علوم نوظهور برای مردم جهان از اهمیتی ویژه برخوردار است

دکتر گواهی: میزان جست وجو و ارائه مطالب در حوزه آینده پژوهی نشان می دهد که علوم نو ظهور چه طور پیش می رود و چه اهمیتی برای مردم جهان دارد.

به گزارش خبرنگار شبستان، نشست تخصصی (غرب و آینده پژوهی)، عصر روز چهارشنبه، 17 اسفندماه، در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

در این نشست دکتر گواهی، به عنوان سومین سخنران حاضر، اظهار کرد: آینده پژوهی حوزه معرفتی جدیدی است و مربوط به سال حدود 1940 است و هنوز هشتاد سال از عمرش نمی گذرد.
وی با بیان اینکه حوزه هایی از این دست مانند آینده پژوهی در قرن اخیر به کرات ایجاد شده است، به علومی مانند علم مواد و آی تی اشاره کرد و آن ها را در زمره دیگر حوزه هایی قرار داد که در رشته علوم جدید قرار می گیرند.

دکتر گواهی ادامه داد: در زمینه آینده پژوهی که در غرب به عنوان حوزه معرفت جدید مطرح شد، اصطلاحات مختص به موضوع، هنوز جا نیفتاده و متدوال نشده است چه رسد در کشور ما اما می توان از رایج ترین واژه ها و اصطلاحاتی که در به زبان انگلیسی در حوزه آینده پژوهی استفاده می شود از واژه هایی چون Feather striking به معنای آینده نگری و feather studies به معنای آینده نگاری نام برد.

وی تصریح کرد: واژه آینده نگاری یا همان feather studies سال گذشته، در گوگل بالای هشتاد میلیون عنوان را ارائه کرد و اما امسال این واژه طق مشاهدات خودم، به هشتصد وبیست وچهار مییون رسیده بود که میزان جست وجو و ارائه مطالب در حوزه آینده پژوهی نشان می دهد که علوم نو ظهور چه طور پیش می رود و چه اهمیتی برای مردم جهان دارد.
دکتر گواهی در پایان با اشاره به نقش آینده نگری در حوزه علوم مختلف، به فعالیت های برخی کشورها با توجه به اینده نگری، در حوزه های مختلف پرداخت و اهمیت این امر و بکارگیری علمی اش در حوزه های مختلف را امری ضروری خواند.
انتهای پیام/
 

کد خبر 115826

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =