شرایط اشتغال برای بیش از 54 هزار نفر در استان فراهم شده است

معاون برنامه ریزی استاندار قزوین با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اشتغالزایی استان، گفت: در سال جاری شرایط اشتغال برای 54 هزار و 500 نفر فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قزوین، مجید نادری، معاون برنامه ریزی استاندار قزوین با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اشتغالزایی استان، گفت: یکی از اولویت های اصلی استان در سال جاری فراهم کردن شرایط اشتغال برای 38 هزار نفر بود که با همکاری و تعامل همه عوامل اجرایی استان تاکنون شرایط اشتغال برای بیش از 54 هزار نفر فراهم شده است.

 

وی با بیان اینکه این امر نشان از پویایی و بالندگی چرخ توسعه است، اظهار داشت: با توجه به این امر قطعاً این میزان تا پایان سال جاری تغییر خواهد کرد.

 

نادری  از تحقق هدف 300 میلیون دلاری صادرات استان در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: در بخش صادرات غیرنفتی استان 43 درصد رشد داشته است که این میزان از میانگین کشوری بیشتر است.

 

وی با اشاره به اینکه میزان واردات به کشور با توجه به سیاست گذاری های کلان امسال کاهش پیدا کرد، بیان داشت: با این حال میزان واردات استان قزوین در سال جاری 42 درصد افزایش را نشان می دهد.

 

نادری، علت این افزایش واردات را توسعه صنایع استان ذکر کرد و گفت: عمده واردات به استان قزوین شامل ماشین آلات صنعتی بوده که در بخش صنایع استان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

معاون برنامه ریزی استاندار قزوین همچنین به اتمام 120 پروژه صنعتی نیمه تمام اشاره کرد و افزود: این واحدهای صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل استان معرفی شده اند.

 

نادری افزود: بانک های استان نیز یک هزار میلیارد ریال تسهیلات برای این طرح ها اختصاص داده که کمک بسیاری را به رشد و توسعه استان خواهند کرد.

 

وی این میزان پرداخت تسهیلات را علاوه بر تسهیلات یک هزار و 340 میلیارد ریالی بانک صنعت و معدن ذکر کرد که به پروژه های صنعتی استان اختصاص یافته است.

 

نادری، میزان اعتبارات عمرانی استان در سال جاری را یک هزار و 680 میلیارد ریال دانست و افزود: این میزان در قالب اعتبارات ملی استانی شده، تملک دارایی و سرمایه ای؛ مصوبات خاص؛ اعتبارات حوادث غیرمترقبه، مازاد درآمد تملک دارایی و ارتقای شاخص های فرهنگی کشور در ردیف های جداگانه به استان ابلاغ شده است.

 

وی اظهار داشت: با پیگیری هایی که امسال صورت گرفت اعتبارات پروژه های مهم استان شامل احداث راه آهن قزوین – رشت ؛ دشت قزوین، مترو قزوین – هشتگرد – محمدیه، سد بالاخانلو، آزاد راه بوئین زهرا – ساوه، محور قزوین، الموت – تنکابن، چهاربانده کردن محور تاکستان – ابهر، سلطانیه و دو بانده کردن راه آهن قزوین – تهران در ردیف اعتبارات سال 91 قرار گرفت که برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

 

معاون برنامه ریزی استانداری قزوین، میزان رشد اعتبارات عمرانی استان را در لایحه بودجه سال 91 بیشتر از میانگین کشوری بیان کرد و ادامه داد این امر باعث می شود تا جایگاه اعتباری استان از رتبه 29 به 27 ارتقا یابد.

 

وی میزان اعتبارات جاری استان را امسال 640 میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: این میزان اعتبار در لایحه بودجه سال جدید با 5/5 درصد رشد به 670 میلیارد ریال رسیده است.

 

معاون برنامه‌ریزی استاندار قزوین در ادامه به اتمام مطالعات سند آزمایش استان اشاره کرده و گفت: فرایند تصویب این سند رو به اتمام است و قزوین اولین استانی است که در این راه گام برداشته است.

 

وی به اتمام سند توسعه اشتغال استان قزوین نیز اشاره کرده و بیان داشت: تدوین سند توسعه اشتغال استان به اتمام رسیده و به زودی تصویب می شود.

 

نادری  به ایام نوروز و نیاز مردم به کالا و ارزاق عمومی در این ایام اشاره کرد و افزود: ستاد تسهیلات نوروزی استان تشکیل شده و جلساتی از قبیل تنظیم بازار برای کنترل قیمت ها و جلوگیری از نگرانی اقلام مصرفی مردم برگزار شده است.

 

وی خطاب به مردم استان قزوین، گفت: با آسودگی خاطر ایام سال نو خود را جشن بگیرید چرا که هیچ دغدغه‌ای در این ایام برای تامین پول نو یا میوه، مایحتاج عمومی و ضروری مردم وجود ندارد.

 

معاون برنامه‌ریزی استانداری قزوین به سفرهای استانی دولت به استان قزوین اشاره کرد و گفت: از پروژه‌های دور اول سفر ریاست جمهوری به استان پروژه بر زمین مانده‌ای نمانده و از مصوبات دور دوم سفر نیز بیش از 77 درصد آن اجرایی شده است.

 

وی پروژه‌های دور سوم سفر رئیس جمهور به استان قزوین را پروژه‌هایی مطلوب و مناسب استان ارزیابی کرد و اظهار داشت: بیشتر از 40 درصد پروژه‌های دور سوم سفر هیات دولت به استان قزوین نیز اجرایی شده‌اند.

 

نادری در خصوص اعتبارات قرآنی که دستگاهها باید در راستای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی هزینه کنند اشاره و خاطر نشان کرد: نیم درصد اعتبارات این موضوع ملی بوده و بخشی هم تکالیف خود دستگاههاست که باید در این حوزه پرداخت شود.

 

وی در ادامه به سفرهای هیاتهای خارجی به استان قزوین و اعزام هیاتهایی به منظور توسعه روابط اقتصادی استان با دیگر کشورهای جهان اشاره کرد و گفت: این سفرها اغلب با هدف توسعه صادرات غیرنفتی، سرمایه‌گذاری مشترک و انتقال دانش فنی صورت می‌گیرد که نتایج قابل قبولی نیز از آن استخراج شده است.

 

نادری افزود: در سفر اخیر هیئتی از استان به کشور چین تفاهم نامه‌ای در قالب 10 بند به امضا رسیده که در قالب آن مقرر شده سرمایه‌گذاری های مشترک، تامین ماشین آلات، صادرات خشکبار، انگور تازه، غذای حلال و میوه به این کشور صورت گیرد.

 

به گزارش روابط عمومی استانداری قزوین، وی به سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال جاری اشاره و تصریح کرد: براساس نتایج استخراج شده از این سرشماری جمعیت استان یک میلیون و 205 هزار و 29 نفر برآورد شده است.

 

نادری تصریح کرد: 5/73 درصد این جمعیت شهری و 5/26 درصد این جمعیت روستایی است که 2/51 درصد آن را مردان و 8/48 درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.
 

 

پایان پیام/ 

کد خبر 115828

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =