استاندار زنجان به اتعقاد تفاهم نامه بین کانون های مساجد و استانداری ها اشاره کرد و ادامه داد: این تفاهم نامه در سال 90 به انعقاد رسیده است که بر مبنای آن استانداری موظف است در راستای تجهیز و تکمیل کانون های مساجد در سال های 90 و 91 مبلغ 700 میلیون تومان به امر مهم اختصاص دهد.


پایان پیام/

کد خبر 115845

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =