مسجد اسماعیل بیگ بناب؛ یکی از آثار جالب دوران صفوی

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مسجد اسماعیل بیگ بناب را پس از مساجد مهرآباد و میدان، یکی از بناهای زیبا و مستحکم این شهر و از آثار جالب دوران صفوی برشمرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از آذربایجان شرقی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: مسجد اسماعیل بیگ شهرستان بناب پس از مساجد مهرآباد و میدان، یکی از بناهای زیبا و مستحکم این شهر است که از لحاظ ساختمان و ایوانی که در جلوی شبستان آن ساخته شده، یکی از آثار جالب دوران صفوی است.


مهندس تراب محمدی افزود: ایوان مسجد اسماعیل بیگ بسیار پرشکوه و جالب بنا شده و چهار ستون چوبی آن از سرستون های زیبایی برخوردار هستند.

 

وی با اشاره به ایوان این مسجد به عنوان تفاوت عمده پلان بنا با دیگر آثار هم دوره آن خاطرنشان کرد: دیوارهای ایوان این مسجد، تنها با آجرچینی ساده و خفته راسته تزیین شده و در بالای در ورودی و طرفین آن، مجموعا پنج پنجره ارسی با شیشه های رنگین وجود دارد.


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار کرد: شبستان مسجد نیز دارای 8 ستون چوبی با سرستون های مقرنس زیبا و پایه ستون های سنگی است که سقف چوبی بر روی آنها استوار شده است.


محمدی یادآور شد: مصالح اصلی مسجد، سنگ، چوب و آجر هستند و شیشه های رنگی تعبیه شده در پنجره های آن زیبایی خاصی در هنگام تابش خورشید به فضای داخلی مسجد می بخشد.


رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی ادامه داد: مسجد صفوی اسماعیل بیگ بناب در اسفند 1356 با شماره 1612 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


گفتنی است، بناب به شهر کباب سنتی و دوچرخه سواری معروف است که منطقه نمونه گردشگری قره قشون، مسجد مهرآباد، موزه سیف العلما، قلعه دختر، حمام تاریخی مهرآباد به عنوان موزه مردم شناسی و مسجد اسماعیل بیگ بخشی از شاخص ترین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری آن را تشکیل می دهند.


پایان پیام/
 

کد خبر 115731

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =