مسجد کانون انسان‌سازی است

مسئول کانون های فرهنگی هنری مساجد مازندران، مسجد را یکی از کانون های انسان سازی دانست که شخصیت جوان را مطابق آموزه‌های دینی بارور می سازد.

محمد فوقی، مسئول کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران، امروز (18 اسفند) در سالروز تأسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد به خبرنگار شبستان گفت: مسجد یکی از مکان‌هایی است که می‌تواند شخصیت جوان را مطابق آموزه‌های دینی بارور و روح خداجویی و عدالت‌خواهی را در اعماق وجود آنها ریشه‌دار سازد زیرا این مکان یکی از کانون های انسان‌سازی محسوب می شود.


وی با اشاره به اینکه ما در یک جامعه دینی هستیم که در آن افراط و تفریط وجود ندارد و باید خود را تمرین دهیم که معتدل کار کنیم، افزود: اگر بخواهیم در جامعه نسل خوبی را تربیت کنیم کارهای دینی و اعتقادی ما باید معتدل باشد در غیر این صورت نفرت ایجاد می کند.

 

فوقی، جوانان را به‌عنوان آینده‌سازان و از بزرگ‌ترین سرمایه‌های کشور دانست و تاکید کرد: باید در راستای توسعه آگاهی‌های دینی جوانان تلاش کرد چرا که هرچه میزان معرفت جوانان به آموزه های دینی و زلال معارف دین از رشد و نمو مطلوبی بهره‌مند باشد، شخصیت دینی آنان به گونه‌ای شایسته شکل می‌گیرند که هنگام ورود به جامعه اسلامی تاثیر به سزایی در آن جامعه پدید خواهند آورد.


وی اذعان کرد: برنامه‌ریزان فرهنگی به‌ویژه در حوزه فرهنگ دینی باید به تناسب شرایط محلی هر منطقه و مسجد روحیات جوانان را مورد مطالعه قرار داده و نیازهای آنها را در حوزه فرهنگ دینی مورد عنایت جدی قرار دهند.


فوقی بیان کرد: برای جذب نوجوانان و جوانان به مساجد باید مساجد را آراسته و پاکیزه ساخته و راهکارهای جذب جوانان و هدایت آنان به مساجد شناسایی و براساس آن برنامه‌ریزی شده تا رفته‌رفته زمینه‌های حضور فعال‌تر جوانان در مساجد فراهم شود.

 

مسئول کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران اظهار کرد: شبهات فکری و دینی فراوانی در ذهن جوانان نقش بسته است و آنها را به دنبال مکان‌هایی می‌کشاند که به شبهات پاسخ دهد که هیئت امنا و برنامه‌ریزان برنامه‌های فرهنگی مساجد می‌توانند با راه‌اندازی گفتمان‌های دینی در مساجد و دعوت از استادان مجرب برای این منظور زمینه حضور فعالتر جوان و نوجوان را افزایش داده، زمینه پاسخ به سوالات آنها فراهم کنند.

 

پایان پیام/
 

کد خبر 115727

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =