سعی میان صفا و مروه با شرکت در جشن نیکوکاری

روایات زیادی مبنی بر ثواب و فضیلت برطرف ساختن نیاز دیگران وجود دارد؛ و البته جشن نیکوکاری فرصتی مغتنم برای بهره مند شدن از این برکات است.

همزمان با روزهای پایانی اسفند و در آستانه ورود به سال جدید، پایگاه های ثابت و سیار کمیته امداد کرمان آماده دریافت هدایای خالصانه هم استانی هاست.

 

در همین راستا 350 پایگاه ثابت و سیار در سطح استان برای دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم  پیش‌بینی شده است تا در آستانه ورد به سال نو، لبخندی از شادی بر دلهای منتظر بنشاند.


بر اساس این گزارش از 350 پایگاه مورد اشاره، 50 پایگاه ثابت و سیار در مرکز استان مستقر است.

 

جشن نیکوکاری امروز(18 اسفند) همزمان با سراسر کشور آغاز و تا روز جمعه در محل مصلاهای نماز جمعه در سراسر استان ادامه دارد.

 

دین مبین اسلام و روایات معصومین(ع)مؤید ضرورت توجه به نیازهای همنوع است و در همین حال فضائل و ثواب زیادی بر این امر مترتب شده است؛ این مهم تا آنجا اهمیت دارد امام صادق علیه‏السلام فرمود: کسى که در راه برطرف ساختن‏ نیاز برادر خود قدم بردارد چونان کسى است که سعى میان صفا و مروه به جاى آرد.

 

همچنین آن حضرت فرمود: مسلمانان موظف اند در راه رسیدگی و کمک به نیازمندان کوشا و نسبت به یکدیگر عطوف و مهربان باشند و از پرداخت کمک های مالی به همدیگر مضایقه نکنند و به هنگام گرفتاری، یار و یاور هم باشند.
 

 

امام صادق علیه السلام در جای دیگری فرمود: فضیلت پاداش بر طرف کردن نیاز مؤمن, از هزار حجّی که تمام اعمال آن قبول شده باشد و آزاد کردن یک بنده در راه خدا و صرف بار هزار اسب در راه خدا با زین و لجامش, بیشتر است.

 

در جای دیگری پیامبر اکرم فرمودند: خداوند بعضی از برادرانتان را زیر دست شما قرار داده است، پس هر که برادرش زیر دست اوست، باید از آن چه می خورد به او نیز بخوراند، و از آن چه می پوشد به او هم بپوشاند و کاری را که در توان او نیست به او واگذار نکند و اگر کار دشواری را به او سپرد، به کمک او بشتابد.

 

امام علی نیز فرمود: خداوند را بندگانی است که به آنان نعمت های ویژه داده است برای نفع رساندن به دیگر بندگانش؛ پس امکاناتی در دسترس آنها قرار داده است که بذل و بخشش کنند. هرگاه از بذل آن نعمت ها دریغ ورزند و چیزی به کسی ندهند، آن نعمت ها را از آنان باز می ستاند و به دیگران می دهد. 
 

 

منبع احادیث:

 

تحف العقول، ص 303/ الکافی، ج 2، ص 175 / بحار الأنوار، ج 74، ص 285/ بحار الأنوار، ج 74، ص 141/ نهج البلاغه، حکمت 417
 

 

پایان پیام/

کد خبر 115719

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =