تظاهرات مردم ترکیه در اعتراض به هتک حرمت آمریکا به قرآن کریم

معترضان ترکیه‌ای اقدام اخیر نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان را در سوزاندن نسخه‌هایی از قرآن کریم، محکوم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، به دنبال قرآن سوزی هفته گذشته نیروهای آمریکایی در پایگاه بگراد افغانستان، بیش از 500 معترض ترک روز چهارشنبه (17 اسفند، 7 مارس) در استانبول در حالی‌که شعارهایی علیه امریکا، ناتو و اسرائیل سر داده بودند، پس از لگدمال کردن پرچم امریکا، آن را به آتش کشیدند.

بسیاری از معترضان چهارشنبه شب، در حالی‌که نسخه‌هایی از قرآن کریم را بالای سر‌گرفته بودند با در دست داشتن مشعل و پارچه نوشته‌هایی در میدان تقسیم راه‌پیمایی کردند.

نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان در تاریخ 20 فوریه، نسخه‌هایی از قرآن کریم و سایر کتب اسلامی را در پایگاه بگرام در ولایت پروان واقع در شمال شرق افغانستان، به آتش کشیدند.

یکی از معترضان ترک در این خصوص گفت: ما به اینجا آمدیم تا به عنوان مسلمانانی دلسوز این حمله نیروهای امپریالیستی به کتاب مقدس‌مان را محکوم کنیم. به فضل الهی ما هرگز در برابر این ظلم و ستم ساکت نمی‌نشینیم. ما همیشه و در هر مکانی از قرآن دفاع خواهیم کرد. ما از هیچ اقدامی برای تنبیه افرادی که به قرآن (مجید) بی‌احترامی کردند، کوتاهی نمی‌کنیم.

بنابر گزارش پرس تی وی، توهین نظامیان آمریکایی به مقدسات مسلمانان، موج گسترده‌ای از محکومیت‌ها در سراسر جهان و برپایی اعتراضات در افغانستان و سایر کشورهای اسلامی را به دنبال داشته است. ده‌ها نفر از جمله چند نیروی امریکایی در جریان این اعتراضات جان خود را از دست دادند.

هرچند که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با ارسال نامه‎ای به حامد کرزی همتای افغان خود، از بابت این هتک حرمت عذرخواهی کرده و مدعی شده که این حادثه عمدی نبوده ولی مردم افغانستان اعلام کرده‎اند که عذرخواهی در مقابل چنین اقدام شنیعی به هیچ وجه قابل قبول نیست، و عاملان این اقدام وقیح باید محاکمه و مجازات شوند.
پایان پیام/

کد خبر 115784

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =