جایگاه هنر دینی در مساجد آشکار شده است

یک داستان‌نویس و منتقد ادبی با اشاره به اهمیت شفاف‌سازی جایگاه مساجد با برپایی جشنواره‌های متعدد در سطح جامعه، گفت: جایگاه مساجد در حوزه هنر دینی مشخص شده و این مکان‌ها به محلی برای الهام‌گیری جوانان در بخش‌های

 به گزارش خبرگزاری شبستان،حسن اصغری، داستان‌نویس و منتقد ادبی  با اشاره به جایگاه هنر دینی در مساجد گفت: در صورتی که مساجد و مسئولان بخش‌های هنری مساجد بتوانند جوانان را برای ارایه فعالیت‌های هنری تشویق کنند، این اماکن مقدس بهترین محل برای انجام کارهای هنری است.

وی آثار فرهنگ دینی را شامل مجموعه دستاوردهایی دانست که از هزار سال پیش مکتوب شده و یادآوری کرد: از نمونه این آثار می‌توان به کتب ارزشمندی همچون «اسرارالتوحید»، «تذکره‌الاولیا» و «کشف‌الاسرار» اشاره کرد؛ همچنین منابع معاصری در حوزه فرهنگ و هنر دینی در ایران و دیگر ادیان مانند مسیحیت نیز وجود دارد.

اصغری با اشاره به این‌که فرهنگ دارای تنوع و تکثر فراوانی است و در خلوت‌گزینی انسان‌ها پدید می‌آید، افزود: این فرهنگ نمی‌تواند و نباید به صورت دستوری و فرمایشی میان جوانان خلق شود. بنابراین هر نهاد، سازمان و تشکلی برای الهام‌بخشی به جوانان هنرمند می‌تواند از راه صحیح و درست وارد شده و به جای کارهای دستوری به خلاقیت افراد دامن بزند.

این داستان‌نویس و منتقد ادبی در ادامه توضیح داد: بسیاری از فقها و هنرمندان دینی که امروزه دارای جایگاه بارزی در اجتماع هستند، فعالیت خود را از مساجد آغاز کرده و تحت تاثیر این مکان مقدس دینی و عبادی قرار گرفتند.

وی برپایی جشنواره‌هایی چون جشنواره بزرگ فرهنگی‌هنری جوانان مساجد را عاملی برای علاقه‌مندی جوانان خوش ذوق به حوزه‌ هنرهای دینی دانست و اظهار کرد: در این مجامع برخوردهای فکری زیادی برای جوانان ایجاد می‌شود که همین امر عامل رشد و شکوفایی خلاقیت آنان خواهد شد.

 بنابرگزارش دبیرخانه دائمی جشنواره جوانان مساجد کشور، اصغری توضیح داد: یک اثر هنری و فرهنگی حاصل تراوشات ذهنی هنرمندی است که به صورت داستان، رمان، شعر و یا روایت، در قالب مکتوب در می‌آید و مساجد می‌توانند منبع مهمی برای تاثیرپذیری جوانان در این مسیر باشند.

وی کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد کشور را یکی از نهادهای فعال در عرصه‌های مختلف به‌شمار آورد و افزود: نوقلمان می‌توانند برای پیشرفت در فعالیت‌های خود از کانون‌های مساجد شروع کنند.

گفتنی است؛ متولی اصلی برگزاری هفتمین جشنواره بزرگ جوانان مساجد، ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور است و اخبار تولیدی ستاد خبری دبیرخانه دایمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد بر روی پایگاه اینترنتی WWW.JAVANANEMASAJED.IRمنتشرمی‌شود و علاقه‌مندان و همچنین خبرنگاران رسانه‌های گوناگون می‌توانند با مراجعه به این پایگاه اینترنتی، از آخرین اخبار و تحولات مربوط به هفتمین جشنواره بزرگ جوانان مساجد مطلع شوند.

پایان پیام/
 

کد خبر 115805

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =