گردهمایی فعالان کانون‌های مساجد خراسان جنوبی برگزار می‌شود

گردهمایی بزرگ ائمه جماعات، مدیران و فعالان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی فردا با حضور مسئولان کشوری و استانی در بیرجند برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام رمضان زاهدی، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان جنوبی به خبرنگار شبستان در بیرجند گفت: این گردهمایی فردا (19 اسفند) با حضور طاهریان، معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، حجت‌الاسلام سیدمحمدباقر عبادی، نماینده منتخب مردم بیرجند و درمیان در مجلس نهم، گلرو معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری خراسان جنوبی و جمعی از مسئولان برگزار می‌شود.


وی ادامه داد: در این گردهمایی کارگاه‌های آموزشی ویژه فعالان کانون‌های مساجد با حضور اساتید برجسته برگزار می‌شود.


مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان جنوبی در ادامه اظهار داشت: دبیرخانه ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانونهای فرهنگی، هنری مساجد کشور بر اساس مصوبه شماره 302 شورای عالی انقلاب فرهنگی در 18 اسفند 71 با هدف احیای نقش واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد و استفاده بهینه از امکانات و تاسیسات دستگاههای دولتی که امکان بهره‌وری فرهنگی دارند، تاسیس شد.


تاسیس 253 کانون فرهنگی و هنری در خراسان جنوبی
وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین وظایف این نهاد راه اندازی، توسعه و تجهیز کانون های فرهنگی هنری در مساجد سراسر کشور است، گفت: توزیع جغرافیایی این کانون‌ها که دارای برنامه ای گسترده آموزشی در حوزه‌های علوم قرآنی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و علمی هستند، به حدی است که در دور افتاده ترین نقاط مرزی اعم از روستایی و شهری شاهد فعالیت آنان با محوریت ائمه جماعات و همراهی جوانان مسجدی هستیم.


وی ادامه داد: در این راستا تاکنون 253 کانون فرهنگی و هنری مساجد در سطح استان راه‌اندازی شده است.


وجود 241 باب کتابخانه و قرائتخانه‌های در کانون‌های مساجد

حجت الاسلام زاهدی ادامه داد: با تاسیس ستاد عالی کانون‌های مساجد راه اندازی، ساماندهی و تجهیز کتابخانه های مساجد، به عنوان نهاد مکمل فعالیت‌های فرهنگی و در راستای اهداف کانون‌های مساجد در سراسر کشور آغاز شد.

 

وی گفت: در این راستا 241 باب کتابخانه و قرائتخانه با 72 هزار جلد کتاب در سطح استان ایجاد و تجهیز و تاکنون 31 هزار و 200 عضو از خدمات مختلف کتابخوانی و مطالعه این کتابخانه‌ها بهره‌مند شده‌اند و بالغ بر 370 هزار جلد کتاب به جوانان و نوجوانان به امانت داده شده است.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه تمامی فعالیت‌های قرآنی کانون‌ها اعم از "طرح تلاوت نور، تفسیر همراه، سلام مسجد، شکوفه های نور" زیر نظر خانه نور اداره می شود، ادامه داد: در حال حاضر 27 خانه نور در سطح استان فعالیت دارند.

 

اجرای طرح تلاوت نور در 650 مسجد خراسان جنوبی
مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان جنوبی ترویج طرح تلاوت یک صفحه قرآن در بین نمازهای جماعت مساجد سراسر استان و اهدای هزاران جلد قرآن کریم به مساجد مجری این طرح را یکی از شاخص ترین برنامه های قرآنی این نهاد ذکر کرد و گفت: با اجرای این طرح از سوی دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان، مساجد مجری به قرآن‌های معنادار تجهیز شده است که این طرح در حال حاضر در650 باب از مساجد اجرا می شود.


وی اظهار داشت: همچنین طرح احیای تفسیر روزانه قرآن کریم همزمان با اجرای طرح تلاوت نور در قالب 15 جلد تفسیر همراه با هدف انس عمومی با قرآن و احیای فرهنگ قرائت روزانه قرآن کریم در سطح مساجد اجرا می‌شود.


حجت‌الاسلام زاهدی با اشاره به تشکیل هسته‌های پژوهشی در مساجد با هدف شناسایی، تربیت و حمایت از جوانان دارای استعدادهای برتر، برگزاری میزگردهای تخصصی با رویکرد استفاده از تجربیات و نظرات ارزشمند کارشناسان و صاحب‌نظران و همچنین انتشار کتاب هایی با موضوع مسجد و حمایت از پژوهش های مسجدی اذعان داشت: در این زمینه راه‌اندازی کانون تخصصی پژوهش و تشکیل 6 هسته پژوهشی در کانون های فعال از جمله عملکردهای این بخش است.

 

برگزاری 192 عنوان برنامه قرآنی در خراسان جنوبی
وی از اجرای پروژه‌های مختلف آموزشی برای مخاطبان کانون های فرهنگی هنری مساجد در قالب یکهزار و 20 نفرساعت خبر داد و گفت: در این راستا تنها بالغ بر 192 عنوان برنامه قرآنی به مخاطبان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد ارائه شده است.

 

انعکاس 12 هزار خبر از سال 84 تاکنون از سوی نمایندگی خبرگزاری شبستان خراسان جنوبی
مسئول خبرگزاری شبستان نمایندگی خراسان جنوبی در پایان با اشاره به فعالیت این رسانه در خراسان جنوبی یادور شد: تهیه، تولید و انعکاس 12 هزار خبر از سرویس استان خراسان جنوبی در قالب خبر، گزارش، مصاحبه، یادداشت، عکس و مقاله از سال84 تاکنون را می توان به عنوان شاخص ترین فعالیت این خبرگزاری در استان برشمرد.


پایان پیام/

کد خبر 115819

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =