با حضور کارشناسان حوزوی؛ سندیت برخی اماکن در عراق بررسی می شود

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عتبات عالیات از تشکیل کمیته ای از محققان و پژوهشگران حوزه علمیه جهت بررسی سندیت برخی از اماکن منسوب در عراق خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان، همایش مداحان و روحانیون عتبات عالیات با حضور حجت الاسلام اسکندری نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عتبات عالیات و جمع کثیری از روحانیون و مبلغان عتبات عالیات در سالن اجتماعات بعثه مقام معظم رهبری در کربلای معلی برگزار شد.

حجت الاسلام اسکندری در این مراسم گفت: در این سفر باید تلاش کنیم محبت و معرفت زائران را به ائمه(ع) افزایش دهیم و محبت فرع بر معرفت است. اگر به عنوان یک روحانی یا مداح معرفت زائران را عمق و افزایش دهیم بسیاری از زائران را متحول خواهیم کرد و امید است تا در مسیر دین داری موفق باشند.


وی افزود: اگر زائران به معرفت واقعی برسند در انجام واجبات و ترک محرمات که جزء ضروری ترین مسائل زندگی است و همچنین انجام مستحبات و ترک مکروهات و رشد اخلاقی و معنوی موفقتر خواهندبود.

این کارشناسی مذهبی با یادآوری فرصت کوتاه زائران در سفر عتبات عالیات گفت: باید موضوعاتی را در این زمان محدود به زائران منتقل کنیم تا در وجود زائران ماندگار باشد و انتخاب این موضوعات از جمله مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و هر روحانی و مداحی که در این زمینه دارای تجربیات موفقی است، با ارائه نظرات خود می تواند دیگران را از آن بهره مند سازد.

وی گفت: پس از انتخاب محتوا باید توجه کنیم که پیام های دینی را در چه قالبی می توانیم ارائه کنیم تا برای مخاطبان هم جذاب و هم موثر باشد.

 

حجت الاسلام اسکندری با توصیف شرایط زائران در سفر به عتبات عالیات گفت: بیشتر وقت زائران در اتوبوس ها و مکانهایی همچون حرم های شریف اهل بیت(ع)، مسجد کوفه، مسجد سهله، خیمه گاه امام حسین(ع) و... می گذرد لذا انتخاب بهترین شیوه انتقال پیام ها به زائران بسیار متفاوت با زمانی که است که یک روحانی بر بالای منبر سخنرانی می کند.

وی افزود: انتقال مفاهیم و پیام ها به زائران دارای پیش زمینه هایی است که و اگر روحانی یا مداح مقبولیتی نزد مخاطب نداشته باشد، این اعتبار کسب نخواهد شد.

این مبلغ حوزوی گفت: زائران از ابتدای سفر و حرکت کاروان، اعمال و رفتار روحانی و مداح را می‌سنجند و درباره رفتارهای او قضاوت می کنند و تنها در صورتی که نتیجه این قضاوت مثبت باشد پیام ها تاثیرگذار خواهد بود.

 

بنابرگزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع‌رسانی حج از کربلای معلی، وی با تاکید بر سه مولفه محتوای پیام(انتخاب موضوعات مناسب)، و قالب و شیوه و روش عرضه پیام و همچنین مهارت های ارتباطی مبلغان و روحانیون و مداحان در این سفر برای برقرار ارتباط موثر با زائران گفت: به دنبال این هستیم تا در همایشهایی که تحت عنوان همایش روحانیون و مداحان عتبات عالیات برگزار می شود، این نکات را مورد بررسی قرار دهیم و از تجربیات آنها در این زمینه استفاده کنیم و پس از جمع آوری این نکات آنها را در دسترس تعداد 7 تا 8 هزار نفر از روحانیون و مداحانی که هر سال به عتبات عالیات اعزام می شوند، قرار دهیم.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عتبات عالیات همچنین در این همایش تاکید کرد: مخاطبان ما در این سفر فقط اعضای کاروانها نیستند بلکه مردم عراق نیز مخاطبان ما هستند و رفتار ما بر آنها تاثیرگذار خواهد بود.

وی از تشکیل کمیته ای از محققان و پژوهشگران حوزه علمیه جهت بررسی سندیت برخی از اماکن منسوب در عراق خبر داد و گفت: تعدادی از سوالات در ذهن زائران وجود دارد لذا برای بررسی این سوالات باید تمام آنها جمع آوری و مورد بررسی قرار گیرند.

 

 


پایان پیام/

 

کد خبر 115765

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =