کنفرانس نقش و مشارکت دانشمندان ایرانی در تمدن اسلامی برگزار شد

کنفرانس بین المللی نقش و مشارکت دانشمندان ایرانی در تمدن اسلامی با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دانشگاه هدایت الله جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، "سید محمد حسینی" روز پنجشنبه در کنفرانس بین المللی نقش و مشارکت دانشمندان ایرانی در تمدن اسلامی که در دانشگاه هدایت الله جاکارتا برگزار شد ،گفت: روحیه علم آموزی ایرانیان در بستر اهمیت به علم و دانش در دین اسلام پیوند خورد و باعث رشد و بالندگی دانشمندان ایرانی در غرصه های مختلف شد.

 

وی ایرانیان را سرآمد در علم و دانش عنوان کرد و گفت:اندیشه و افکار دانشمندان ایرانی امروزه دنیا را فتح کرده است.

 

حسینی با بیانن اینکه اگرامروز از ایران در میان شما سخن می گویم تعصب بر قومیت گرایی نیست ،اظهار داشت:تنها برتری ایمان ،علم، تقوا وجهاد در اینجا مطرح است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: اگر هم اکنون ایران مظهر مقاومت و پایداری در جهان شناخته شده به دلیل پیشینه درخشان در زمینه علم و دانش و موارد فوق الذکر می باشد که در دنیا زبانزد همگان گشته است.

 

حسینی با اشاره به آثار موجود در شهرسوخته سیستان و بلوچستان و برخی آثار در کرمان که بالغ بر5 هزار سال سابقه تاریخی دارند،ایران را دارای تمدن چند هزار ساله عنوان کرد.

 

وی اظهار داشت: با این سابقه تاریخی طبیعی است که با مطرح شدن اسلام همگان با آغوش باز پذیرا می شوند چراکه اسلام را دین منطق ، استدلال و علم و دانش می دانند.

 

حسینی به تصویر ابن سینا که در محل کنفرانس نصب شده بود اشاره کرد و گفت: هم اکنون در برخی از داشگاههای اروپا نیز این تصویر دیده می شود که نشانگر افتخار به اندیشه ها ی او در سیاست و علوم پزشکی هستند.

 

وی همچنین با اشاره به برخی از دانشمندان ایرانی از جمله زکریای رازی ،خواجه نصیر الدین طوسی،شیخ اشراق،امام فخر رازی علامه طباطبایی و...دانشمندان ایرانی را سرآمد در همه رشته های علمی ،ادبی ،فناوری ،تکنولوژی وغیره عنوان کرد.

 

بنابر گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ایرانیان در بحث شعر و ادب خدمت قابل توجه ای را به فرهنگ و ادب کرده اند ،ابراز امیدواری کرد: دانشجویان اندونزی نیز با ابیات زیبا و زندگی ساز شاعران همچون رودکی ،مولوی ،حافظ،سعدی ،ناصر خسرو و دیگر شعرا آشنا شوند و با این شخصیت ها و آثارشان هرچه بیشتر انس گرفته تا برای آنها معرفی شوند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه ابراز امیدواری کرد دانشجویان کشور اندونزی که در پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان زندگی می کنند، پرچمدار علم و دانش و حکمت در جهان اسلام باشند و آینده نزدیک شاهد رشد و اعتلای و بیداری هرچه بیشتر در جهان اسلام باشند.

 

کنفرانس بین المللی نقش و مشارکت دانشمندان ایرانی در تمدن اسلامی روز پنجشنبه با حضور "سید محمد حسینی " وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ،محمود فرازنده سفیر جمهوری اسلامی در اندونزی ،شماری از مسئولان علمی و آموزشی و فرهنگی به همراه جمع کثیری از دانشجویان اندونزی در دانشگاه هدایت الله جاکارتا برگزار شد.
 

 

پایان پیام/

کد خبر 115837

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =